FİNANSAL TERİMLER SÖZLÜĞÜ

“Anlamıyorum", "ne demek istiyor", "benim için çok teknik" demeyin. Ekonomi, bankacılık, finans, muhasebe ve yatırım alanlarında merak edilen tüm terimleri bulacağınız Finansal Terimler Sözlüğü Capital’in filtresiyle yayında. Öğrenmek istediğiniz finansal terimi arama kısmına yazmanız yeterli…
ayın kelimesi

Açığa Satış

Sahip olunmayan menkul kıymetlerin ödünç alınmak sureti ile satılmasıdır

En Çok Görüntülenenler


  • Faiz hesaplamalarında kullanılan bir terimdir. Faize esas olan anapara ile paranın kullanıldığı gün sayısının çarpımından oluşan rakamdır

  • Karşılıklı ve birbirine uygun irade açıklamalarından meydana gelen hukuki işlemdir. Mukavele veya sözleşme de denir.

  • Sahip olunmayan menkul kıymetlerin ödünç alınmak sureti ile satılmasıdır
1 A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S T U V Y Z

Gayrimenkullerin piyasa değerini belirleyen rapordur.

Fonların elektronik ortamda hesaplar arası aktarımının yapıldığı sistemdir.

Müşterinin işlem yapmak amacıyla aracı kuruma verdiği veya işlem platformuna girdiği talimattır.

Bir parayı, ticari senedi, çeki ve tahvili tedavüle koyma işlemine denir. Genellikle Merkez Bankalarına tanınan para çıkarma hakkıdır. Emisyon fazlası denildiğinde, tedavüle gereğinden fazla kağıt para sürüldüğü anlaşılmaktadır.

Bir ülkedeki genel fiyat seviyesindeki değişimi ifade eder.

Kalan kredi borcuna ait anapara tutarının vadesinden önce ödenmesidir.

Kredinin tamamının ya da vadesi henüz gelmemiş olan bir kısmının ödeme planında yer alan vade süresinden önce ödenmesidir.

Erken ödeme yapılması durumunda bankanın, mevzuat gereğince, anaparanın maksimum %2’si kadar tahsil ettiği cezadır.

Ücretli ve maaşlıları, fiyat artışları karşısında korumak amacıyla fiyat artışlarıyla doğru orantılı olarak artmasının sağlanmasıdır.

Avrupa Birliği ortak para birimidir.

Avrupa para piyasalarında Eurodolar gibi Avrupa dövizleri üzerinden düzenlenmiş senetlerdir.

ABD dışındaki banka veya diğer aracı kurumlarda açılmış dolar hesapları. Dünyanın her yerinde dolar üzerinden açılmış hesaplar bulunmakla birlikte bunların tümüne eurodolar adı verilmektedir.

Avrupa bonosu veya tahvili, sabit faiz temeline dayalı borçlanma aracı, Amerikan şirketlerinin Avrupa sermaye piyasalarında pazarladıkları menkul değerler anlamındadır.

Eximbanklar (Export Import Bank - İhracat İthalat Bankası) sundukları ürün ve hizmetlerle, bulundukları ülke ihracatçı firmalarına destek sağlayarak, uluslararası ticaretin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan ve genellikle devlet tarafından piyasa koşullarına uygun olarak işletilen yatırım bankalarıdır.

Alacak hakkının bir başka kuruluşa devri sonucunda likit fon sağlayan bir mali işlemdir. Ülkemizde de hızla yaygınlaşan bir finansman yöntemidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.