"Büyüme 2017'de canlanabilir"

İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, leasing sektörünün performansını ve bu ortamda öne çıkan fırsatları değerlendirdi..

24.01.2017 11:57:400
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyüme 2017'de canlanabilir"
“TEMİZ ENERJİYE ODAKLANDIK”
ÖNE ÇIKAN ALANLAR

İş Leasing olarak portföyümüzde iş-inşaat makineleri, gayrimenkul ve enerji leasingi ağırlık verdiğimiz alanlar. Odağımızda özellikle temiz enerji yatırımları var. Portföy dağılımımızda gayrimenkul yüzde 28, iş makineleri yüzde 18, enerji yüzde 10’un üzerinde bir paya sahip.
KOBİ’LERE AĞIRLIK VERİLECEK
Müşterilerimizin yüzde 40-45’ini kurumsal şirketler, yüzde 35’ini orta büyüklükteki ticari işletmeler ve yüzde 25’ini de KOBİ’ler oluşturuyor. KOBİ’lere ağırlık vermek istiyoruz. Çünkü KOBİ’ler, finansal ihtiyacı yüksek olan bir segment. Biz de bu alanda payımızı artırmayı planlıyoruz.

“2017’DE MÜŞTERİ SAYIMIZI YÜZDE 15 ARTIRACAĞIZ”
KÂRLILIK SÜRECEK

İş Leasing’in aktif büyüklüğü ilk altı ayda 5 milyar 895 milyon TL civarında gerçekleşti. Konsolide net kârı 52,8 milyon TL’yi, öz kaynakları da 771 milyon TL’yi aşmış durumda. Yaygın portföy oluşturma stratejimiz doğrultusunda işlem adedinde bu yıl ilk 6 ayda yüzde 7 artış gerçekleştirdik. Müşteri sayımızda ise yüzde 10 artış sağladık. Yıl sonuna kadar kârlı durumun devam edeceğini öngörüyoruz.
BÜYÜME POLİTİKASI
Net leasing alacakları açısından bu yıl sektörde 4’üncü sıradayız. Hedefimiz ilk 3’te yer almak ama önemli olan sadece sıralama değil, aktifin kalitesi de önem taşıyor. Aktifin kalitesinin bozulmasını göze alarak büyümek doğru değil. Bu nedenle sıralamada üst sırada yer alıp da kâr edemediğiniz bir alanda bulunmayı da sağlıklı bulmuyoruz.
2017 HEDEFLERİ
2016 yılını bütçemize paralel, yüzde 4 civarında iş hacmi artışıyla kapatmayı hedefliyoruz. 2017 yılında yeni iş hacminde sektöre paralel TL bazlı yüzde 10-11 civarında bir büyüme ve müşteri tabanımızda yüzde 10-15 civarında artış hedefliyoruz. 2017 yılında da etkin risk izleme ve tahsis politikamızla sorunsuz büyümeyi ve sektörün altında bir sorunlu alacak rasyosunu hedefliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz