En etkili 30 iş kadını

İşte Türkiye’nin En Güçlü 30 Kadını…

4.07.2017 12:45:070
Paylaş Tweet Paylaş
En etkili 30 iş kadını
11 GÜLSÜM AZERİ CEO OMV Petrol Ofisi 30,8 milyar TL CİRO
Son 6 yıldır enerji ve petrol devi OMV’nin Türkiye CEO’luğunu yapıyor. OMV Türkiye’nin 2016 yılı cirosu 30,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl toplam satışları 10,68 milyon tona ulaşan OMV Petrol Ofisi’nin Türkiye’deki istasyon sayısı 1.785’e çıktı. Women Corporate Directors’ın (WCD) Türkiye’deki çalışmalarına liderlik eden Gülsüm Azeri, “Gönül Ağacı” projesiyle PO istasyonlarında düşük gelirli kadınların tasarladığı ürünleri destekliyor.

12 EMİNE KAMIŞLI Başkan yardımcısı Esas Holding 3 milyar dolar CİRO 
Emine Kamışlı, kurucu ortağı olduğu Esas Holding’den önce Aksigorta, Akhayat ve Sabancı Holding’de yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2000 yılında da babası Şevket Sabancı ve kardeşi Ali Sabancı ile birlikte Esas Holding’i hayata geçirdi. Bugün Türkiye’nin en büyük yatırım gruplarından olan Esas’ta hazine ve varlık yönetiminden sorumlu. Sosyal projelerde oldukça aktif olan Emine Kamışlı, Esas Sosyal’in kurucular kurulu başkanı olarak İlk Fırsat adını taşıyan bir projeye imza attı. 

13 NURTEN ÖZTÜRK Kurucu üye ve yönetim kurulu üyesi OPET 20,5 milyar TL CİRO
Nurten Öztürk, iş dünyasının en başarılı girişimcilerinden biri. 25 yıl önce eşi Fikret Öztürk’le birlikte OPET’i kurdu. 2002 yılı sonunda Koç Holding Enerji Grubu’nun yüzde 50’sine ortak olduğu OPET, bugün Türkiye’nin 2’nci büyük akaryakıt dağıtım şirketi. 2016’da OPET’in pazar payı yüzde 18,32 cirosu 20,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Öztürk, OPET’in sosyal sorumluluk projelerinin fikir lideri. Temiz Tuvalet Kampanyası, Yeşil Yol Projesi, Örnek Köy Projesi ve Trafik Dedektifleri Projesi ve Yaşam Kemeri uygulaması öne çıkanlar.

14 DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN Başkan Demsa Group-MediaSa 125 MAĞAZA SAYISI 
Demsa Group, 2000 yılında Demet Sabancı Çetindoğan ve eşi Cengiz Çetindoğan tarafından kuruldu. Dünyaca ünlü markaları Türk tüketicisiyle buluşturan şirket, bugün 120’yi aşkın mağazası ve 1.200’ün üzerinde çalışanıyla lüks perakendede liderliği elinde tutuyor. Grup son olarak 120 yıllık Fransız Galeries Lafayette’i de Türkiye’ye getiriyor. Demsa Group perakendenin yanı sıra turizm ve medya alanında faaliyet gösteriyor. 

15 FEYHAN YAŞAR Başkan vekili Yaşar Holding 4,5 milyar TL KONSOLİDE BRÜT CİRO 
Son yıllarda Türkiye ekonomisinin üzerinde büyüyen topluluk, gıda, içecek ve boyada yenilikçilikle ön plana çıkıyor. 70’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren Yaşar Holding’in en önemli pazarları Körfez Bölgesi, AB ülkeleri ve ABD. Yaşar da grubun bu noktaya gelmesinde en önemli katkıda bulunanlardan… İş dışında sosyal çalışmalarıyla da tanınan Feyhan Yaşar, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi.

16 PINAR ABAY Genel müdür ING Bank 58 milyar TL AKTİF TOPLAMI 
Bankacılık sektörünün en başarılı ve vizyoner isimlerinden... Mobil ve dijital bankacılık alanlarında yenilikçi ve öncü uygulamalara imza atan Abay, ING Bank Türkiye’yi yurt dışına teknoloji ve hizmet ihraç eden bir noktaya taşıdı. Abay’ın liderliğinde banka geçtiğimiz 5 yılda odaklandığı her alanda rakamları 2 katına çıkardı. Abay, gelecek 5 yılda bankayı yine 2 kat büyütmeyi planlıyor.


17 GÜLDEN YILMAZ Yönetim kurulu üyesi ve eş başkanı Koton Mağazacılık 2,8 milyar TL CİRO
Sektörünün en hızlı markalarından... 2016’da hazır giyim organize pazarı yüzde 15 büyürken, Koton yüzde 35 büyüme kaydetti. Geçtiğimiz yıl perakende cirosunu 2,8 milyar TL’ye taşıyan şirket yaklaşık 1.700 kişiye istihdam yarattı. Türkiye’ye 85 milyon TL, yurt dışına yaklaşık 103 milyon TL yatırım yapan Koton, 2017’de yüzde 42 büyümeyi planlıyor.


18 SERRA AKÇAOĞLU Genel müdür Citibank Türkiye 197,5 milyon TL KÂR MİKTARI

Serra Akçaoğlu, Citi’nin EMEA’nın yönetim komitesi üyesi ve Citi Türkiye’ye atanan ilk Türk ve kadın genel müdür. 2016 yılı sonunda Citibank Türkiye genel müdürlüğü görevine ek olarak, Citi’nın fiziksel şubesinin veya iştirakinin bulunmadığı ancak kurumsal bankacılık hizmetleri sunduğu 60 ülkeyi kapsayan bir göreve atandı. Akçaoğlu, bu 60 pazardan sorumlu yöneticilere liderlik ederek bu pazarlar için strateji oluşturulması ve faaliyetlerin büyütülmesinde rol alacak.

19 EBRU ÖZDEMİR Başkan Limak Yatırım 6,2 milyar TL CİRO 
Kariyerine 1997 yılında Limak Holding’de ihale biriminde başlayan Ebru Özdemir, 2010 yılından bu yana Limak Yatırım’ın yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Priştina Uluslararası Havalimanı ve LimakPort İskenderun gibi büyük çaplı kamu-özel iş birliği projelerine imza atan Özdemir, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile “En Hızlı Büyüyen Havalimanı”, “Gelişmekte Olan Pazarlarda En İyi 40 Kamu Özel İşbirliği Projesinden Biri” gibi ödüllerin de sahibi. Özdemir, 2016 yılında kurduğu Limak Vakfı’nın başkanlığını da yürütüyor. 

20 İPEK ILICAK KAYAALP Başkan Rönesans Holding 3,4 milyar dolar CİRO 
İpek Ilıcak Kayaalp, 55 binden fazla çalışanı ve 3,4 milyar dolar cirosuyla dünyanın 23 farklı ülkesinde, müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren Rönesans Holding’in başındaki isim. İnşaat, gayrimenkul geliştirme, endüstri tesisleri, enerji ve sağlık alanlarında faaliyetlerini sürdüren Rönesans, dünyanın en büyük uluslararası müteahhitlik şirketleri arasında 44’üncü sırada yer alıyor. Avrupa’nın ise 10’uncu en büyük müteahhitlik şirketi. Grup, orta vadede dünyanın en büyük ilk 10 müteahhitlik şirketi arasına girmeyi hedefliyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz