"Anadolu'ya yayılıyoruz"

Türkay Oktay ile operasyonel leasingin Türkiye’deki en büyük kolu filo kiralama sektörünü konuştuk...

4.03.2016 13:27:060
Paylaş Tweet Paylaş
"Anadolu'ya yayılıyoruz"
Aslında Türkiye’de operasyonel leasing, ilk olarak filo kiralamayla başladı. 2012 yılında leasing şirketlerine operasyonel leasing yapma izni çıkmadan çok önce de filo kiralama şirketleri otomotiv alanında faaliyetteydi. Öyle ki bugün sektörün yönettiği araç sayısı 266 bini geçti. Operasyonel filo kiralamayla şirketler 12- 48 ay arası uzun dönemli otomobil kiralamanın avantajlarını gördükçe sektörde büyüme güçlendi. 2011’den bu yana sektörün araç adedi yıllık yüzde 18 artıyor. 2015 sonu için de aynı oranda büyüme öngörülüyor. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı ve LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, sektörde büyük yerli ve çokuluslu şirketlerin ardından yeni gözde segmentin KOBİ’ler olduğuna dikkat çekiyor. Sektörde müşterilerin yüzde 90’ını KOBİ’lerin oluşturduğu tahmininde bulunan yönetici, “Tüm sektörün hedef kitlesi KOBİ’ler ve Anadolu, büyüme buradan gelecek. Bu anlamda şirketler Anadolu’da teşkilatlanmaya başlıyor. Ayrıca sektör Anadolu illerinde otomobil bayileri, distribütörler ve bankalarla işbirlikleri kurmaya da çalışıyor” diye konuşuyor. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı ve LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay ile operasyonel leasingin Türkiye’deki en büyük kolu filo kiralama sektörünü konuştuk:
* Filo kiralama çok da bilinen bir alan değil. Bugün ne kadarlık bir büyüklüğe ulaşıldı?
 Öncelikle operasyonel filo kiralamada, 12 aydan 48 aya kadar giden uzun dönem otomobil kiralamadan bahsediyoruz. TOKKDER olarak sektörün yüzde 70’ini temsil ediyoruz. Bu yıl üçüncü çeyrek raporumuza göre operasyonel filo kiralamada 266 bin 500 araca ulaştık. Bu da yılbaşına göre yüzde 12,5’lik büyüme anlamına geliyor. Yılın son çeyreği bizim en çok iş yaptığımız dönem. Bu anlamda 2015 sonunda büyümemiz yüzde 17- 18’i bulacak. Son 4 yılda 2011-2014 yılları arasında da yıllık ortalama yüzde 18 büyüdük.
* Ciro olarak sektörün büyüklüğü ne kadar?
 Dünyada sektöre ilişkin hacim rakamları, yönetilen filo araç adetleriyle veriliyor. Ciroya dair veri toplamıyoruz. Ama günlük kiralamalar dahil tüm sektörün aktif büyüklüğü, 20 milyar TL’yi buldu. Ciroda yıllık büyümeler, adetsel büyümelerin üzerinde gidiyor. Çünkü oyuncuların bilanço büyüklüğü, otomobil fiyatlarına paralel artıyor ve son 4-5 yılda hem otomobil fiyatlarında ciddi artış oldu hem iki kere ÖTV artırıldı.
* 2016’da ne kadar büyüme öngörüyorsunuz?
 Benzer büyüme temposu sürecek, en az yüzde 15 büyürüz. 2016’da sektörde müşteri adedi artışı da yüzde 40 olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz