Sat-geri kirala, büyümenin motoru

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Ma-raş ile sektördeki gelişmeleri ve şirketinin stratejilerini konuştuk.

19.10.2014 17:22:210
Paylaş Tweet Paylaş
Sat-geri kirala, büyümenin motoru


"SEKTÖRDEN FARKLI BÜYÜYORUZ"
PAYIMIZI ARTIRDIK

Kesintisiz 5 yıldır lideriz. Bizim özelliğimiz, tüm sektörlere hitap ediyoruz. KOBİ tarafında daha hızlı büyüyoruz. KOBİ’lerin işlem hacmimizde payı yüzde 15’i geçti. 2013 yılında 1,32 milyar dolar işlem hacmi yaptık. İlk çeyrekte de 350 milyon dolar işlem hacmimiz oldu.

İkinci çeyrek buna paralel gider. İlk çeyrekte sektör yüzde 19 büyürken biz yüzde 40 büyüdük. Sektörde en yüksek büyümeyi biz yaptık. Pazar payımız 2013 sonunda yüzde 15,5’ten yüzde 21,3’e çıktı. İlk 6 ay sonuçlarında da yüzde 20 pay bekliyoruz, yine lider oluruz.

PLAN FARKLI
Sat-geri kiralanın işlem hacmimizde payını yüzde 20’de tutacağız. Makine ekipman alanında sektörün tersine daha küçük işlere yöneldik. Burada pazar payımızı bu şekilde korumaya karar verdik. Bu yılın ilk 3 ayında makine ekipmanın bizim toplam işlemlerimiz içindeki payı yüzde 44’lere çıktı.

Bu alan sektör genelinde daraldı. Sektörde ilk çeyrekte işlem adetleri yüzde 5 daralırken, bizim işlem adedimiz yüzde 7 arttı. Sektörden farklı bir gidişimiz var. Büyümek için Anadolu’da çalışmalar yaptık. İlleri bölge bölge inceliyoruz. Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’da birer bölge merkezi daha açmayı planlıyoruz.

"OPERASYONEL LEASİNGDE 150 MİLYON DOLAR YAPARIZ"
BEKLENTİ

Sektörde operasyonel leasingi ilk yapan firmayız. İş makinesi kiralamasında 10 milyon Euro işlemle ciddi bir rakam elde ettik. Operasyonel leasinge yatırım yapmaya devam edeceğiz. İş makineleri, operasyonel leasinge uygun. İkinci el piyasasında yaşına göre fiyatları belli, bildiğimiz bir alan olduğu için öğrenme bedeli daha az oluyor.

Bugün operasyonel leasingin işlem hacminde payı yüzde 3 bile değil. Öğrenme sürecindeyiz. Ama ilk aşamada 1,5 yılda bu payın yüzde 10’a ulaşmasını ve yıllık 150 milyon dolar operasyonel leasing işlemi yapmak istiyoruz.

POTANSİYEL
Önümüzdeki günlerde bu alanda ikinci büyük parti işlemleri yapacağız. İş makinelerinin yanına yeni alanlar ekleyeceğiz. Örneğin sağlık sektörüne de çalışabiliriz. Sağlıkta da yüksek potansiyel var. Devletin özel sektöre yaptıracağı şehir hastanelerinin görüntüleme ve tanı merkezlerinin operasyonel leasingini yapabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.