Tamamlayıcı heyecanı

Beklenti ve yabancılara özel sigortalarla yeni teminatlı özel sağlık sigortaları sektörde şirketlerin iştahını açıyor...

12.05.2016 15:08:370
Paylaş Tweet Paylaş
Tamamlayıcı heyecanı
Son dönemde sigorta sektöründe asıl hareket, sağlık sigortalarında yaşanıyor. 2015 sonu verilerine göre bu branşta, bir önceki yıla göre prim üretimi yüzde 17,3 arttı. Türkiye Sigorta Birliği, geçtiğimiz yıl sağlık branşında toplam prim üretiminin 3,4 milyar TL ve mevcut sigortalı sayısının da 4 milyona yakın olduğunu açıkladı. 2015 sonu itibarıyla sağlık branşının toplam sektör prim üretiminden aldığı pay, yüzde 12,9. Oysa 10 yıl önce bu oran, yüzde 10,4’tü. Zaten sigorta sektörü yöneticileri, yakın dönemde bu branşın yıldızının daha da parlayacağı konusunda hemfikir. Ziraat Sigorta Genel Müdürü Fikrettin Aksu, “Sağlıkta, hem arz hem talep tarafında belirgin artış var. Bu sektöre yatırımların artması, sağlık hizmet ihtiyacındaki artış ve tamamlayıcı sağlık sigortalarının gelişimi önümüzdeki yıllarda sağlık sigortalarında büyümenin ivme kazanarak artacağını gösteriyor” diyor.
TAMAMLAYICI ETKİSİ
Sağlık branşının bu yükselişinde kuşkusuz 2013’te yürürlüğe giren tamamlayıcı sağlık sigortalarının önemli bir katkısı var. Gerçekten de tamamlayıcı sağlık üretiminin toplam sağlık branşı içinde payı 2014 yılında yüzde 1,2 iken, 2015’te bu oran 2 katına yani yüzde 2,1’e yükseldi. Birlik verilerine göre 2015 sonunda tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi 134 bin sigortalı var. Burada en önemli nokta, hasar, SGK ve özel sağlık sigorta şirketi arasında paylaşıldığından ürünün priminin nispeten düşük olması ve dolayısıyla daha geniş kitlelere ulaşması. Axa Sigorta Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Özer Şimşek, “Bu ürün daha çok katılımcıya ulaşmada ve sayıları 550’yi yatak sayısı 40 bini aşan özel hastanelerdeki atıl kapasitenin kullanılmasında tam bir kaldıraç görevi üstleniyor” diyor. Yalnız tamamlayıcı sağlık ürünlerinde 2015 sonu itibarıyla sigortalıların yüzde 60’ı kurumsal alandan geliyor. Towers Watson Sigortacılık Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Evrim Köksal Arkut’un da değindiği gibi bireysel kullanıcılara ulaşmada alınacak mesafe var. Arkut, “Bu ürün düşük gelir seviyesindeki gruplara ve kurumsal sağlık planı olmayan küçük şirketlerde büyüme gösterebilir” diye konuşuyor.
NE KADAR BÜYÜYECEK?
Türkiye Sigorta Birliği’ne göre nüfusun sadece yüzde 2,5’inin sağlık sigortası bulunuyor. Bu durum, geleceğe yönelik pozitif beklenti oluşturuyor. Büyümede yabancılara sunulan özel sağlık sigortaları, farklı teminatlar sunan yeni klasik özel sağlık ürünleri etkili olacak. Bir de sektör yöneticileri, kamudan aynı bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi bir devlet teşviği bekliyor. Sistema Genel Müdürü Ali Tolga Moral, bu branştaki mevcut tabloyla geleceği şöyle okuyor: “Sağlık branşının 2020 sonunda toplam prim üretiminin yüzde 15 ila 17’sini oluşturmasını bekliyoruz.” Ziraat Sigorta Genel Müdürü Aksu, “Tamamlayıcı sağlık sigortalarında sadece yatarak tedavi teminatını içeren bir temel teminat paketi belirlenerek ürünün standardize edilmesi ve özellikle BES’te olduğu gibi teşvik mekanizmasının oluşturulması halinde önümüzdeki 5 yıl sağlık branşında büyümenin katlanarak artacağını öngörüyoruz” diyor. Bu tabloda tamamlayıcı sağlık sigortasının toplam sağlık branşı içinde aldığı pay da yükselecek. Ali Tolga Moral, 2020’de tamamlayıcı sağlık sigortasının sağlık branşı prim üretimindeki payının yüzde 8-10 civarına çıkacağını öngörüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz