Hedefimiz alanda liderlik

Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar ile leasing sektörünü konuştuk...

23.11.2016 10:39:190
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimiz alanda liderlik
* Peki sat-geri kirala dışında hangi alanlara talep geliyor? 
 Bütün sektörlerde hareket var. Şu dönemde doğal olarak yavaşlayan temel sektör turizm oldu. Özellikle gayrimenkul, yatırım anlamında bizim için önemli bir sektör. hareket devam ediyor. Taahhüt tarafında büyük projeleri üstlenen şirketler ve taşeronları olarak çalışan şirketlerin talepleri devam ediyor. Yalnız konut, alışveriş merkezi, otel gibi alanlarda talep yavaşladı. Buralarda mevcut yatırımların tamamlanması adına daha fazla hareket görüyoruz. Bu tablo, diğer sektörlerde de mevcut. Örneğin metal sektöründe hala yarım kalan yatırımların tamamlanması gerekiyor ya da daha az maliyetli üretmek zorunda oldukları için yatırımlarına devam ediyorlar. Tekstil sektörü iyi durumda. Avrupa pazarı çok açık, sürekli yeni makine yatırımı yapılıyor. Bunlar sıfırdan olan yatırımlar değil, kapasite genişletmek için yapılıyor. En heyecanlı konularsa sağlık ve yenilenebilir enerji.
* Sağlık ve yenilenebilir enerjide nasıl bir potansiyel var?
 Dünyada sağlığın gayrisafi milli hasıladan aldığı pay, her ülkede artıyor. OECD ülkeleri içinde Türkiye, yüzde 6 ile en düşük paylardan birine sahip. Türkiye’de sağlık sektörünün payının 2030’larda yüzde 15’lere, sonra da daha yukarılara çıkması gerekiyor. Dünyada en yüksek oran, GSMH’den aldığı yüzde 30 pay ile ABD’nin; bu oranın 2030’larda yüzde 50’leri aşacağı bekleniyor. Sağlık alanında inovasyonlar ve teknoloji de çok hızlı, sürekli yeni yatırım gerektiriyor. Sağlık her koşulda hiç durmadan büyümeye devam edecek. Türkiye’de de sağlık sektörünün son yıllardaki gelişimi ortada. Kamu-özel sektör ortaklığı ile gelecek yine projelerle sektör yeni bir zıplama daha yapacak. Aynı şekilde yenilenebilir enerjiye küresel ısınmayla başlayan ve enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklanan çok yoğun bir talep var. Bizim gibi özellikle enerjide dışa bağımlı ülkelerde, güneş, rüzgar gibi doğal kaynakların kullanılmaması zaten çok büyük bir hata. Onu hızla kapatmaya çalışıyoruz. Bu konuda ciddi düzenlemeler var. Enerji piyasası da çok hızlı çalışıyor. Özellikle güneş santrallerinde hızlı bir yatırım furyası devam ediyor. Biz de bu tip projeleri desteklemeye devam ediyoruz.
* 2016 için sektörde ne kadarlık bir büyüme olacağını düşünüyorsunuz?
 Sektör geçen yılın paralelinde büyüyecek diyebiliriz. Yani TL bazında büyüme olabilir ama döviz bazında çok ciddi bir büyüme beklemiyorum. Aynı seviyeleri tutturmak bile başarı olur. Ama uluslararası ilişkiler boyutunda hiç beklemediğimiz bir iki gelişme olursa o zaman daha yukarı çıkacaktır. Sıçrama etkisi yaratacak dış motivasyon olmadığı sürece böyle devam eder. Herhangi bir beklenmedik kriz olması durumunda ise düşer. Bu yıl işlem hacminin dağılımında da majör bir değişiklik beklemiyoruz. İlk üç ay verilerine göre iş ve inşaat makineleri yüzde 20, gayrimenkul 25 ve diğer dediğimiz alanlarda 20 gibi bir pay alıyor. Hacimde metal sektörü yüzde 9, tekstil yüzde 8 ve sağlık sektörü yüzde 5-6 pay alıyor.
* Kârlılık nasıl olacak?
 2015’te sektör kârı yüzde 54 artışla 809 milyar TL’ye ulaşmıştı. Bu yıl ise nispeten düşecek. Yatırımlar azaldı. Bu da doğru işlerde fiyat rekabetini beraberinde getirdi. Sektör eskisi gibi kâr edemeyecek. Şirketler artık operasyonel giderleri kontrol etmeye yönelecek.
* 2015 sonunda sektörde sorunlu kredi oranı yüzde 6’ydı. Yıl sonunda ne bekliyorsunuz?
 2016 yılı sonunda da yüzde 6-7 civarında devam eder diye düşünüyorum. Leasing sektöründe sorunlu kredi oranımız yüksek gelebilir ama bu kredilerin hepsinin arkasında iş makinesi, torna tezgahı ya da yazılım gibi belirgin bir varlık, mal var. Dolayısıyla sorunlu kredi oluşacağı zaman varlığı satarak oluşan zararı karşılayabilecek durumdayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz