"Merkez Bankası: KİT'lere döviz satışı sürüyor"

Merkez Bankası, enerji ithalatçısı KİT'lerin petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı giderek azalan döviz talebinin büyük ölçüde Hazine Müsteşarlığı ve TCMB tarafından karşılanmaya devam edildiğini açıkladı.

2 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Merkez Bankası: KİT'lere döviz satışı sürüyor
Brüt döviz rezervi 2012 yılından bu yana ilk kez 100 milyar doların altına inen Merkez Bankası, rezervlerin düşüşüne etki olarak gösterilen enerji sağlayan KİT'lere döviz satışı konusunda açıklama yaptı. Bankanın Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Aralık 2014 tarihinden itibaren enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmı T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından doğrudan karşılanmaktadır. Enerji ithalatçısı KİT'lerin petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı giderek azalan döviz talebi, büyük ölçüde T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve TCMB tarafından karşılanmaya devam edilmektedir."

MERKEZ BANKASI DÖVİZ REZERVİ NEDİR? 
Merkez Bankası; para ve kur politikalarını desteklemek, piyasalara güven vermek, T.C. Hükümeti’nin döviz cinsi üzerinden iç ve dıs borç servisini gerçekleştirmek, dışsal şoklara karsı gerekli döviz likiditesini bulundurmak için döviz biriktirir. Bu birikime döviz rezervi denilir. Merkez Bankası’nın döviz birikiminin bir bölümü TL ödeyerek satın aldığı (kendine ait) dövizlerdir. Bir bölümü başkalarına ait (kredi olarak, emanet olarak bankaya verilen) fakat Merkez Bankası’nın serbestçe kullanabileceği dövizlerdir. Bankanın toplam döviz varlıklarından döviz yükümlülükleri çıkınca kalan döviz Merkez Bankası’nın Net Döviz Pozisyonu’dur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz