2016 hedefimiz 20 milyar dolar

Kahraman Günaydın ile sektörün 2012 performansını, yapılanma süreçlerini ve hedeflerini konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2016 hedefimiz 20 milyar dolar
Leasing sektörü, son iki yıldır hızlı bir büyüme trendinde. Performans, 8,2 milyar dolarlık işlem hacminin yakalandığı 2007’nin güzel günlerine giderek yaklaşıyor. Geçtiğimiz yılı 4,8 milyar dolar hacimle kapatan sektör, 2012 sonunda 6 milyar dolar hedefliyor. İlk üç ay sonuçları da bu hedefin uzak olmadığına işaret ediyor. 2012’nin ilk üç ayında işlem hacminde geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre yüzde 13 büyüme yakalayan sektör, işlem adedindeyse yüzde 20 artış gösterdi. Deniz Leasing, sektörün hızlı büyüyen şirketlerinden... İlk üç ayı hem işlem hacmi hem işlem adedinde yüzde 110 büyüme ile kapattı. Bu performansta yeni genel müdür Kahraman Günaydın’ın katkısı büyük. Krizle birlikte saha dışında kalan şirketi adeta yeniden yarışın içine soktu. Günaydın, “Şirketi KOBİ’ler, mikro işlemler ve tarımda yoğunlaşacak bir şekilde konumlandırıyoruz. Sektörde ilk 5 içinde kalmayı hedefliyoruz. Ancak birinci olmamak işten değil. Doğru işleri yaparsak, rakiplerden iyi olursak birinci oluruz. Ama biz adet bazında liderlik hedefliyoruz” diyor. Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın ile sektörün 2012 performansını, yapılanma süreçlerini ve hedeflerini konuştuk:

Capital: Sektörün son dönem performansı nasıl?
- Sektörün 2007 yılında ulaştığı 8,2 milyar dolarlık bir işlem hacmi var, onu hala yakalamış değiliz. Ama son iki yılda artan bir trendle büyüyoruz. Geçtiğimiz yılı 4,8 milyar dolar hacimle kapattık. 2011’de işlem adedi olarak yüzde 44 büyümeyle 14 bin 648 sözleşmeye ulaşıldı. 2012 yılı ilk 3 ay rakamlarına göre işlem hacmi geçtiğimiz yılın ilk dönemi ile aynı seyrediyor. İşlem adedinde ise yüzde 20’lik bir büyüme var. Sektörde herkes, KDV indirimi ve teşvikteki yapılandırmayla bu yıl 6 milyar dolar büyüklüğe ulaşılacağı konusunda mutabık. Geçtiğimiz yıl dernek olarak bir arama çalışması yaptık. 2016 için 20 milyar dolarlık bir büyüklüğü hedefliyoruz.

Capital:Şirketiniz ilk 3 ayda ne kadar büyüdü?
- İlk 3 ayda, Deniz Leasing’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işlem hacmi ve adedinde yüzde 110 büyüdük. Geçtiğimiz yılı da yüzde 90 işlem hacmi ve yüzde 111 işlem adedi büyümesi ile kapatmıştık. Bu rakamlarda, 2011 Mart ayında yönetime gelişimle başlayan yeniden yapılandırmanın olumlu etkilerini görüyoruz.

Capital:Yeniden yapılanma nasıl gerçekleşti?
- Deniz Leasing 2007 yılında sektörde ciddi pay alan bir şirketken krizle beraber kendini iyice geri çekmiş. Şirket, bankadan ve sahadan biraz uzaklaşmıştı. Göreve 2011 Mart ayında geldim, şirkette yapıyı ciddi anlamda değiştirdim. Denizbank’ın faaliyet gösterdiği 650 şube ve 14 bölge müdürlüğünde temsilciliklerimizi kurduk. Denizbank verilerini kullanarak leasinge uygun olabilecek müşterileri tespit edip ulaşıyoruz. Satış genel müdür yardımcılığını iki alana böldüm. Bir departman satış ve performans yönetimini, banka ile ilişkileri yürütüyor. İkinci departman ise pazara uygun ürün geliştiriyor ve çalıştığımız satıcılarla ilişkileri kuruyor. Müşteri ilişkileri departmanı kurduk. Hizmet kalitesini artırmak adına çalışıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz