Zayıf başladık, Eylülde hızlanırız.

2014’ü dolar bazında yüzde 9 büyümeyle kapatan leasing sektörü, bu yıla zayıf başladı. “Yılın ilk 2-3 ayı yatırımlar açısından zayıf gidiyor” diyen İş Leasing’in genel müdürü HASAN BOLAT, özellikle inşaat ve iş makinelerinde durgunluk olduğuna dikkat çekiyor. Sektörün ilk aylarda geçen yılın gerisinde bir performans gösterdiğini söylüyor. Ancak yönetici, bu yıl sat geri kiralanın yanında enerji ve demiryolu yatırımlarıyla seçim sonrasında ciddi bir hareketlenme bekliyor.

27.04.2015 11:38:410
Paylaş Tweet Paylaş
Zayıf başladık, Eylülde hızlanırız.

* Sat geri kirala, 2015’te sektörden ne kadar pay alır? 
* Burada piyasadan gelen talep devam eder. Ama leasing şirketleri, bu ürünü risk ölçüsünde sınırlayacaktır. Leasing şirketleri bilançolarında sat geri kiralanın payının maksimum yüzde 40’ı aşmamasına gayret gösterecekler diye düşünüyorum.
* Sat geri kirala ile elde edilen müşteriler, diğer leasing ürünlerini de satın alıyor mu? Buradaki artı, finansal leasing ürünlerine de yansıyor mu? 
* Evet, yansıyor. Sat geri kiralaya daha çok büyük firmalardan talep geldi. Sektöre avantajı, müşteri adedinde artış sağladı. Örneğin İş Leasing’de 2014 yılında müşteri adedinde yüzde 21 artış oldu; sözleşme adedinde yüzde 47’lik büyüme yakaladık. Bu rakamlar, daha çok yeni ürünün katkısıyla oldu.
* Yatırımlarda ne zaman açılma bekliyorsunuz?
* Yatırım kararları, tamamen büyüme hızı ve istikrarla alakalı… Dolayısıyla seçimlere kadar yavaşlama devam edecek diye düşünüyorum. Asıl eylül sonrasında hızlanma olur, şirketler kârlılıkları yüksekse yıl sonuna doğru yatırım kararı alıyor. Bu yıl sektörde iş hacminin yüzde 10 artmasını bekliyoruz. Sektör 2015’i, 8,4 milyar dolar iş hacmiyle kapatır. 
* Başka hangi ürünlerde büyüme gelir? 
* Güneş ve rüzgar enerjisi alanında yeni izinler, ruhsatlar veriliyor. Yatırımcılar da bu alanda iştahlı. Aynı şekilde demiryolları tarafında özelleştirmeler yapılacak. Bu iki alanda leasingin büyüyeceğini düşünüyorum. Büyük lojistik firmaları, büyük vagon filoları kurmayı düşünüyor. Bugün vagonun tanesi 50 bin Euro. Biz de bu alanda yer almayı istiyoruz. Sektöre mevzuatla gelen yeni ürünlere bakarsanız, operasyonel kiralamada önemli bir atılım yapılmıyor. Operasyonel leasing alanında şu an 2-3 firma ufak faaliyetlerde bulunuyor. Burada büyük ilerleme olacağını tahmin etmiyorum. Yazılım leasinginde mevzuatta boşluklar var. Eklenti leasingi ise sektöre bir avantaj getirdi. Binanın içinde bulunan ısıtma-soğutma, asansör, yürüyen merdiven gibi ürünlerin leasingini sağlayan eklenti leasinginde iyi büyüme görünüyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz