KOBİ’lerle iyi geçinen lider olur

Ünal Gökmen’le sektörün yasa sonrası yakalayacağı ivmeyi ve şirketin yeni dönem hedeflerini konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ’lerle iyi geçinen lider olur
Garanti Leasing, yüzde 15’lik payla sözleşme adedinde lider. Mayıs ayında genel müdürlük koltuğuna oturan ÜNAL GÖKMEN, bu liderliği korumak için çalışacaklarını söylüyor. “KOBİ’lerle iyi geçinen lider olur” diyen Gökmen, Anadolu’nun leasingdeki payının son 5 yılda yüzde 40’tan yüzde 50’ye çıktığına dikkat çekiyor. “Önümüzdeki 5 yılda yüzde 65’e ulaşır’ diye ekliyor. Bunun yanı sıra sektörü, yasal düzenlemelerle gelen yeni ürünlerin taşıyacağını belirtiyor. Gökmen, “Yeni ürünler sektöre ilave yüzde 20 büyüme getirecek” diyor. 2011 sonunda leasing sektöründe KDV oranlarının düşürülmesinin olumlu etkileri görülmeye başlandı. Ekonomideki soğumaya rağmen 2012’nin ilk 6 ayında lea-sing sektöründe işlem hacmi yüzde 3’lük bir büyümeyle 2,6 milyar dolara yükseldi. İşlem adedinde yüzde 15 payla lider Garanti Leasing’in genel müdürü Ünal Gökmen, bu yıl sonu için 5,5- 6 milyar dolarlık bir işlem hacmi öngörüyor. Gökmen’e göre, sektör, asıl Finansal Kiralama Yasası’nın çıkması ile ivme kazanacak. Yasa ile sektör bugün gerçekleştiremediği sat-geri kirala, operasyonel leasing ve yazılım leasingi konularında işlem yapabilecek. Gökmen, “Bu üç alanla sektör ilave yüzde 20 büyüyecek” diyor. Gökmen, Garanti Leasing’i yasa sonrası döneme iddialı hazırlıyor. “Sektörde rekabetin Anadolu’ya kaydığına dikkat çeken Gökmen, Anadolu’daki satış organizasyonunu güçlendiriyor. “Sektörde KOBİ’lerle iyi geçinen lider olur. Anadolu’da güçlü olan şirketler öne geçecek. Önümüzdeki 5 yılda işlem hacminin yüzde 65’inin Anadolu’dan geleceğini düşünüyorum” diye konuşuyor. Garanti Leasing’de mayıs ayında genel müdürlük koltuğuna oturan Ünal Gökmen’le sektörün yasa sonrası yakalayacağı ivmeyi ve şirketin yeni dönem hedeflerini konuştuk:

Capital: Sektörün son dönem performansı nasıl?
- Sektör, 2012 ’nin ilk 6 ayında 2,6 milyar dolar işlem hacmi gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı döneminde işlem hacmi 2,5 milyon dolar olmuştu. Yani yüzde 3’lük ufak bir artış yakaladı... Asıl dikkat çekici değişim, işlem hacminin sektörler bazında dağılımında oldu. İş ve inşaat makineleri grubunun payı, geçen yılki yüzde 23 oranından yüzde 36’ya çıktı. Bunda en büyük etkiyi, 2011’de iş makinelerinde KOVnin yüzde l’e düşürülmesi yaptı. Geçmiş yıllarda en çok işlem yapılan makine ve ekipman alanı, yüzde 24 ile geride kaldı. Sektör 2009’dan sonra yeniden toparlanmaya geçti. 2012’nin sonunda 6 milyar dolar işlem hacmi tahmini vardı. En son demeğimiz FİDER, bu tahmini 5,5 milyar dolara çekti. Ben yılı 5,5 milyar doların üzerinde büyüklükle kapatırız diye düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.