"Müşterinin yüzde 85'i gitti"

FİDER Başkanı Taşar, 2010'da işlem hacminde büyüme beklediklerini söylüyor.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
"Müşterinin yüzde 85'i gitti"

KAYNAK ÖNEMLİ Leasing sektörü finansman satıyor. Dolayısıyla rekabette, kullanılan faiz ve vade belirleyici oluyor. Önümüzdeki dönemde de orta ve uzun vadeli kaynağa ulaşabilen firmaların öne çıkacağını düşünüyorum. Tabi eğer öbür şirketler pozisyon riski almazlarsa. Müşteriler tarafındaki rekabetin ise 1 yıl daha orta ve büyük hacimli işletmelerde olacağını düşünüyorum. KOBİ’lere geçiş ancak 2011’den itibaren söz konusu olabilir.

“YATIRIMIN YÜZDE 30’UNA ULAŞABİLİRİZ”
RAKAMLAR NE GÖSTERİYOR?
Biz sektör olarak iyi dediğimiz yıllarda, Türkiye’deki sabit yatırımların yüzde 7’sini yapıyorduk. Bugün bu rakam yüzde 3,5’lere düştü. Oysa Avrupa’da yüzde 20’lerin üzerinde, Amerika’da yüzde 33 düzeyinde. Kuzey Avrupa ülkelerinde yüzde 46’lara varan oranlar söz konusu. Bu biraz da ülkelerin gelişmişlik seviyesi ile ilgili. Oralarda kimse mülk edinmiyor çünkü gelecekle ilgili kaygıları bulunmuyor. Bizim ülkemiz de geliştikçe oranlar artacak.
HEDEFTE NE VAR? Sektör henüz çok yeni. Türkiye’de ilk leasing işlemi Mart 1987’de yapıldı. O zaman ben de İktisat Leasing’de çalışıyordum ve o ilk sözleşmeyi yazan grubun içindeydim. Ülke raytinginiz B ise size 5 yıl vadeli bir yere kadar para geliyor. Türkiye’nin ratingi BBB olsa bize ciddi şekilde uzun vadeli kaynak gelir. Sonuç olarak Türkiye’de leasing sektörü ilk aşamada Türkiye’deki toplam sabit yatırımların yüzde 10-12’sine, ondan sonra 15’ine ulaşabilir. Sonra da yüzde 30’larına kadar ulaşabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz