Ağbal: Devlet, yatırımcıya fabrika binası yapacak

Maliye Bakanı Ağbal, "Özellikle orta ölçekli üretim, imalat işletmelerimize mekan oluşturacağız" dedi.

16.03.2016 17:06:350
Paylaş Tweet Paylaş
Ağbal: Devlet, yatırımcıya fabrika binası yapacak
Maliye Bakanı Naci Ağbal, özellikle orta ölçekli üretim, imalat işletmelerine mekan oluşturacaklarını belirterek, "Hem hazır bir mekan olması bakımından işletmelerimiz için bir kolaylık olacak hem de sembolik denilebilecek kira fiyatıyla vereceğimiz için maliyetleri de aşağıya çekecek" dedi.

Ağbal, yaptığı açıklamada, seçim beyannamesinde yatırımcılara anahtar teslim fabrika binaları sözü verdiklerini anımsatarak, Hükümet Eylem Planı'na da koydukları bu vaade ilişkin çalışmalara başladıklarını vurguladı.

Bununla ilgili mevzuat altyapısını da Bütçe Kanunu'na hüküm koymak suretiyle yaptıklarını ifade eden Ağbal, "Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bu çalışmanın koordinasyonunu üstlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ikincil mevzuat hazırlayacak, o da Yüksek Planlama Kurulu kararı ile uygulamaya girecek. Buna göre, biz uygulamayı İl Özel İdareleri üzerinden yapacağız. İl Özel İdarelerimiz belirli sayıda, 5'den az olmamak üzere yatırımcılardan talep toplayacak, bu talepleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına iletecek" diye konuştu.

Ağbal, bütün illerden toplanan taleplerin değerlendirmeye tabi tutulacağını belirterek, "Bütçe imkanlarımız çerçevesinde bu kaynak İl Özel İdarelerimize aktarılacak. Bu kapsamda ya Hazine arazileri ya İl Özel İdarelerinin, belediyelerin mevcut arazileri içerisinde veya Organize Sanayi Bölgelerindeki (OSB) boş arsalarda bu alanlar oluşturulacak. Burada yatırımcılarımızın talepleri dikkate alınacak ve bunlar sembolik denilebilecek fiyatlarla yatırımcılarımıza, işletmelerimize kiralanacak" ifadesini kullandı.

"GEREKİRSE İLAVE DESTEK KOYABİLİRİZ"

Daha az gelişmiş bölgeler ve iller bulunduğuna dikkati çeken Ağbal, şöyle devam etti:

"Çoğu zaman yatırımcı, 'bana bir kapalı alan verseniz ben makinemi, ekipmanımı alıp gelir, orada şu kadar insana iş ve aş veririm' diyor. Dolayısıyla biz de bunu gördüğümüz için valiliklerimiz bu çerçevede bakanlıktan aldığı kaynakla talebe dayalı bu alanı oluşturacaklar. 5 veya 10 yıl olabilir yatırımcıların taleplerine bağlı olarak buraları kiraya vereceğiz. Böylelikle seçim beyannamemizde söz verdiğimiz konulardan birini de hayata geçireceğiz."

Bakan Naci Ağbal, Bütçe Kanunu'nun Meclis'ten geçtiğini anımsatarak, "En yakın zamanda bakanlığımız bu çalışmalarını sunacak. Reformları İzleme Komisyonu olarak bir araya geldik, uygulamanın genel esaslarını belirledik, şimdi detayları ortaya çıkacak. Bu çerçevede bütün vilayetlerimizde bu tür alanları oluşturacağız" dedi.

Ellerinde bu amaç için ayrılmış bütçe kaynağı olduğunu vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti:

"Bu sadece 1 yıl için ayrılmış bir kaynak değil, eğer uygulamanın başarılı olduğunu görürsek ki inşallah başarılı olacak, biz buna devam edeceğiz. Böylelikle özellikle orta ölçekli üretim, imalat işletmelerimize mekan oluşturacağız. Hem hazır bir mekan olması bakımından işletmelerimiz için bir kolaylık olacak hem de sembolik denilebilecek kira fiyatıyla vereceğimiz için maliyetleri de aşağıya çekecek. Bu oluşturacağımız alanlarda elektrik, su, doğalgaz ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da gereken ön hazırlıkları yapacağız."

Ağbal, konuyla ilgili gerekirse ilave kaynak da koyabileceklerini dile getirerek, "Bir kaynak sınırı olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan bu projenin başarılı şekilde uygulanması. Özellikle Bayburt gibi yatırımcı çekerken yeterli mekan olmayan iller için bu itici bir güç olacak inşallah" diye konuştu.

HAZİNE ARAZİLERİ DE KULLANILABİLECEK

Fabrikaları, OSB olan illerde bu alanlar içinde inşa etmenin öncelikleri arasında olduğunu ifade eden Ağbal, şu değerlendirmede bulundu:

"Çünkü OSB'lerin ortak altyapısı zaten hazır. Dolayısıyla orada sinerji de oluşturabiliriz. Bu şekilde yeri olmayan illerde ise uygun arsalarda yapacağız. Maliye'nin Hazine arsalarını da bu amaçla İl Özel İdarelerimize kullanması için vereceğiz. Burada öncelikli olan tabii ki bizim 5'inci, 6'ncı bölge dediğimiz veya 4'üncü bölge dediğimiz gelişme bakımından diğer illere kıyasen daha fazla gelişmeye ihtiyacımız olan illerimiz var. Bu projeleri oralardan başlatacağız inşallah."

Ağbal, "yatırımcının fabrikasını, anahtar teslim olarak devlet yapacak denilebilir mi" sorusunu şöyle yanıtladı:

"İl Özel İdaresi projeyi bütün her şeyi ile tam hale getirecek. Yatırımcının talebine uygun olarak inşaat yapılacak. Birden fazla işletmeci eğer aynı bina bloku içerisinde yer alıyorsa bölümleri yapılacak ve içiyle ilgili düzenlemeler tamamlanacak. Elektrik, su, doğalgaz bağlantıları yapılacak. Yatırımcı sadece anahtarı alacak, makine ekipmanını getirecek ve orada çalışmaya başlayacak."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz