"KOBİ"lerle işlem sayısı 4 kat artacak

Son 2 yılda % 70 oranında daralan“yok olma”tehlikesiyle karşı karşıya kalan leasing sektöründe ibre yeniden yukarı döndü

1.08.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"KOBİ"lerle işlem sayısı 4 kat artacak
Leasing, doğrudan üretimi finanse etmesi nedeniyle ekonomideki gidişatın nabzını tutan en önemli sektörlerden biri. 2007 sonunda önce KDV avantajının kaldırılması, ardından küresel krizin etkisiyle bıçak gibi kesilen yatırımlar, leasing sektörünü son 2 yılda yüzde 70’in üzerinde daralttı. 2007 sonunda 8,2 milyar dolar olan işlem hacmi, geçen yıl krizle birlikte 2,2 milyar dolara geriledi. Bu yıl ise yeni yatırımlarla birlikte sektördeki işlem hacminin yüzde 60 artarak 3,5 milyar dolara ulaşması, işlem adedinin ise 4 katına çıkması bekleniyor.
Sektördeki iddialı büyüme oranları herkes gibi Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu’nun da yüzünü güldürüyor. Yapı Kredi’de kurumsal bankacılık grup başkanı iken Şubat 2008’de Yapı Kredi Leasing’in başına geçen Eyüboğlu, “2009’da dibi gördük. 2010 toparlanma yılı olacak” diyor ve ekliyor: “Yılın ilk 6 ayında 2009’daki kayıpları telafi ettik. Kârlığımız yüzde 14’ten yüzde 25’e çıktı.” Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu ile leasing sektöründeki son gelişmeleri ve Yapı Kredi Leasing’in yeni projelerini konuştuk:

Capital: 
Yapı Kredi Leasing olarak geçtiğimiz 2 yılı nasıl geçirdiniz? Sektördeki olumsuz tablo sizi de etkiledi mi?
2009 sektör olarak dibi gördüğümüz bir yıl oldu. Yatırımlar ertelendi. Pek çok şirket hayatta kalma mücadelesi verdi. Özellikle de KOBİ’ler krizden çok etkilendiğinden, biz de en zor dönemi geçen yıl yaşadık. Yatırımları finanse ettiğimiz için krizi ilk hisseden sektör olduk. Yapı Kredi Leasing olarak bu dönemde, yatırımlarını devam ettiren orta ve büyük ölçekli şirketlere yöneldik. 2009’u, uyguladığımız pazar stratejisi ile yüzde 16,1’lik pazar payı ile lider kapattık. İşlem hacmimiz ise 355 milyon dolar oldu.

Capital:
2010 nasıl geçiyor? Yılsonu hedefleriniz ne yönde?
Bu yıl, 2009’a göre çok daha iyi geçiyor. Ertelenen yatırımlar tekrar hayata geçiriliyor. Pek çok şirket kapasite artırımına gidiyor. Özellikle otomotiv yedek parça, perakende, enerji, sağlık, turizm ve tekstil yatırımlarında hareketlilik var. Biz de 2010’un ilk çeyreğinde KOBİ yatırımlarının yeniden hareketlenmesiyle organizasyonumuzu değiştirdik. Geçen yıl çok fazla yoğunlaşamadığımız KOBİ tarafında çalışmaya başladık. Geçmiş yıllara göre bu alana çok daha fazla odaklandık.  Ayrıca 2010’un ilk çeyreğinde ertelenmiş yatırımların yavaş da olsa devreye girmesi işlerimize olumlu yansıdı. Mevcut ve yeni müşterilerimizden gelen taleple sözleşme ve müşteri sayımız hızla artıyor.  Bu yıl, pazar payımızı yüzde 18’e çıkartarak sektördeki liderliğimizi koruyoruz. İlk 6 ayda Yapı Kredi Leasing olarak toplam işlem hacmimiz 101 milyon dolar oldu. 2010’da, sektördeki büyümeye paralel bir büyüme yakalayacağımızı tahmin ediyoruz. Sektördeki işlem hacminin ise 3 ila 3,5 milyar dolar arasında olacağı öngörüyoruz. Bu da yüzde 60’lık bir büyüme anlamına geliyor. 2010’da rahatlıkla 600 milyon dolarlık işlem hacmini gerçekleştiririz.

Capital:
  Krizle birlikte işletmeler geri ödeme güçlüğüne girdi. Sorunlu müşteriler tarafında tablo nasıl değişti?
Geçen yıl leasing işlem hacminde önemli bir daralma oldu. 2010’un yarısında, 2009’daki kayıpları telafi ettik. Sektörde oluğu gibi bizde de sorunlu müşteri sayısı arttı. 2009’un başında sorunlu kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 6 seviyelerindeyken, yılsonunda iki katına çıkarak yüzde 12’ler seviyesine geldi. Müşterilerin kira planlarını, ödemelerini yeniden revize ederek onları yaşatmaya yönelik önlemler aldık. Onlar da bu yıl durumlarını daha iyi hale getirdikleri için, geri ödeme planlarında nispeten iyileşme yaşıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.