"KGF olmasa hızlı büyürdük"

Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili ve Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen ile sektörün büyüme alanlarını ve yeni fırsatları ele aldık...

3.11.2017 15:01:000
Paylaş Tweet Paylaş
"KGF olmasa hızlı büyürdük"

  • Yılın ikinci yarısında talep artışı gözlemliyor musunuz?

 Sektör için temmuz-ağustos ayları genelde sakin geçer ama şu an bir hareketlilik yaşanıyor. Son çeyrekteki ivmeyle bu yılı 22-23 milyar TL yeni işlem hacmiyle kapatabiliriz. Ağırlıklı iş ve inşaat makinelerinde büyüme olur. Güneş ve rüzgar enerjili projelerin artmasıyla enerji makineleri iyi bir ivme yakaladı. İlk yarıda işlem hacminde bu alanın payı yüzde 16,3. Enerji Bakanlığı yeni YEKA projeleri gerçekleştirdi. 2018 ve sonrasında bu alanda leasingde önemli bir büyüme bekliyoruz. Payı daha da artacak. Bir de yeni yatırım kararları alındığı için otomotiv yan sanayiden çok talep geliyor. Bu makinelerin yer aldığı metal işleme alanında, ilk yarıda 673 milyon TL işlem yapıldı. Payı da tekstili geçerek yüzde 6,5’e ulaştı. Bu alan da ikinci yarıda iyi bir taleple ilerleyecek gibi görünüyor. Tersten gidersek en kötü gelişim turizm alanında. Yeni otel yatırımlarında ve otel yenilemelerinde genelde leasing kullanıyor ama bu arada sektörden hiç talep gelmiyor. 

  • Yeni Karayolu Taşıma Yönetmelik Taslağı’nda son durum ne?

 Aslında sektör için en önemli büyüme alanı bu alan olacak. Ama hala beklemedeyiz. Otorite “Leasingle alınan araçlar özmalın 10 katına kadar çıkabilsin” şeklinde bir değişiklik yapılacağını belirtti. Bu kanunun yıl sonuna kadar çıkmasını bekliyoruz. Bu alan, Avrupa pazarlarıyla en büyük farkımız. Avrupa alınan araçların yüzde 80’i leasingle alınıyor. Türkiye’de satın alınan iş ve inşaat makinelerinin yüzde 80’i ve metal işleme makinelerinin yüzde 55’i leasing yoluyla finanse ediliyor. Ama taşıt tarafında Karayolu Yasası nedeniyle bu oran çok düşük. Bu iş ağırlıklı olarak tüketici finansman şirketlerine kayıyor. Bu yıl yeni yasa kabul edilirse sektörde işlem hacminde yüzde 8-9 artı büyüme gerçekleşir. Hemen ilk yıldan 500 milyon dolar iş yaparız diye bekliyoruz. Şu an 50-60 milyon dolar ancak yapabiliyoruz. 

  •  Sat geri kirala ürününün sektörde payı neden düşüyor? 

 Şirketler artık çok fazla sat-geri kirala yapmak istemiyor. Bu alan gayrimenkul değerleri nedeniyle risk de içeriyor. Bu yıl KGF etkisiyle müşteri talebi de azalmış olabilir. Yüzde 25’e gerileyen sat geri kirala ürününün keşke payı daha da düşse… Ürün ilk çıktığında leasing şirketleri, hacim adına bu işlemleri yaptı. Ancak bu gerçek bir leasing ürünü değil. Gelecekte de sat geri kiralanın yüzde 25 payla devam edeceğini düşünüyorum. Tekrar yüzde 30 paya gelmez. Zaten bize göre sektörde ideal dağılım yüzde 25 iş ve inşaat makineleri, yüzde 25 sat geri kirala ve kalan yüzde 25 ise enerji ve otomotivde büyümeyle diğer makineler olarak şekilleniyor. Bugün sektörde ilk 10 şirket işlem hacminin yüzde 85’ini gerçekleştiriyor. Bu ideal dağılım ile tüm oyuncular sağlıklı büyür. 

  •  2014’te sektör 7,4 milyar dolarla en yüksek hacme ulaşmıştı. Bu rakam yeniden ne zaman yakalanır? 

 2014 sonrası sektör işlem hacmi, 6 milyar dolar seviyelerini aşamadı. Bu yılbaşında Sapanca’da tüm sektör ve önemli alıcılarla bir arama toplantısı yaptık. Sektörü 10 milyar dolar seviyesine nasıl çıkabileceğimizi konuştuk. 5 yıl sonra yani 2022’de işlem hacminde 10 milyar dolar hacim hedefi belirledik. Tabii bu rakama ulaşmak için taşıt leasingi, mikro leasing, kamu leasingi gibi yeni ürünler, güneş ve rüzgar enerjisi sektöründe KDV oranlarını yüzde 1’e çekme gibi özellikler lazım. Kamunun leasing yapabilmesiyle belediyelere girmeye çalışacağız. Avrupa piyasasında küçük makineler için mikro leasing inanılmaz büyümüş durumda. 10 bin dolara kadar ücreti olan her türlü jeneratör, faks cihazı, bilgisayar gibi alımlarda büyümeye çalışacağız. Mikro leasing de operasyonel leasing de yapabilir miyiz diye bakıyoruz. Aynı şekilde sağlıkta yeni kurulan küçük hastanelerin sağlık ekipmanları için operasyonel leasing yapabiliriz. Takip ettiğimiz işler var. Sağlığın sektörde bugün payı yüzde 3; bu pay da artacak. 

  •  Müşteri sayısında hedef nedir? 

 Sektörde yıllık 20-22 bin adet sözleşme yapılıyor. Sözleşme başına ortalama tutar 2 yıl önce 260 bin dolardı; bugün ise 225 bin dolara indi. Noter kalktığı için küçük dosya adetleri artmaya başladı. Aslında bu yaygınlaşmayı gösterdiği için iyi bir gelişme. Ama sektörün müşteri sayısı 60 binde kaldı; bunu 100 bine çıkarmamız gerekiyor. Bunun için de İstanbul dışına çıkmalıyız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz