Dünyanın en kalabalık kenti!

Çin'de Pekin'i ve komşu Tianjin'i bütünleştiren en büyük kentinde 130 milyon kişinin yaşaması öngörülüyor.

20.09.2016 11:24:170
Paylaş Tweet Paylaş
Dünyanın en kalabalık kenti!
Dünyanın en büyük kenti Çin'de kuruluyor. Pekin yerel yöneticileri, kendi kurguları için Şanghay/Yangtse Deltası ve Guangzhou Bölgesi ile yarışabilir ölçüleri gözetiyor.

Washington Post’un haberine göre, yeni süperkent, ABD'nin Kansas eyaleti kadar bir alan kaplayarak, ufak bir Avrupa ülkesi yüzölçümüne sahip olacak. Bu boyutları, Pekin dışında her yönde göğe yükselen beton gökdelenleri görünceye kadar tasavvur etmek olanaksız. Başkenti çevreleyen bu uydu kentlerin her biri planlanan "megalopolis"in birer parçası.

Yanjiao da bunlardan biri. Pekin'in 35 km kadar doğusunda bir köy iken şimdi 750.000 kişi barındırıyor. 34'er katlı bir düzine binanın yanında, ömrünün 60 yılını buralarda küçük bir çiftlikte geçirmiş olan Zhang Shuying, şu anda ikamet ettiği 25 katlı evin tam da ailesiyle bir zamanlar sebze yetiştirdiği yerde bulunduğunu söylüyor.

Kurulmakta olan bir başka uydu kent olan Pekin'in güneyindeki Jinjin'in girişinde ise inşaat sahipleri kentteki satılık daireleri tanıtan broşürler dağıtıyorlar. Anlaşılan o ki, buralar kısa süre sonra tanınmaz halde olacak. "Bütünleşmiş" kentlerin oluşturacağı "supercity" belki de bölgenin üretim/yerleşimi açısından en akılcı çözüm olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz