Yeni kanun heyecanı

Sektörün 2023 hedefi 150 milyar dolar!

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kanun heyecanı

NURAYERGÜL BULUTLAR/ GİRİŞİM FAKTORİNG GM
“İLK 4 AY İYİ GEÇTİ"

Temkinli, proje bazlı işlemlerde küçülmeden, KOBİ segmentinde büyümek ve yayılma hedefimiz var. 2012 yılının ilk 4 ayı bu doğrultuda oldukça iyi gitti. 250 milyon dolar ciro gerçekleştirdik. Bu, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 büyüme anlamına geliyor. Müşteri sayımızdaki artışı da aynı hızla sürdürdük. Ortalama işlem büyüklüğümüzü ve müşteri başına alacak büyüklüğünü artırmak, daha oturmuş bir müşteri bazıyla çalışmak ikinci hedefimiz. Daha uzun soluklu müşteri ilişkisi kurmanın hem müşteri açısından hem faktoring açısından çok önemli ve verimli olduğunu düşünüyoruz. Kesinleşmiş bir şubeleşme kararımız yok ama sıklıkla Anadolu’yu ziyaret ediyoruz. İstanbul dışında da bir müşteri portföyümüz var. Hatta bu müşteri portföyünü artırmaya çalışıyoruz, şubeleşme konusunda ön çalışma yapıyoruz diyebilirim. Yıl sonu için ciro hedefimiz 1 milyar dolar.

OYA YÜKSEL / FİBA FAKTORİNG GM
“ALACAĞIN OLDUĞU HER ALANDA VARIZ"
“Alacağın olduğu her alanda yer almak” stratejisiyle hareket ediyoruz. Müşterilerimizin müşterilerine de ulaşıyoruz. Proje bazında özel ürünler geliştiriyor ve bu konuda faktoring sektörüne öncülük ediyoruz. Fiba Faktoring olarak yaratıcı olmaya, yeni faktoring kullanıcıları yaratmaya ve sektörde belirleyici olmaya devam edeceğiz. Faktoringin kullanımı daha çok büyük şehirlerde yaygın. Hala başta Anadolu’da olmak üzere çok büyük potansiyel var. Bizim en önemli özelliğimiz şirketlerin değişken ihtiyaçlarına yönelik, esnek, özel yapılandırılmış ürünler sunuyor olmamız. Yani aslında farkımız yaratıcı çözümler üretmek. Faktoring, ticarete dayalı bir ürün olduğundan ticaretin artışıyla sektörün rakamları da pozitif yönde gelişecek. Sektör, Türkiye’nin büyüme oranlarının çok üzerinde gelişiyor. Toplam faktoring hacminin 3-4 yıl içinde 100 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.

NERGİS A YVAZ / FİNANS FAKTORİNG GM
“HEDEFİMİZ İLK 5"
BÜYÜME PLANI
2011’de ikinci faaliyet yılımızı tamamladık. Yüzde 35 büyüme ile toplam 1 milyar TL işlem hacmine ulaştık. Faktoring alacaklarımız 260 milyon TL olarak gerçekleşti. 34 farklı sektörden bin 500’ü aşkın müşteriye hizmet verdik. Bu yıl yüzde 40 büyüme gerçekleştirerek yıl sonunda sektörde lider ilk 10 şirket arasında olmayı ve faaliyete geçişimizin 5’inci yılında da sektörde lider ilk 5 şirket arasında yer almayı hedefliyoruz.
BANKANIN SİNERJİSİNİ KULLANIYORUZ
Ana hissedarımız, Türkiye’nin en büyük özel bankalarından birisi olan Finansbank ile yarattığımız sinerji, bize sektörde geniş bir müşteri portföyüne hitap etme imkanı veriyor. Müşteri portföyümüzün ağırlığını KOBİ’ler oluşturuyor. Bu yıl da reel sektörün ağırlıklı kesimini oluşturan KOBİ’lerin mali sektörden azami ölçüde faydalanabilmeleri için çalışıyoruz. Tüm organizasyonumuzu hedef kitlemiz olan KOBİ segmentine hızlı ve etkin servis verebilmek üzerine şekillendirdik. Farkı, özellikle KOBİ müşterilerimizle müşteri temsilcisi arkadaşlarımızın arasındaki müşteri ilişkisinin içeriğinde yaratıyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz