"Gerekirse parasal sıkılaştırma yapabiliriz"

MB Başkanı, 2. çeyrekten itibaren enflasyonun ineceğini, gerekirse parasal sıkılaştırma yapabileceklerini söyledi.

8.03.2017 11:44:540
Paylaş Tweet Paylaş
"Gerekirse parasal sıkılaştırma yapabiliriz"
TCMB Başkanı Murat Çetinkaya Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformunun toplantısında açıklamalarda bulundu.

Çetinkaya, "Ekonomi politikalarında hızlı adım atabilmede önemli bir sınav verdik' dedi. İktisadi faaliyetin ılımlı bir toparlanma sergilediğini belirten Çetinkaya, "TCMB fiyat istikrarı temel amacına odaklanmaya devam edecektir. Bütün politika araçları hedefler doğrultusunda etkin olarak kullanılacaktır" dedi.

Orta vadeli görünümde bozulma riski gözlendiğini aktaran Çetinkaya, "Tedbirlerin etkisinin olumlu olduğunu gözlemledik. Ocak ayında döviz kuru oynaklığının ciddi anlamda azaldığını gördük.Yılın ikinci yarısında enflasyon makul seviyelere inecektir. Gerekirse parasal sıkılaştırma yapabileceğiz. Amacımız enflasyonun istikrarlı olarak düşük düzeyde kalması. Kur dalgalanmaları risk algısını etkileyebilir. Ekonominin şoklara karşı dayanıklılığının artırılması önemli. Dış dengeyi iyileştirecek bütün yapısal tedbirler kritik önem önem taşıyor. Reel sektör ile iletişim son derece faydalı. Ekonomimiz önemli bir dayanıklılık göstermiştir. Şartlar ne olursa olsun, iktisadi temeller sağlamlaştırıldıkça sorun olmaz" ifadelerini kullandı.

Ekonomide toparlanma eğiliminin başladığına dikkat çeken TCMB Başkanı, "Öncü veriler 2. çeyrekten itibaren toparlanmanın güç kazanabileceğini işaret ediyor" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz