Sat-geri kirala, büyümenin motoru

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Ma-raş ile sektördeki gelişmeleri ve şirketinin stratejilerini konuştuk.

19.10.2014 17:22:210
Paylaş Tweet Paylaş
Sat-geri kirala, büyümenin motoru


İlk 6 ay rakamları henüz açıklanmadı, ancak ikinci çeyrekte de ilkine paralel bir gidiş mevcut. Ramazan’da bir durgunluk yok, talep gayet iyi geliyor. Bu yılın ilk 3 ayında yatırımlarda erteleme oldu. Bu ertelenmiş yatırım talepleri devam ediyor. Ancak bu büyümenin ayrıntısına bakmakta fayda var. Aslında geleneksel leasing işlemlerinde yüzde 1 düşüş söz konusu. Bu gerilemeyi sektör, sat- geri kirala ürünüyle kapatıyor.

Büyüme getiren alanlar mı değişiyor?
Sektörde yakın geçmişe kadar iş makineleri, leasingi işlem hacminin üçte birini yapıyordu. Bu oran, şimdi yüzde 20-22’lere düştü. Burada iş makinelerinin satışının da düşmesi etkili oldu. İM-DER raporlarına göre yılbaşından bu yana iş makineleri pazarında yüzde 34 daralma var. Son 6 ay yeni bir trendle iş makinelerindeki düşüşü, sat-geri kirala ürünü karşıladı.

Aslında yeni makine ve ekipmanlarda KDV oranının yüzde 1’e inmesiyle 10 makineden 7’si bu kapsama girmeye başladı. Bu anlamda makine tarafında talep artışı mevcut. Yeni KDV uygulamasının ilk 6 ayda işlem hacminde yüzde 20 olumlu katkı yaptığını öngörüyoruz.

Yapı Kredi Leasing olarak bizim makine ekipman leasinginde işlem hacmimiz ikiye katlandı. Biz ilk çeyrekte 120 milyon dolar makine ekipman leasingi yaptık, bu rakamın 60 milyon doları KDV indiriminin etkisiyle oluştu.

Aynı şekilde sektörde tekstilde de artış var. Ama tabii tekstilin toplam işlem hacminde payı yüzde 7,5, o nedenle çok etkisini görmeyiz.

Bu yıl hangi sektörlerden önemli büyüme gelebilir?
Bu yıl KDV avantajı nedeniyle sektörün makine ekipman tarafında büyüyeceğini düşünüyorum. Kur artışı nedeniyle ihracat bazlı turizm, tekstil gibi sektörlerde talep artışı var, bu devam edecektir. Ayrıca verimlilik adına enerji ve yenilebilir enerji alanlarından da iyi talep geliyor.

Ama en önemli trend, sat- geri kiralanın işlem hacmindeki payı 2013 sonunda yüzde 14 iken 2014 ilk çeyrekte yüzde 25’e çıktı. Büyümenin motoru sat- geri kirala oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.