Lider faktoring liderliğini sürdürüyor

Lider faktoring Türkiye kurumsal yönetim derneği tarafından ilk kez verilen kurumsal yönetim ödülünü aldı.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Lider faktoring liderliğini sürdürüyor


Aldığınız ödül, şirket yöneticileri ve çalışanları tarafından nasıl karşılandı?
Ödülümüzü düzenlenen törende Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Başkanı ve Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Tayfun Bayazıt'ın elinden aldık. İtibarına ve önemine inandığımız bu ödül, tüm şirket yöneticilerimiz ve çalışanlarımız tarafından büyük sevinçle karşılandı ve Lider Faktoring ailesi olarak çalışma şevkimizi bir kat daha artırdı.

Bu alanda verilen başka bir ödül var mı? Aldığınız ödülün özellikleri nelerdir?
Bu alanda ülkemizde verilen başka bir ödül bulunmadığı gibi daha önce de belirttiğimiz üzere; bu ödüller ilk kez bu yıl verilmeye başlandı. Aldığımız ödülün bize verdiği en önemli mesaj, yaptığımız işlerin doğru olduğunun bağımsız bir göz tarafından da tasdik edilmesi. Lider Faktoring, yıllar içinde hep daha iyiyi yapma adına sürekli gelişim ve değişime inanarak hareket etti. Kurumsal yönetim açısından yaptığı gelişmenin bu ödül sayesinde takdir edilmiş olması bizlere bir kez daha doğru yolda olduğumuzu gösterdi.

Şirketinizin ortaklık yapısından bahsedebilir misiniz?
1992 yılında kurulan Lider Faktoring Hizmetleri, 2002 yılında mevcut hakim ortaklık yapısına kavuştu. 2008 yılında da uluslararası bir bankacılık grubu olan Credit Suisse, Lider Faktoring'in yüzde 9,9 oranında hissesini satın aldı. Lider Faktoring, Türk faktoring sektöründe çoğunluk hissesi bir bankaya ait olmayan, ancak ortakları arasında bir bankacılık grubu bulunan tek şirket.

Faktoring şirketleri arasındaki konumunuzdan bahsedebilir misiniz? Sizi diğer şirketlerden ayıran en büyük özellik nedir?

Lider Faktoring, genel müdürlüğü, 14 temsilciliği ve 132 çalışanıyla, müşteri veritabanının çoğunluğu sanayi şirketi olan, Türkiye'nin 47 ilindeki yaklaşık 13 bin 500 KOBİ müşterisine, sadece yurtiçi alacaklarının finansmanı konusunda hizmet veriyor.

Banka dışı faktoring şirketleri arasında farklı bir konuma sahipsiniz. Bunu anlatabilir misiniz?

Şirketimiz, gelişim ve değişime olan inancı, profesyonelliği ve sergilediği finansal performansı sayesinde Credit Suisse gibi dünya devi bir bankacılık grubunu 2008 yılında azınlık hissedarı yaptı. Şirketimizin, iş yapma tarzına yönelik geçmişten beri izlediği çeşitli politikalar, bu ortaklık sonrasında yazılı hale getirilerek tüm çalışanlarımızca paylaşıldı. Credit Suisse'in ortak olmasıyla ayrıca fonlama ve sermaye artışı sağlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz