Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde start up'lar yarıştı

23-24 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen 7. Uludağ Ekonomi Zirvesi, ekonomi ve iş dünyası gündemine damga vurdu. Zirvede bu yıl ilk kez start up'ların yarıştığı “Stars Of Region” yarışması da yapıldı.

26 MART, 20180
Paylaş Tweet Paylaş
Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde start up'lar yarıştı

23-24 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen 7. Uludağ Ekonomi Zirvesi, ekonomi ve işdünyası gündemine damga vurdu. Zirve bu yıl ilk kez ilk kez Google Türkiye sponsorluğundaki “Stars Of Region” yarışmasına da ev sahipliği yaptı. 

Galata Business Angels, Endeavor Türkiye ve Start Up Dergisi iş birliğiyle, Google Türkiye sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada katılımcılar, girişimlerini Türkiye’nin en büyük melek yatırımcıları ve start up dostu liderlerine sunarak yatırım çekmeyi ve büyük ödülü kazanmayı hedeflediler.

Stars of Region Yarışması’na Türkiye’den ve yurt dışından gelen 100’ü aşkın başvurudan finale kalan adaylar, fikirlerini GBA yatırımcıları, Endeavor üyeleri, Ali Sabancı, Hasan Aslanoba, Paul Doany, İhsan Elgin, Ahmet Faralyalı, Ömer Erkmen, Rina Onur, Bülent Hiçsönmez, Arif Akdağ ve Gökalp Çak’ın aralarında bulunduğu jüriye sundu.

Fikrin özgünlüğü, ölçeklenebilirliği, pazarın büyüklüğü, girişimin yarattığı giriş bariyeri, girişimcinin ve ekibinin geçmiş deneyimlerine dayanarak değerlendirilen girişimler arasından Jüri Özel Ödülü’nü, Tunus’tan “Dabchy” adlı uygulama aldı. “Circular Fashion” [dolaşımdaki moda] konseptiyle Dabchy, yeniden kullanma yoluyla hem kullanıcılarına daha uygun fiyata dolaplarını değiştirme fırsatı tanıyor hem de yeniden amaçlandırma yoluyla çevreci bir vizyon sunuyor. Girişime ödülü, Start Up Dergisi yayın koordinatörü Ebru Fırat Tayman tarafından verildi.

Stars Of Region’da üçüncülük ödülü “Piri Guide”ın oldu. Seyahat etmeyi sevenlerin en çok zorlandığı noktalardan birini ele alan Piri Guide, kullanıcılarına şehirde bulunmaktan öte şehri tecrübe etme ve keşfetme fırsatı sunuyor. İçeriklerinin Saffet Emre Tonguç, Vedat Milor gibi değerli rehberler tarafından hazırlandığı bir uygulama olan Piri Guide, Avrupa’dan sonra Asya’ya açılmayı ve 500 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Piri Guide CEO’su Tülin Yücel, ödülünü Start Up dergisi yayın yönetmeni Niiüfer Gözütok Ünal’ın elinden aldı.

Yarışmada ikincilik ödülü, kağıt israfını önlemeyi hedefleyen girişim “Leafinbox”ın oldu. İmzalanacak belgeler için dijital bir platform olan Leafinbox, banka ve ödeme talimatlarından, teklif ve sözleşmelere kadar birçok alanda kullanılabiliyor. Girişime ödülünü, Galata Business Angels’dan Uğur Şeker ve Arif Akdağ takdim etti.

Stars Of Region’ın 1. si, gıda atığı sorunu ile küresel hedeflerin kesiştiği noktada fark yaratan “Fazla Gıda” oldu.

Gıda israfını önleyen bu teknoloji girişimi, dünyada insan tüketimi için üretilen gıdaların %30’unun çöp olduğunu belirterek, bunun çevresel ve maddi açıdan ciddi anlamda değer kaybı yarattığının altını çizdi. Firmalara atıklarını en verimli şekilde değerlendirme şansı veren Fazla Gıda girişiminin CEO’su Olcay Silahlı ödülünü, aynı zamanda yarışmanın sponsoru olan Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez’in elinden aldı.

Zirve programı içinde gerçekleştirilen ödül töreninde yarışan girişimciler, başarılı liderlerden yatırım çekme fırsatının yanı sıra, iş dünyasının en önemli isimleriyle networking şansı da yakaladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.