"Büyüme 2017'de canlanabilir"

İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, leasing sektörünün performansını ve bu ortamda öne çıkan fırsatları değerlendirdi..

24.01.2017 11:57:400
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyüme 2017'de canlanabilir"
2015 yılında gerçekleşen 1 Kasım seçimlerinin etkisi, leasing sektörünün ilk çeyrek rakamlarına olumsuz yansımıştı. 2’nci çeyrekte, seçimlerin etkisi atlatılarak bir canlanma oldu ve net leasing alacaklarında ilk 6 ayda bir büyüme kaydedildi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 büyüyen sektör, yeni işlem hacminde geçen yılın aynı dönemiyle paralel seyirde ilerleyerek yüzde 4,2’lik bir artış gösterdi. Ancak darbe girişimi, yatırım kararlarını etkiledi. Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi, peş peşe gelen iki uzun bayram tatili de olumsuz havayı pekiştirdi. Bu gelişmelerden sonra sektör, yeni işlem hacminde yüzde 12 olarak belirlediği 2016 yılı büyüme beklentisini yüzde 5’e çekti. Henüz sonuçlar açıklanmasa da iş hacminde yüzde 4 düşüş olduğunu gözlemlediklerini söyleyen İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, 2’nci çeyrekteki olumsuz gelişmeler dolayısıyla yatırımcıların yatırım kararlarını son çeyreğe ertelediklerini belirtiyor. Son çeyrek için olumlu bir tablo çizen Bolat, “Son çeyrekte, ilk 3 çeyreğe oranla leasing işlem hacminin daha yüksek bir oranda yapılacağını düşünüyoruz” diyor. İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, leasing sektörünün performansını ve bu ortamda öne çıkan fırsatları değerlendirdi:
* Sektör yılın son çeyreğine nasıl bir atmosferde giriyor?
 2015 yılı Kasım’ındaki seçim döneminde yatırımların azalmasının etkisi, 2016’nın ilk çeyreğine yansıdı. Bu etkiler atlatıldıktan sonra bir canlanma oldu. Özellikle makine-ekipman yatırımlarında bir artış oldu. Taşınmaz leasinginde ise düşüş yaşandı. Sektörün üçüncü çeyrek verileri henüz açıklanmadı. Ancak geçen yılın aynı dönemine göre iş hacminde yüzde 4 düşüş olduğunu gözlemliyoruz. İkinci çeyrekte yaz dönemi ve iki uzun bayram tatilinin art arda gelmesinin dışında beklenmedik şekilde darbe girişimi meydana geldi. Bu nedenle bu düşüşü doğal karşılıyoruz. Yatırımcıların önlerini görmeleri amacıyla yatırımlarını beklemeye almaları anlaşılabilir bir durum. Biz de sektör olarak ikinci çeyrekteki bu gelişmelerden sonra, yılbaşında yüzde 12 olarak beklediğimiz 2016 yılı büyüme beklentimizi yüzde 5’e çekmek durumunda kaldık.
* Tüm bu gelişmelerin, darbe girişiminin sonucu leasing sektörüne talebin azaldığını mı görüyoruz?
 Yatırımcıların yatırım kararlarını son çeyreğe ertelediğini gördük. Son çeyrekte bu nedenle bir miktar artış bekliyoruz. İlk 3 çeyreğe oranla daha yüksek bir oranda leasing işlem hacminin yapılacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla 2016’yı dolar bazında geçen yılla paralel, Türk Lirası bazında yüzde 5 bir artışla kapatacağımızı öngörüyoruz. Dolar bazında geçen yıl 6,4 milyar dolar civarında olan yeni işlem hacminin bu yıl 6 milyar dolar civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. TL olarak da 2016 sonunu 18 milyar TL civarında kapatmayı öngörüyoruz. Ayrıca 9 Ağustos’ta yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla kanun değişikliklerini kapsayan bir kanun çıkarıldı. Bu kanunla gayrimenkul leasinginde, sat-geri kirala modelinde birtakım KDV avantajları, harç istisnaları getirildi. Bu alanlarda sektörün bir miktar önü de açılmış oldu.
* Sektörde kârlılık nasıl gidiyor?
 Sektör, ilk altı aylık verilerde net leasing alacaklarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13’lük büyüyerek 38,2 milyar TL’ye ulaştı. Yeni işlem hacmi ise yüzde 4,2’lik bir artışla 8,8 milyar TL oldu. Sektörde ilk 6 ayda özkaynaklar yüzde 14 ve net kâr yüzde 25 arttı. Sözleşme adedi yüzde 3’lük bir artışla 12 bin 543 oldu. Tescil edilen sözleşme 10,5 milyar TL civarında gerçekleşti. Kârlılıkta, portföy kârından gelen önemli bir artış var. Sektörde kârlılığı en büyük etkileyecek faktör, sorunlu alacaklar için ayrılan provizyon oluyor. Bu yıl sorunlu kredi oranında önemli bir büyüme olmazsa kârlılığın yıl sonunda aynı oranda devam edeceğini öngörüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz