İlk 20'deyiz ilk 10'a gireriz

İzak Koenka, son yıllardaki büyüme performanslarını ve önümüzdeki döneme ilişkin planlarını şöyle anlattı

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 20'deyiz ilk 10'a gireriz


"YABANCI İLGİSİ TEKRAR ARTACAK"
KRİZ OLMASAYDI

Bankalar bile yabancı ortak alıyor. Kriz olmasaydı yabancı ilgisi daha çok olacaktı. Ülkemizde bankaların çarpanları son satın alımlarda düştü. Bu da yeni başlayacak ortaklık görüşmelerine benchmark oluşturacak. Tabii bu durum yabancı ortaklığı biraz daha zora sokabilir. Ancak global piyasaların iyileşmesiyle yabancı ilgisinin tekrar artacağını düşünüyorum.
STRATEJİK ORTAKLIKLAR
Şu anda genelde sektöre yabancı fonların ilgisi var fakat ben stratejik ortaklık yapmak isteyen dünya devi faktoring şirketlerinin de ilgisinin muhakkak geleceğine inanıyorum. Faktoring şirketlerinin iki enstrümanı var: Öz kaynak ve borçlanma kanalları... Borçlanma ise bankalarla yapılıyor. Bankalar da doğal olarak sınırlı limitler içinde çalışıyor. Geriye farklı enstrümanlar kalıyor. Bunlardan biri de tahvil.
“TAHVİL İHRACI YAPACAĞIZ”
Biz de gerekli izinlerden sonra tahvil ihracına çıkmayı düşünüyoruz. Süreç içinde tahvil ile banka borcunu dengelemeyi hedefliyoruz. Sektör için bir diğer kaynak da halka hisse arzı. Ulusal Faktoring olarak halka açılmak planlarımız dahilinde.

"SEKTÖRÜN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKIYOR"
OLUMSUZ BAKIŞ DEĞİŞTİ

Sektörümüzün BDDK denetimine girmesi ile birlikte sektörde olumlu yönde gelişmeler oldu. Sektörün tüm banka ve finans kuruluşlarını denetleyen bir kurumun denetimine girmesi sektöre olan olumsuz bakışı değiştirdi. Faktoring şirketleri daha kurumsal yapılar haline geldi.
FAKTORİNG İŞLEMLERİ YURT ÇAPINDA
Ayrıca sektöre yatırımcıların bakışında olumlu yönde gelişmeler söz konusu. Şirketler BDDK tarafından bir yerde akredite oldu, bu da yatırımcı için gerekli olan güven ve itibar konusunda olumlu bir mesaj oluşturdu. Daha önce birkaç ilde olan faktoring işlemlerinin şu anda yurt çapına yayılmış olması sektör açısından önemli bir gelişme.
ATILAN ADIMLAR YERİNDE
BDDK’nın 3-4 yıldır attığı adımlar sektörün daha rahat hareket etmesine yönelik. Bu yıl sektörün bankacılıkta olduğu gibi kanunu olacak. Bu da önümüzü açan bir gelişme. Alınan kararlar sektörü iyileştirecek. Sektörü daha güçlü hale getirecek. Sektörümüz problemli kredilerle ilgili karşılık ayırma konusunda bankalarla aynı uygulamayı görmüyor. Yeni kanun yasa tasarısında da bir karar alınmış değil.

"TÜRKİYE'NİN KONUMU ÇOK İYİ"
CİDDİ REKLAM VERDİ

Faktoring Derneği geçen yıl itibarıyla çok başarılı bir tanıtım atağına başladı. Bu sektörümüz için önemli. Sektöre olan önyargıyı yıkmaya ve sektörümüzü yakından tanıtmaya yönelik bu çabaları dernek düzeyinden sektör oyuncularına da taşımalıyız.
ÇİN’DEN SONRA İKİNCİYİZ
İhracat faktoringinde Çin’den sonra ikinciyiz. Onun için faktoring sektörü hızlı gelişiyor. İhracattaki potansiyel kadar iç piyasada da yükselme potansiyeli var. İhracatın payı toplam faktoring’in içinde yüzde yüzde 15. Yüzde 85 ise iç piyasa.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz