Büyük gider operasyonu

Verimlilik artışı için yeniden yapılanan ve bazı noktalarda vazgeçilebilir gördükleri alanlardan kurtulan şirketler, yüzde 15’e kadar girdilerini azaltmayı başardı...

9.10.2017 12:45:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük gider operasyonu

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

Türkiye’de birçok şirket için 2016, tasarruf ve iyileştirme tedbirleri anlamında oldukça hareketli bir yıl oldu. Şirketler maliyetlerini azaltmak için verimliliği artırmaya, iş ve süreçlerde kaliteyi yükseltmeye, vazgeçilebilir gördükleri alanlardan da kurtulmaya çalıştı. Bu kapsamda organizasyonel olarak yeniden yapılanan şirketler bile oldu. Örneğin Asaş, “Asaş’ın Asları Projesi” kapsamında 61 proje hayata geçirdi. Asaş Alüminyum Alüminyum Grup Başkanı Safa Bayar Yavuz, bu proje ile tüm çalışma arkadaşlarının iyileştirmeye açık alanlar olarak gördükleri konularda kendi proje gruplarını oluşturduklarını söylüyor. Yavuz, “Tüm bu çalışmalar sayesinde giderlerimizde toplamda yüzde 6’lara varan azalma gerçekleştirdik” diye konuşuyor. Baymak, geçtiğimiz yıl endüstriyel tarafta verimlilik artışı ve teknoloji yatırımlarıyla sağlanan tasarrufun yanı sıra endüstri dışı alanlarda iş yapış şeklini optimize ederek tasarruf sağladı. “2016 yılında dağıtım ağımızın etkinliğini artırmak, maliyetlerimizi azaltmak ve teslimat süremizi iyileştirmek amacıyla lojistik projelerimizi uygulamaya geçirdik” diyen Baymak Genel Müdürü Ender Çolak, aynı zamanda 6 bölge deposu açtıklarını anlatıyor ve ekliyor: “Yapılan bu çalışmalarla 2016’da toplam giderlerimizden yüzde 2,5 tasarruf sağladık.” AGT 2016’da öneri sistemi ve TPM çalışmaları ile birlikte yıllık 3,7 milyon TL’lik tasarruf sağlayacak aksiyonlar hayata geçirdi. Gübretaş da 2016 yılında stok optimizasyonu projesini başlatarak stok maliyetlerini yüzde 37 azalttı. 

VAZGEÇİLENLER LİSTESİ 

Bazı şirketler ise maliyet düşürmek için kesintilere gitti. Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, iyileştirmeler kapsamında tedarikçi ve müşteri sayılarının azaltıldığını, verilen servis süreleri ve masraflarının düşürüldüğünü belirtiyor. “Ayrıca seyahatler, numune gönderimleri, fuar katılımları, kargo gönderimi gibi faaliyetlerimizi fayda analizi yaparak azalttık” diye konuşuyor. Erham Enerji, atıl olan demirbaşların satılması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesiyle 2016 yılında yüzde 3’lük bir tasarrufa gitti. Orge Enerji ise yeni nitelikli beyaz yakalı personel ihtiyacını doğrudan istihdam sağlamak yerine dışarıdan hizmet alımı yaparak karşıladı. Bu sistemin ilgili kişilerin şirket içi istihdamına kıyasla kendilerine yüzde 40 seviyelerinde tasarruf yarattığını belirten Orge Enerji CEO’su Nevhan Gündüz, “Bunun yanı sıra işçilik maliyetlerinde de dışarıdan mavi yakalı aracılık şirketleri ile çalışmak suretiyle yine doğrudan istihdama kıyasla yüzde 30’a varan bir tasarruf sağladık” diyor. PPG Industries de konsantre olduğu marka ve pazarlarda sadeleşmeye giderek toplam bütçesinde yüzde 15’lik maliyet düşüşü elde etti. Keten Grup insan kaynağında sınırlı alımlarla kadroyu küçültme yoluna gitti. Acil olmayan yatırımları da ertelediklerini belirten Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, “Böylelikle gider tarafında yüzde 3’lük tasarruf sağladık. Turizm işimizde yüzde 25 oranında bütçelenen geliri artırdık” diyor. 

SIRA DIŞI BİRLEŞTİRMELER

2016 DemirDöküm için toplam sabit ve değişken giderlerini kontrol altında tutmaya çalıştığı bir yıl oldu. DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna,etkin bir stok yönetimi, güçlü bir alacak riski yönetimi ve depo gider optimizasyonu yaptıklarını söylüyor. Bunların yanında idari binalarını birleştirdiklerini anlatıyor. Ertuna, “Enflasyon etkilerini dikkate alarak baktığımızda yüzde 9’a yakın bir verimlilik artışından bahsedebiliriz” diye konuşuyor. İnoksan, geçtiğimiz yıl yüzde 6-7 oranında bir tasarruf sağladı. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, bu sonucu doğuran önlemleri şöyle anlatıyor: “Faaliyet giderlerinde ayrı ayrı birimlerde planladığımız bazı hizmetler üzerinde birleştirmeler yaptık. Destek birimlerindeki bazı faaliyetleri erteledik. Tedarikçilerden sağlanan hizmetlerde de yeniden fiyatlandırma ve vade uzatma görüşmeleri gerçekleştirdik.” Papağan Kuruyemiş, tedarik tarafında satın alma periyot ve miktarlarını lojistik ve stok maliyelerini düşürecek şekilde planlayarak yakıt tüketimini ve trafikte kalış sürelerini minimize etti. Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, bu şekilde yüzde 2 gibi bir tasarruf elde ettiklerini söylüyor. Polonez de ürün stok devir hızını artırarak, hammadde, ambalaj, katkı maddeleri ve satışa hazır son ürünlerinde daha az stok yaparak tasarrufa gitti. Ancak tüm bunların giderlerinde bir azalma yaratmadığını belirten Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy, yine de önemli bir sonuç elde ettiklerini ifade ediyor. Bu sonucu şöyle paylaşıyor: “Gider artışını önledik, 2016’yı giderlerimizde bir artış olmadan kapattık.” 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz