"KGF" oyunu değiştirecek

Bankalardan sonra leasing şirketleri de haziran ayı itibariyle KGF destekli işlem yapmaya başladı. Ancak izni sadece banka iştiraki şirketleri aldı...

16.10.2017 16:17:000
Paylaş Tweet Paylaş
"KGF" oyunu değiştirecek

Elçin Cirik

[email protected]

Leasing sektörü, yeni işlem hacminde 2016’yı yüzde 8 artışla 18,6 milyar TL büyüklükle kapattı. Sektör yöneticileri, 2017 yılında da yeni işlem hacminin yıllık yüzde 20-25 artış yapacağını öngörüyordu. Bu yılın ilk verileri de bu öngörüyü doğruluyor. Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Mehmet Cantekin, sektörde işlem hacminin 2016 yılı ilk 3 ayında 40 milyar TL iken 2017’nin aynı döneminde 50 milyar TL’ye çıktığını açıklıyor. Yani yüzde 25’lik bir büyüme mevcut. Kârlılıkta ise yüzde 20’ye yakın artış var. Haziran ayı itibariyle leasing sektörü, müşterilerine Kredi Garanti Fonu (KGF) ile destek vermeye başladı. KGF destekli işlemlerin, büyümeleri hedeflenen rakamlardan daha da yukarı taşıması bekleniyor.

KİME İZİN VAR?

Yalnız burada önemli bir nokta var ki bu sektörde rekabetin yönünü de değiştirecek. Bugün sadece banka iştiraki olan leasing şirketlerinin KGF destekli leasing işlemi yapmasına izin veriliyor. “KGF’den yeterli oranda faydalandığımızı söyleyemeyeceğim. Tüm birlik üyelerimizin KGF kefaletinden faydalanması adına çalışmalarımız oldu” diyen birlik başkanı Mehmet Cantekin, banka iştiraki olan leasing ve finansman şirketlerinin bankaların sağlamış olduğu sermaye çerçevesinde KGF’den faydalanmasının yolunun açıldığını belirtiyor. Aslında banka iştiraki olmayan leasing ve finansman şirketlerinin de KGF’den faydalanması yönünde Bakanlar Kurulu kararı çıkmasına rağmen KGF ile mutabık kalınamadı. Çünkü KGF, tüm şirketlerin 5 milyon TL asgari sermaye sağlaması şartıyla destekten yararlanabileceğini açıkladı. Dolayısıyla banka iştiraki olmayan oyuncular için KGF’nin işlem hacimlerinde maalesef bir etkisi olmayacak. Bu tablo, KGF destekli işlemlerin sadece 10 kadar büyük oyuncu tarafından yapılabileceği sonucunu doğuruyor. Bu kararla piyasadaki önemli oyunculardan Deniz Leasing bile bu oyunun dışında kaldı. Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, “Deniz Leasing’in ortaklık yapısı yüzde 51 Denizbank AG ve yüzde 49 Denizbank. Denizbank AG’nin ortaklık yapısı da yüzde 100 Denizbank olmasına rağmen ilk ortaklığa bakıldığından KGF kaynaklı kredilere aslında ana ortağımız Denizbank’ın şemsiyesi altında katılamıyoruz” diye konuşuyor. 

OLUMLU ETKİ 

Bugün leasing şirketlerine KGF tarafından tanınan limit, sektörün yıllık cirosunun yüzde 5’i seviyesinde. Bu nedenle bu yıl için KGF’nin yıllık sektör büyümesine yüzde 3-5 arasında artı katkı yapması bekleniyor. Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun ve Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, bu yeni gelişmenin 2017 işlem hacminde yüzde 3 gibi bir ek getireceğini öngörüyor. Ziraat Leasing Genel Müdürü Sinan Çevik’e göre de KGF, leasing sektöründe bu yılın sonunda yüzde 5-10 arasında artı büyümeye yaratacak. Bu olumlu etki, ilk işlemden görünmeye başladı. Öyle ki KGF nezdinde sektörde ilk işlemi gerçekleştiren Yapı Kredi Leasing’in genel müdürü Torun, “KGF teminat eksikliği hisseden firmaların sorununu çözmeye yönelik bir ürün olduğundan bu tarz firmaların taleplerinin KGF ile olumlu değerlendirilmesi, doğal olarak iş hacmimiz ve adetlerimize olumlu yansıyor” yorumunu yapıyor. “KGF teminatının en sağlıklı kullanacağı alan leasing. Çünkü yatırımların nereye gittiği öngörülebiliyor ve banka kredilerinde yaratılan spekülasyonlarda olduğu gibi farklı amaçlarla kullanımın önüne ancak leasing KGF kredisiyle geçebiliriz” diyen Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, KGF ile yapılan sözleşme içeriklerinin leasinge uyarlanması zaman aldığından asıl büyüme etkisinin 2018’de görüleceğini düşünüyor. Akpınar, limitlere bağlı olarak 2018’de KGF destekli işlemlerin sektörde artı yüzde 5 büyüme getirmesini öngörüyor. 

~

YENİ MÜŞTERİ KAZANDIRACAK 

Tabii 2018’de daha yüksek limitler verildiği takdirde KGF’nin yarattığı hızlandırıcı ivmenin oranı daha da artacak. QNB Finans Leasing Genel Müdürü Metin Karabiber, “Esas etkiyi ilave açılacak limitlerle 2018 ve sonrasında görebiliriz. Sektör cirosunda ve kazanılan yeni müşteri adedinde yüzde 10’luk artış sağlayabilecek” yorumunda bulunuyor. Gerçekten de KGF işlemleri, sadece işlem hacminde değil sektörün yeni müşteriyle buluşması noktasında da önem kazanıyor. Fatih Torun, sektörün bugün 60 bini aşkın müşteri sayısında yeni ve özellikle KOBİ segmentinde şirketlere ulaşmada KGF destekli işlemlerin muhakkak olumlu etkisinin görüleceğini aktarıyor. Banka iştiraki leasing şirketleri de bu yeni ortamda kendilerine yeni hedefler belirliyor. “KGF tarafından şirketimize tanımlanan başlangıç limitini mümkün olan en kısa sürede kullandırmayı hedefliyoruz” diyen Fatih Torun, bu şekilde 300 kadar yeni KOBİ müşterisini portföylerine katacaklarını açıklıyor. Torun, bu işlemlerde özellikle üretim makinelerine destek sağlayacağının da altını çiziyor. Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, KGF desteğiyle KOBİ’lere ağırlık vermeye devam edeceklerini ve verilen limitlere bağlı olarak 2018’de KGF destekli işlemlerin şirket işlem hacmine yüzde 3 ek büyüme getireceğini söylüyor. Garanti Leasing ise KGF destekli işlemlerde iş ve inşaat, tekstil, metal işleme ürün gruplarına odaklanmayı planlıyor. QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, hedeflerini “KOBİ segmentindeki odağımızı sürdürerek KGF işlemlerinin 2018’de şirket cirosunda ve kazanılan yeni müşteri adedinde yüzde 10’luk bir artış sağlayacağını düşünüyoruz” sözleriyle özetliyor.


“FİNANSMAN İÇİN EN DOĞRU MODEL”
METİN KARABİBER / QNB FİNANSLEASİNG GENEL MÜDÜRÜ

ÖNEMLİ BİR İŞLEV
Türkiye’nin yeterli istihdam yaratabilmesi için düzenli ve dünya ortalamasının üzerinde ekonomisini büyütmesi gerekiyor. Leasing sektörü de doğası gereği büyüme yaratan yatırımları finanse ettiği için Türkiye’nin büyümesinde önemli finansman araçlarından birisi. KGF, bu yatırımların finansmanında gerekli uzun vadeli kredilerin oluşumunda vereceği kefaletle çok önemli bir işlemi yerine getirecek.
ASIL ETKİ 2018’DE KGF ilk kez leasing şirketleri üzerinden finansman yaratacak. Yatırımların finansmanı için en doğru model bu. Şu anda leasing şirketlerine KGF tarafından tanınan limit, sektörün yıllık cirosunun yüzde 5 seviyesinde. Ancak sistemi doğru hareket ettirebildiğimizde yatırımlar için KGF’nin vereceği ilave kefalet limitleriyle anlamlı büyümeleri, 2018 yılında görmeye başlayacağız.“LİMİTLER DAHA YÜKSEK OLMALI”
ÜNAL GÖKMEN GARANTİ LEASİNG GENEL MÜDÜRÜ

DOĞRU SEGMENTE DESTEK 
Leasingi en çok KOBİ segmenti kullanıyor. Sağlanan KGF desteğiyle KOBİ’lerin leasingle yapacakları yatırımlarda teminat kolaylığı sağlanıyor. Böylelikle KOBİ’lerin leasing sektörü içerisindeki kullanım payının artması, KOBİ’ler için birçok avantaj sunan finansman alternatifimizin sektöre yeni müşteriler kazandırması bekleniyor.

İSTİHDAMA KATKI Leasing sektörünün yıllık yeni işlem hacmi yaklaşık 20 milyar TL. KGF teminatı direkt satıcılara ödeme yaparak yatırım finansmanına doğrudan katkı sağlıyor. Sektörümüzün yatırımı birebir finanse ettiği göz önüne alındığında leasing sektörüne verilen limitin daha fazla olması durumunda KOBİ’lerin yatırımlarının daha fazla olması, üretimin ve dolayısıyla istihdamın daha yüksek olması kaçınılmaz. KGF limitlerinin leasing sektörü için daha yüksek olması gerektiğini düşünüyoruz.
BİR ADIM ÖNE ÇIKARIR Leasing sektörünün önemli oyuncularını banka iştirakleri oluşturduğundan, bu alandaki rekabette bir farklılık olacağını düşünmüyoruz. Ancak KGF desteklerinin Garanti Leasing gibi üretimi ve büyümeyi destekleyen leasing şirketlerini bir adım öne çıkaracağını tahmin ediyoruz.


Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz