Çeşitlilik ne getirdi

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırmamızın sonuçları...

18.03.2016 16:26:530
Paylaş Tweet Paylaş
Çeşitlilik ne getirdi
SPORA VE SANATA YATIRIM
Yaşar Holding, spora ve sanata katkılarıyla anılan bir grup. Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, “Son 10 yılda KSS için yaklaşık 150 milyon TL’lik harcama yaptık” diyor. 18 yılda Pınar KSK Basketbol şubesiyle birlikte altyapıda ve spor okullarında yaklaşık 25 bin çocuğa spor yapma fırsatı sağladıklarını söyleyen Aktaş, “10 yılda 1.200 lisanslı sporcunun profesyonel lige geçmesine destek olduk” diye anlatıyor. Yıldız Holding global şirketlerinden Pladis’in bölge CEO’su Mehmet Tütüncü, tüm KSS çalışmalarını, ‘çocuk ve mutluluk’ ana fikri üzerine kurduklarını söylüyor. Tütüncü, “Projelerimize 9 yılda 39 milyon TL bütçe ayırdık. TFF-Ülker Futbol Köyleri’yle birlikte 9 yılda, 35 ilde 65 futbol köyü düzenledik. TFF-Ülker Futbol Köyleri’ne katılan 36 erkek, 44 kız çocuğumuz milli takımlara seçildi.
Ülker Çocuk Sanat Atölyesi ise 4 yılda 13 bin çocuğu sanatla buluşturdu” diye anlatıyor. Eti, bugüne kadar eğitim, kültür sanat ve çevre konularını öncelikli alanlar olarak belirledi. Yeni odak alanları belirlemede araştırma sonuçlarından faydalanan şirket, 2014 yılında odağına “hareket”i alarak Aktif Yaşam Derneği ile birlikte “Sarı Bisiklet” projesini hayata geçirdi. Eti, bu projeyle 15 milyon aileye dokunmayı amaçlıyor.
10 YILDA BÜYÜK KAZANIMLAR
KSS konusunda öncü ve liderlik eden şirketler son 10 yılda büyük kazanımlar elde etti. Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül ise KSS anlayışlarında derinleşme ve stratejikdevam ediyor: “İşlerimizi, toplumun sorunlarını çözen bir yapıya dönüştürme stratejisi ile ilerliyoruz. Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) aracılığıyla her yıl ortalama 1.700 üniversite ve lise öğrencisine karşılıksız burs veriyoruz. Burslarla 15 bine yakın öğrenciye dokunduk. MZV, 16 yılda 10 okul inşa etti. Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla 2003 yılından bugüne kadar 600 bini aşkın çocuğa tiyatroyla ulaştık.” Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, kazandıkları her kuruşu, ülkenin yararlanabileceği projelerde kullandıklarını ifade ediyor. Öztürk hedeflerini şöyle açıklıyor: “Son yıllarda yaşanan mülteci akını, kitlesel göçler ve yarattığı, yaratacağı problemlere çözüm arayışlarımız daha büyük ölçekte projelerin bir an önce bir dönüşüm yaşadıklarını söylüyor. Yüngül şöyle devam ediyor: “İşlerimizi, toplumun sorunlarını çözen bir yapıya dönüştürme stratejisi ile ilerliyoruz. Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) aracılığıyla her yıl ortalama 1.700 üniversite ve lise öğrencisine karşılıksız burs veriyoruz. Burslarla 15 bine yakın öğrenciye dokunduk. MZV, 16 yılda 10 okul inşa etti. Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla 2003 yılından bugüne kadar 600 bini aşkın çocuğa tiyatroyla ulaştık.” Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, kazandıkları her kuruşu, ülkenin yararlanabileceği projelerde kullandıklarını ifade ediyor. Öztürk hedeflerini şöyle açıklıyor: “Son yıllarda yaşanan mülteci akını, kitlesel göçler ve yarattığı, yaratacağı problemlere çözüm arayışlarımız daha büyük ölçekte projelerin bir an önce başlatılması gerektiğini düşündürüyor. Adeta bir sosyal sorumluluk kurumu gibi çalışıyoruz. Beş büyük KSS projemizle 20 milyondan fazla kişinin hayatına birebir dokunduk.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz