KOBİ’lerle iyi geçinen lider olur

Ünal Gökmen’le sektörün yasa sonrası yakalayacağı ivmeyi ve şirketin yeni dönem hedeflerini konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ’lerle iyi geçinen lider olur
Garanti Leasing, yüzde 15’lik payla sözleşme adedinde lider. Mayıs ayında genel müdürlük koltuğuna oturan ÜNAL GÖKMEN, bu liderliği korumak için çalışacaklarını söylüyor. “KOBİ’lerle iyi geçinen lider olur” diyen Gökmen, Anadolu’nun leasingdeki payının son 5 yılda yüzde 40’tan yüzde 50’ye çıktığına dikkat çekiyor. “Önümüzdeki 5 yılda yüzde 65’e ulaşır’ diye ekliyor. Bunun yanı sıra sektörü, yasal düzenlemelerle gelen yeni ürünlerin taşıyacağını belirtiyor. Gökmen, “Yeni ürünler sektöre ilave yüzde 20 büyüme getirecek” diyor. 2011 sonunda leasing sektöründe KDV oranlarının düşürülmesinin olumlu etkileri görülmeye başlandı. Ekonomideki soğumaya rağmen 2012’nin ilk 6 ayında lea-sing sektöründe işlem hacmi yüzde 3’lük bir büyümeyle 2,6 milyar dolara yükseldi. İşlem adedinde yüzde 15 payla lider Garanti Leasing’in genel müdürü Ünal Gökmen, bu yıl sonu için 5,5- 6 milyar dolarlık bir işlem hacmi öngörüyor. Gökmen’e göre, sektör, asıl Finansal Kiralama Yasası’nın çıkması ile ivme kazanacak. Yasa ile sektör bugün gerçekleştiremediği sat-geri kirala, operasyonel leasing ve yazılım leasingi konularında işlem yapabilecek. Gökmen, “Bu üç alanla sektör ilave yüzde 20 büyüyecek” diyor. Gökmen, Garanti Leasing’i yasa sonrası döneme iddialı hazırlıyor. “Sektörde rekabetin Anadolu’ya kaydığına dikkat çeken Gökmen, Anadolu’daki satış organizasyonunu güçlendiriyor. “Sektörde KOBİ’lerle iyi geçinen lider olur. Anadolu’da güçlü olan şirketler öne geçecek. Önümüzdeki 5 yılda işlem hacminin yüzde 65’inin Anadolu’dan geleceğini düşünüyorum” diye konuşuyor. Garanti Leasing’de mayıs ayında genel müdürlük koltuğuna oturan Ünal Gökmen’le sektörün yasa sonrası yakalayacağı ivmeyi ve şirketin yeni dönem hedeflerini konuştuk:

Capital: Sektörün son dönem performansı nasıl?
- Sektör, 2012 ’nin ilk 6 ayında 2,6 milyar dolar işlem hacmi gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı döneminde işlem hacmi 2,5 milyon dolar olmuştu. Yani yüzde 3’lük ufak bir artış yakaladı... Asıl dikkat çekici değişim, işlem hacminin sektörler bazında dağılımında oldu. İş ve inşaat makineleri grubunun payı, geçen yılki yüzde 23 oranından yüzde 36’ya çıktı. Bunda en büyük etkiyi, 2011’de iş makinelerinde KOVnin yüzde l’e düşürülmesi yaptı. Geçmiş yıllarda en çok işlem yapılan makine ve ekipman alanı, yüzde 24 ile geride kaldı. Sektör 2009’dan sonra yeniden toparlanmaya geçti. 2012’nin sonunda 6 milyar dolar işlem hacmi tahmini vardı. En son demeğimiz FİDER, bu tahmini 5,5 milyar dolara çekti. Ben yılı 5,5 milyar doların üzerinde büyüklükle kapatırız diye düşünüyorum.~

Capital: Müşteri sayısında da artış yaşandı mı?
- Bizim sektörde müşteri sayısı ile sözleşme adetleri paralel gider. Leasingde ortalamada bir müşteri, yılda bir işlem yapıyor. Bu yılın ilk 6 ayında sözleşme adetleri çok hızlı artıyor. Geçen yıl sektörde 14 bin sözleşme yapılmıştı. 2012’de de 19 bin işlem bekliyomz. Geçen yılın ilk 6 ayında 8 bin 200 sözleşme olmuştu. Bu yıl ise bu sayı yüzde 15 artışla 9 bin 284 olarak gerçekleşti.

Capital: Önümüzdeki 5 yıl için sektörün ne kadar büyüyeceğini düşünüyorsunuz?
- Finansal Kiralama Kanunu Tasarısı, Meclis’te Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Ekim ya da kasım ayında yasalaşmasını bekliyoruz. Bu yasa ile sektörün önü açılacak diye düşünüyorum. Yasayla bugün gerçekleştiremediğimiz sat-geri kirala, operasyonel leasing ve yazılım leasingi alanlarında çalışıyor olacağız. Bu 3 alanda işlem yapmaya başlayınca sektör ilave yüzde 20 büyüyecek. 6 milyar dolar büyüklükle bitirecek. 2014’te 10 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. 2015’te de 13 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşılacağı öngörülüyor.

Capital: Yasayla işlem yapabileceğiniz bu 3 alan sektöre nasıl bir açılım sağlayacak?
- Sat-geri kirala dünyada çok kullanılan bir ürün... Böylece şirketlerin kullandıkları fabrika ve ofislerini leasing şirketlerine satıp yeniden kiralayarak finansman yaratabilecekleri bir yöntem gelecek. Leasing süresi sonrası fabrika ve ofis binaları yeniden şirkete ait olacak. Bu ürüne 5-7 yıllık uzun vadede finansman arayan şirketler talep gösterecek diye düşünüyorum. Bilançoları da bozmadığı için ciddi talep olacak, Ayrıca yasayla operasyonel leasing de yapmaya başlayacağız. Biz burada hangi sektörlerde olacağımıza henüz karar vermedik. Ama dünyada sağlık sektörü, operasyonel leasingde önemli bir pazar oluşturuyor. İleride tıbbi cihazların sektördeki payının yüzde 10’larla üçüncü sıraya geleceğini tahmin ediyorum. Aynı şekilde iş ve inşaat makinelerinde de iyi bir pazar mevcut. Mevcut ve başlayacak altyapı ve ulaşım projelerine bakınca bu pazarın büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Sağlık ve iş, inşaat makinelerinde büyük satıcı firmalarla birlikte leasing paketleri hazırlamayı planlıyoruz. Yazılım leasingi tarafındaysa biz açıkçası çok büyük bir pazar bulamadık. Stratejik olarak bu işe girmeyeceğiz. Yazılım leasinginin yüzde 1 kadar hacim artıracağını düşünüyorum. Daha çok ürün çeşitliliği yaratacak.~

Capital: Sektörde müşterilerin ne kadarı KOBİ?
- Sektör genelinde KOBİ’lerin payı yüzde 70’ye yakın olarak görülüyor. Garanti Leasing’de ise KOBİ’lerin payı yüzde 80’lerde bulunuyor. Biz sözleşme adedinde sektörde lider durumdayız. Bunu da KOBİ bazlı daha küçük işlemlere odaklanarak sağlıyoruz. Burada Garanti Bankası’nın KOBİ segmentindeki gücünü çok iyi kullanmaya çalışıyoruz.

Capital: Yasa ile sektörde rekabet nasıl şekillenecek?
- Sektörde KOBİ’lerle iyi geçinen lider olur. Anadolu’da güçlü olan şirketler öne geçecek. Anadolu’da yatırım inanılmaz artıyor. Bugün bizim toplam işlem hacmimizde Anadolu’dan gelen pay yüzde 50’e ulaştı. 5 yıl önce bu oran yüzde 40’tı. Önümüzdeki 5 yılda işlem hacminin yüzde 65’inin Anadolu’dan geleceğini düşünüyorum. Sanayi ve yatırımlar Anadolu’ya kaydıkça işlem hacmi büyüyecek.

Capital: Peki Anadolu’da güçlenmek için neler yapıyorsunuz?
- Anadolu’ya yatırım yapıyoruz. Burada satış organizasyonumuzu güçlendiriyoruz. Şu an 15 bölge müdürlüğü ve 7 temsilcilikle Anadolu’da 22 noktadayız. Anadolu’da büyük satıcıların ve tabii ki Garanti bölge müdürlüklerin olduğu noktalarda olmaya çalışıyoruz. Yakın dönemde satış departmanını 60’tan 70’e çıkarıp Anadolu’da daha etkin çalışmak istiyoruz. Garanti Leasing için Kayseri, Denizli, Konya, Manisa ve Gaziantep pazarları çok önemli. Önemli    altyapı, konut inşaatları olan yerler ve üretim merkezlerinde güçlü olmak istiyoruz.
Yeni büyüme nereden gelecek?
1-
Yeni yasayla “Sat-geri kirala”, “Operasyonel leasing” ve “Yazılım leasingi” alanlarında çalışacağız. Bu 3 alan ilave yüzde 20 büyüme getirecek.
2- Sat-geri kiralamaya, 5-7 yıllık uzun vadede finansman arayan şirketler talep gösterecek. Bilançoları bozmadığı için ciddi talep olur.
3- Sağlık sektörü, dünyada operasyonel leasing için önemli bir pazar. İleride tıbbi cihazların payı, yüzde 10’larla üçüncü sıraya gelecek.
4- İş ve inşaat makinelerinde iyi bir pazar var. Bu sektörün çok hızlı büyüyeceğini tahmin ediyoruz.
5- Yazılım leasinginin yüzde 1 kadar hacim artıracağını düşünüyorum. Daha çok ürün çeşitliliği yaratacak.
6- Önümüzdeki 5 yılda işlem hacminin yüzde 65’i Anadolu’dan gelecek. Sanayi ve yatırımlar Anadolu’ya kaydıkça işlem hacmi büyüyecek.

5 YILDA YÜZDE 20 PAYA ULAŞACAĞIZ"
İLK 6 AYIN SEYRİ

İlk 6 ayda 2,8 milyon TL toplam büyüklüğe eriştik, Bu dönemde sözleşme adedi olarak yüzde 15 payla lideriz. işlem hacminde ise yüzde 14,4 ile ikinci sıradayız, Bu yılı da 3,1 milyon TL büyüklükle kapatırız diye tahmin ediyorum. Yaz dönemi biraz durgun geçiyor ama son çeyrekte geçmişteki gibi 300 milyon TL işlem yaparız diye düşünüyorum.~
HEDEFTE NE VAR?
Önümüzdeki 5 yılda yüzde 20 paya ulaşmayı hedefliyoruz. Böylece 2015 yılında 2 milyar dolar işlem hacmi hedefliyoruz. Sözleşme adedindeki liderliğimizi sürdürmek istiyoruz. Bu nedenle de stratejimizi iş ve inşaat makineleri üzerine kuruyoruz, Bu alanın 2013'te sektördeki payını yüzde 40'a çıkaracağını tahmin ediyorum, bu alan pazar paylarını belirleyecek. Ayrıca tekne leasingini de seviyoruz, burada büyümeyi hedefliyoruz, Aynı şekilde gelecek sat-geri kirala modelinde önde olmak istiyoruz.
YASA ETKİLEYECEK
Aktif müşteri sayımız 18 bin 500, Kurulduğumuzdan bugüne, yani 22 yılda 110 bin işlem gerçekleştirdik, Bu yıl 3 bin 500 yeni işlem yapacağız, 2013'te 4 bin 500 yeni sözleşme yapma hedefimiz var, Daha uzun vadeli hedeflerimiz tamamen yasaya bağlı, yasa sonrasında daha net hedefler belirleyeceğiz.

5  AYDA NEYİ DEĞİŞTİRDİM?
ODAĞIMDAKİ İKİ NOKTA

Şirket organizasyonunda değişiklik yapmadım, iki noktaya yoğunlaşıyorum. Biri, Anadolu'da özellikle de satış tarafında güçlenmek adına yeni noktalar açmaya önem veriyorum, Satış kadrosunu mayıs sonrasında 53 kişiden 60'a çıkardık. Burada sayıyı daha da artıracağız, ikincisi, sanal dünyada daha aktif olmamız gerektiğini düşünüyoruz, Müşterilerimize sosyal medyadan daha rahat ulaşmak için çalışıyoruz. İnternet sitemizi yeniliyoruz, Müşterilerimiz siteden bilgilerine kolayca ulaşabilsinler istiyoruz.
HIZLI HAZIR PAKETLER
Ayrıca sektörde fiyattan çok hız ve servis kalitesine önem verildiğini düşünüyorum, Bu nedenle son dönemde paket ürünler geliştirdik. Bankacılıktaki gibi hızlı ve hazır işlem yapıyoruz, Kredi değerlendirme ve satın alma sürecinde çok hızlıyız. Bir de kişisel bir hedef olarak şirket içi motivasyonu. çalışan memnuniyetini artırmayı istiyorum, Satış ekibiyle genel müdürlük arası ilişkileri daha sıcak bir hale getirmek ve en çok çalışılmak istenen şirketlerden biri olmak istiyorum.
LEASINGDEPO İLE 2.EL SATIŞ
Son olarak LeasingDEPO adlı bir internet sitesi açtık. Elimizde bulunan ikinci el tüm malları, iş makineleri, oteller gibi portföyümüzdekileri buradan satışa çıkaracağız. Henüz test aşamasındayız ama iyi bir ilgi aldık, Sektördeki leasing şirketlerini de bu site altında toplamak istiyoruz. Onların da ikinci el mallarını buradan satmayı planlıyoruz. Burada belli bir pazar oluştuktan sonra dışarıdan kendisi mal satmak isteyenlere de siteyi açmayı hedefliyoruz.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz