Durgunluk var ama sürekli olmaz

İlk iki ay faktoring için durgun geçiyor. Yapı Kredi Faktoring’in genel müdürü Coşkun Bulak, bu durgunluğun sürekli olmayacağına inanıyor. Bu yıl sektör önemli gelişmelere gebe. Bulak, ihracat faktoringinde martta kullandırılacak yeni Eximbank kredileriyle büyüme öngörüyor. Fonlamada faktoring şirketleri bankalarla eşit koşullara getirilirse bunun sektörü çok olumlu etkileyeceğini söyleyen yönetici, “Maliyetin ucuzlaması ciddi bir avantaj sağlar. Sektörün yıllık büyümesini en az yüzde 5 artırır” diyor.

2.04.2015 16:25:110
Paylaş Tweet Paylaş
Durgunluk var ama sürekli olmaz
2014, faktoring için başarılı bir yıl oldu. Yıl sonu verilerine göre sektör, yüzde 26,6 büyümeyle beklenenin üzerinde 116,3 milyar TL’lik ciroyu yakaladı. Sektörün lideri Yapı Kredi Faktoring’in genel müdürü Coşkun Bulak’a göre bu büyümede, banka iştiraki büyük faktoring şirketlerinin yurt sathında, özellikle KOBİ’ler için yaptıkları çalışmaların önemli etkisi var. Bulak, bu çalışmalarIn asıl meyvelerinin 5 yıl içinde hacimle alınacağını düşünüyor. Bu yıl ise sektör için çok parlak başlamadı. İlk iki ayda piyasada durgunluk olduğuna dikkat çeken Bulak, yine de 2015’te sektörün yüzde 15 büyüme yakalanacağına inanıyor. Çünkü Bulak’a göre bu yıl sektöre büyüme getirecek pek çok gelişme söz konusu… “İhracat faktoringinde TİM ve Eximbank işbirliğiyle ihracatçılara, belirlenen faktoring şirketleri aracılığıyla ihracat reeskont kredilerine ulaşım imkanı geldi” diyen Bulak, bu kaynağın hangi şirketlere kullandırılacağının son derece önemli olduğunu söylüyor. Fonlama tarafında iyi bir gelişmenin mevcut olduğunu söyleyen yönetici, “Fonlamada faktoring şirketleri bankalarla eşit koşullara getirilirse sektörü çok olumlu etkiler. Önümüzdeki 1-2 ay içinde bu kararın çıkması mümkün.Maliyetin ucuzlaması ciddi bir avantaj sağlar. Bunun hesabını yapmak çok zor. Ancak şunu söyleyebilirim, sektörün yıllık büyümesini en az yüzde 5 artırır” diye konuşuyor. Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Coşkun Bulak, yeni açıklanan 2014 yılı verilerini değerlendirdi ve 2015 beklentileriyle sektörde büyüme getirecek yenilikleri anlattı 
* Yılın ilk aylarındayız. Bu yıl faktoring sektörünü nasıl bir tablo bekliyor? 
* Geçtiğimiz günlerde faktoring sektörünün 2014 sonu verileri açıklandı. Özellikle son çeyrekte görülen yoğun iş hacmiyle sektör, yüzde 15-20 olan büyüme beklentilerinin üzerinde büyüme sağladı. 2013 sonuna göre yüzde 26,6 büyüme yakaladı. Sektörün toplam cirosu 116,3 milyar TL oldu. Bu artış, diğer ekonomi göstergeleriyle karşılaştırıldığında iyi bir artış; faktoring alanındaki potansiyelin daha iyi anlaşıldığını gösteriyor. Bu artışta banka iştiraki büyük faktoring şirketlerinin yurt sathında, özellikle KOBİ’ler için yaptıkları çalışmaların da etkisi var. Bu çalışmaların önümüzdeki 5 yılda pozitif etkilerini göreceğiz. Bu yıl nasıl başladı derseniz, ocak ve şubat aylarında durgunluk var. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz