Yeni kâr adresleri

Leasing ve faktoring alanlarında da 2012 yılında çıkan yeni yasayla tüm oyunun kuralları değişmiş durumda. Yeni ürünlerin ilgiyle karşılanması, bu alanda yıllardır düşük seyreden kâr marjını yukarı çıkarmada kaldıraç olarak görülüyor.

3.08.2014 21:31:530
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kâr adresleri

Bankacılık dışı finans sektörünün hemen hemen her alanında kârlılığın haritası değişiyor. Kâr için her sektörden şirketler, belli alanlarda rekabete soyunuyor. 2013’te uzun bir aradan sonra artıya geçen elementer sigortada kâr, hukuksal koruma, ferdi kaza ve nakliyat sigortalarından geliyor.

Faktoringte KOBİ’lere garantili tahsilat sunan işlemlerde kârlılık yüzde 10’a kadar çıkıyor. Leasingte ise bugünün en kârlı alanı yüzde 25’lere varan oranıyla metal işleme makineleri işlemleri. Gelecekte ise sat-geri kirala ile operasyonel leasingin öne çıkması bekleniyor.

İyi kârlılık, şirketlerin varlığını sürdürebilmeleri için önemli. Hele ki finans sektöründe... Ancak değişen piyasa koşulları ve regülasyonlar, özellikle bankacılık dışı finansta kârın yönünü hızla değiştiriyor. Örneğin çetin fiyat rekabeti sonucu 2012’de 657 milyon TL net zarar açıklayan elementer sigorta sektörü, 2013’te şeytanın bacağını kırdı.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verilerine göre sektör 2013’te 768 milyon TL kâr elde etti. Sigorta sektörünün bu yılın ilk iki ayında sadece yüzde 6,18 büyümesine rağmen 2014’ü de kârlı bitirmesi bekleniyor. Uzmanlar bu alanda kârlılıkta en büyük rekabetin ferdi kaza ve yangın alanlarında olduğunu düşünüyorlar.

Leasing ve faktoring alanlarında da 2012 yılında çıkan yeni yasayla tüm oyunun kuralları değişmiş durumda. Yeni ürünlerin ilgiyle karşılanması, bu alanda yıllardır düşük seyreden kâr marjını yukarı çıkarmada kaldıraç olarak görülüyor. Faktoring tarafında da KOBİ’lere yönelen şirketler, kârlılıkta bir adım öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz