"Büyümenin yeni normali"

Perakendeden enerjiye kadar 26 sektörde yeni dönemin büyüme oranlarını inceledik. Sektörlerin yarısında büyüme 5 yılın gerisinde. Sadece 3 sektörde büyüme oranları arttı.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümenin yeni normali
Çok değil 5-6 yıl önce pazarın yüzde 20-25’lik büyümesi bilişim işinde normal sayılıyordu. Günümüzde ise bu oran yüzde 5’lere kadar indi. 2007’de yüzde 41 gibi rekor büyümeye imza atan AVM sektörü için de eski çarpıcı rakamlar çok uzakta kaldı. Çünkü sektörün bugünkü normal büyüme eşiği yüzde 10’lar düzeyinde...

Çok sayıda sektör için “Büyümede normal değişti” yorumu yapmak mümkün. 26 sektörü kapsayan araştırmamız, bu gerçeği net biçimde ortaya koyuyor. 13 sektörde hem “normal” hem “hızlı” büyüme eşiklerinin bundan 5 yıl öncesine göre ciddi biçimde düştüğü dikkat çekiyor.

10 sektörde yıllık ortalama büyüme oranı aynı kalırken, sadece 3 sektörde hızlanma yaşandığı görülüyor. Son 5-6 yıl Türkiye ekonomisi için inişli çıkışlı, dalgalı bir dönem oldu. 2008’deki küresel kriz sadece makro dengeleri değil, birçok sektörün büyüme planlarını da etkiledi.

Türkiye, bu krizi pek çok ülkeye göre hafif atlattı ama rakamlara bakıldığında yaşanan dalga hiç de küçük değildi. Krizden bu yana geçen zaman diliminde Türkiye ekonomisi yüzde 4,7’lük küçülmeyi de gördü, yüzde 9,2 büyümeyi de...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
İşte bu ‘gel-git’li rakamlar, makro göstergeleri kendine pusula edinen birçok sektörün hesaplarını da değiştirdi. Sektörlerin 5 yıl önceki “normal” ve “hızlı” büyüme eşiklerine bakıldığında, bu çarpıcı değişimi görmek mümkün.

Örneğin kriz öncesi yüzde 20-25 oranındaki büyümeleri normal bulan AVM sektöründe artık bu rakam yüzde 10’a gerilemiş durumda. Beyaz et sektörünün eski normali yılda yüzde 10-15 iken, bugün yüzde 3-5 büyümeler kabul görüyor. 2007’de yüzde 30 büyümeyi ortalama bulan hazır giyim perakendecileri ise artık yüzde 10-15’e razı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz