"KGF olmasa hızlı büyürdük"

Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili ve Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen ile sektörün büyüme alanlarını ve yeni fırsatları ele aldık...

3.11.2017 15:01:000
Paylaş Tweet Paylaş
"KGF olmasa hızlı büyürdük"


“SAT- GERİ KİRALA OLMADAN BÜYÜYECEĞİZ”

600 MİLYON DOLARLIK HACİM
Şirket olarak ilk 6 ayda 253 milyon dolar işlem hacmimiz oldu. Geçen yıl bu rakam 325 milyon dolardı. Burada sat-geri kirala işlemi yapmamamızın etkisi oldu. Şirkette işlemlerimizin yüzde 32’si iş ve inşaat makineleri, yüzde 24’ü GES gibi makine ekipmanlarından geliyor. Sat-geri kiralanın payı sadece yüzde 2. Bu yılın sonunda 600 milyon dolarlık işlem hacmi yapmak istiyoruz.
ÜRETİME ODAKLANACAĞIZ Biz üretime ve bu amaçla makine leasingine odaklanmak istiyoruz. Stratejik görmediğimiz ve riskli bulduğumuz için sat-geri kirala yapmak istemiyoruz. Gerçek leasing işinde büyümek istiyoruz. İş ve inşaat, metal, tekstil ve enerji makinelerinde büyüme yoluna gideceğiz. Sektörde geçen yıl pazar payımız yüzde 12’ydi; odaklanmayla bu yarıda yüzde 9’a indi. Bu yılın sonunda yüzde 10 pay almak istiyoruz.“DİJİTAL KANALI ZORLAMAK İSTİYORUZ”


HEDEF ANADOLU
Sektörde 17 şubeyle en çok şubeye sahip şirketiz. Anadolu’ya açılmak istiyoruz; Kahramanmaraş, Gaziantep gibi üretimin arttığı iller belirledik. Üç büyük şehir üçgeninin dışında büyümek istiyoruz. Ayrıca Google ile bir çalışmamız var, bu kanaldan yönlendirilen satışlar işlem hacmimizin yüzde 3,5-4’ü kadar olmaya başladı. Bir şubemiz kadar iş alıyoruz, internetten gelen bu satışları artırmak istiyoruz.
YENİ KANAL Ayrıca bankamızın dijital kanalını da iyi kullanıyoruz. Garanti Bankası müşterileri içinde leasing yapabilecek olanları belirledik. İlk etapta 15 bin civarında müşteriye leasing işlerimizle ilgili bilgi göndereceğiz. Aynı şekilde son dönemde ihale kazanan ve Garanti Bankası’ndan teminat mektubu alan şirketlere yeni yatırımlarında yardımcı olmak adına tek tek erişiyoruz. Bu şekilde dijital kanalı zorlamak istiyoruz.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz