"KGF olmasa hızlı büyürdük"

Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili ve Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen ile sektörün büyüme alanlarını ve yeni fırsatları ele aldık...

3.11.2017 15:01:000
Paylaş Tweet Paylaş
"KGF olmasa hızlı büyürdük"

Elçin Cirik

ecirik@capital.com.tr

Aslında leasing sektörü pek çok alandaki yenilikleri kovalayarak hızlı büyüme çabasında. Bu yılın ilk yarısında leasingde işlem hacmi yüzde 18 büyüme yakalayarak 10,3 milyar TL’ye erişti. Yıl sonu için 20 milyar TL olan hedefin de son çeyrekteki hızlanmayla 22-23 milyar TL gibi kapanacağı öngörülüyor. Garanti Leasing Genel Müdürü ve Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili Ünal Gökmen, “Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli krediler nedeniyle mart-nisan-mayıs aylarında durduk. KGF etkisi olmasa ilk yarıda yeni işlem hacmi yüzde 25’lere gelebilirdi” diyor. 5 yıl sonra leasingde 10 milyar dolar işlem hacmine erişilebileceğini öngören Gökmen, 2018 sonrasında özellikle artan güneş ve rüzgar enerjisi projeleriyle enerji makineleri ve otomotivdeki yeni yatırımlarla metal işleme alanının büyüme getireceği fikrinde. Gökmen’e göre Karayolları Yasası’nda yapılacak değişiklikle de sektör 2018’de yüzde 8-9’luk bir artı büyümeye imza atacak. Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili ve Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen ile sektörün büyüme alanlarını ve yeni fırsatları ele aldık: 

  • 2017’de sektör yeni işlem hacminde nereye geldi? Hedeflere ulaşabildi mi?

 Haziran sonunda sektörde 10,3 milyar TL yeni işlem hacmi gerçekleşti. Bu rakam, 2,8 milyar dolara tekabül ediyor. Geçen yılın aynı döneminde yeni işlem hacmi 8,7 milyar TL’ydi. TL bazında yüzde 18’lik bir artış var. Ama tabii kurlardaki artışın etkisiyle dolar bazında yüzde 4’lük bir azalma mevcut. Leasing sektörü aktif toplamı da 6’ncı ayın sonunda 52,4 milyar TL’ye çıktı; geçen yıla göre yüzde 24’lük büyüme var. Sektör toplam 611 milyon TL kâr yazdı, geçen yıl yüzde 12 olan sermaye kârlılığında bu yarıda iyi bir düzelmeyle yüzde 15’e ulaşıldı. Kârlılık yıl sonuna kadar bu oranla gider. Aslında 2016, enteresan bir yıldı. 15 Temmuz’dan sonra işler bıçak gibi kesildi. Bu yıl fena başlamamıştı. Ancak KGF destekli krediler nedeniyle mart-nisan-mayıs aylarında durduk. KGF ile şirketler daha uygun kredi alabildiği için leasinge ihtiyaç duymadı. 

  •  Ama leasing şirketleri de KGF’den yararlanabiliyor… 

 Evet, ama ilk rüzgar geçtikten sonra leasing sektörünün yararlanması için biraz geç oluyor. Aslında en başta sisteme girmek istedik ama çok yoğun olduğu için zaman ayıramadılar. Şimdi de sadece banka iştiraki olan leasing şirketlerine küçük limitler ayırıldı. Özkaynağa göre bir limit belirlediler. Örneğin 1 milyar TL’ye yakın özkaynağı olan Garanti Leasing olarak en yüksek ikinci limiti olan şirketiz; bize 70 milyon TL limit verildi. “Siz bir limitlerinizi kullandırın, yeni limitler açılacak” deniyor. Leasing tarafında bir iş makinesinin 20-25 milyon TL olduğunu düşünürsek limitimizi 2-3 işlemde bitireceğiz. 

  •  KGF’nin 2018’de sektöre daha önemli bir etkisi olabilir mi? 

 Son gönlerde bu konuşuluyor, destek sürekli hale getirilecek gibi görünüyor. KGF ile ilgili en çok “Yatırıma döndü mü” sorusu soruluyor ama leasing doğası gereği direkt yatırımın finansmanı olduğu için paranın nereye gittiğini takip etmeye gerek kalmayacak. Leasingin bu alanda önünü açsalar, KGF destekli işlemler direkt üretimi destekleyecek. Piyasada KGF etkisi olmasa, bu yarıda daha iyi bir büyüme bekliyorduk. İlk yarıda leasing sektöründe yeni işlem hacmi yüzde 18 değil yüzde 25’lere gelebilirdi diye düşünüyorum. 

  •  Peki sektörde büyüme için fırsat alanları neler olacak? 

 İlk 6 ay rakamlarına göre işlem hacminde en büyük pay, yüzde 26 ile iş ve inşaat makinelerinde. Ülkedeki altyapı, inşaat, yol ve tünel yatırımları bu alanı canlandırıyor. Kentsel dönüşümde zemin iyileştirmeleri için kullanılan makineler, 4-5 milyon Euro; aynı şekilde tünel kazmak için alınan makinelerin bir tanesi 8-10 milyon Euro. Durum böyle olunca bu yılın ilk yarısında 2,7 milyar TL iş ve inşaat makinesi leasingi yapıldı. Geçen yıl bu ürün alanının payı yüzde 21’di. İkinci ürün alanı olarak gayrimenkul leasingi yani sat-geri kirala geliyor. 2016 yılı ilk yarısında yüzde 33 paya sahip bu alanda, bu yıl da işlemlerin yüzde 25’i sağlanıyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz