Holding kaptanlarından 2017'ye bakış

En büyük holding CEO’larının katıldığı "CEO Ajanda 2017" toplantısında yeni yıl öngörüleri masaya yatırıldı.

7.12.2016 16:43:470
Paylaş Tweet Paylaş
Holding kaptanlarından 2017'ye bakış
Capital ve Ekonomist Dergileri’nin öncülüğünde, ana sponsorluğunu Vodafone'un etkinlik sponsorluğunu ise Metal Yapı'nın gerçekleştirdiği geleneksel CEOClub toplantıları, “CEO Ajanda 2017” başlığıyla 2 Aralık’ta Ritz Carlton’da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en büyük holding CEO’larının katıldığı toplantıdan ekonomiye dair önemli başlıklar çıktı.

Kibar Holding CEO’su Tamer Saka moderatörlüğünde gerçekleştirilen “CEO Ajanda 2017” oturumuna, Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan, Pladis Turkey&MENA&CA CEO’su Mehmet Tütüncü, Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül ve Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul konuşmacı olarak katıldı. Türk iş dünyasının mevcut durumunun değerlendirildiği toplantıda, CEO'lar 2017 yılına ilişkin hedef ve öngörülerini paylaştı.

“HOLDİNGLER DAHA İYİ YÖNETİLİYOR”

Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, “2016’da yatırımları istediğimiz kadar yapamadık" derken, holding satışlarının 2016’da dolar cinsinden yüzde 4 arttığını, yatırımların ise 250 milyon dolara ulaştığını söyledi. Her şeye rağmen 2016 yılının olumlu geçtiğine işaret eden Uğur, “Şirketlerimiz eskiye göre daha iyi yönetildiği için zorluklara rağmen iyi performans göstermeyi başarıyoruz” diye konuştu.

Şu anda kuru tahmin edemediklerini belirten Uğur, “Piyasadaki durum faizlerin baskı altında tutulmasını zorlaştırıyor. Piyasanın arzu ettiği faiz seviyesi bu değil. Yeni dönemde bilanço yönetimi en kritik konu. Bilançoyu sanki yarın yokmuş gibi yönetmemiz gerekli. Biz 8 yıldır kur riskini banka gibi yönetiyoruz” dedi.

Doğuş Holding CEO'su Hüsnü Akhan ise 2016’da holding cirosunun Türk lirası bazında yüzde 22 artışla 18 milyar TL’ye ulaşacağını söyledi. Akhan, Galataport projesinin 2019’un ilk çeyreğinde operasyonel olmasını beklerken, holding bünyesinde operasyon gösteren otel sayısının 3 yıl içinde 26’ya yükseleceğini söyledi. Kurun durumunun şirketlere 45 milyar dolar ek yük getirdiğine işaret eden Akhan, 2017 yılında 2016 yılında başlayan yatırımlarını takip edeceklerini söyledi ve “2017'nin daha iyi geçeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Pladis MENA&Türkiye CEO'su Mehmet Tütüncü, Pladis'in 5,2 milyar dolarlık büyüklüğü temsil ettiğini söylerken, Yıldız Holding'in bu yılı çift haneli büyüme oranıyla kapatacağını açıkladı. Tütüncü, 2017’ye ilişkin en büyük riskin kurlar olacağını belirtti. Tütüncü, Pladis için 2020'ye kadar 5 milyar TL yatırım hedeflediklerini sözlerine ekledi.

“DAHA KÖTÜSÜ OLMAZ”

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, portföylerinde yer alan bankacılık, enerji ve sanayi alanlarındaki şirketlerin 2016 yılı performanslarını değerlendirdi. 2016’da 9 ayda 3 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını, cirolarının yüzde 25 artışla 25,5 milyar TL’ye ulaştığını belirtti. 2016 yılının tüm gelişmelere rağmen Sabancı şirketlerinde performans olarak iyi geçtiğini sözlerine ekledi ve Carrefoursa'dan çıkma planlarının bulunmadığını ancak Carrefoursa bünyesindeki bazı mülklerin satılmasını hedeflediklerini açıkladı. Kurtul, Türkiye ekonomisinin 2017’de yüzde 3-3,5 büyüyeceğini, enflasyonun ise yüzde 8-9 bandında olacağını tahmin ederek “2017'de büyüme biraz daha zor olacak” diye konuştu.

Akkök Holding CEO'su Ahmet Dördüncü de, “2017'de bilanço yönetimi çok önemli olacak” derken, bütçe planlamasını dolar kurunu 3,25 öngörerek yaptıklarını ancak yeni dönemde revizyon yapacaklarını söyledi. Dördüncü, şunları söyledi: “2016 yılında pek çok olumsuzluğu aynı anda yaşadık. Buna rağmen şirketler iyi performans gösterdi. 2017 yılında 2016’da olandan daha kötü bir senaryo olacağını düşünmüyoruz. En kötüleri başımıza geldi zaten. Bu nedenle daha olumlu bir gidişat bekliyoruz.”

Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül ise Türk iş dünyasında zorluğun her zaman olduğunu bu nedenle 2016’da iş dünyasının zor kelimesini lugatından çıkarmasının önemine değindi. AB pazarının önemine işaret ederek “Bizim Zorlu olarak ihracatımızın yüzde 65’i AB ülkelerine” diye konuştu. 450 milyon dolar yatırım yaptıklarını ve Vestel'in 2016 hedeflerini yakaladığını açıkladı. Yüngül, İsrail'deki enerji işini büyütmeyi amaçladıklarını da kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz