Haklar esniyor seçenek artıyor

Eskiden standart olarak verilen yan haklar artık esnedi.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Haklar esniyor seçenek artıyor

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz da şirketlerin çalışanlarına sunduğu esnek yan hakların, çalışanların yaşam kalitesini yükseltip performanslarına olumlu yansıdığını ifade ediyor. Yılmaz, “Şirketler çalışana seçme şansı vererek rekabet üstünlüğü yaratıyor. Ayrıca çalışan bağlılığını artırıp yetenekli personeli ellerinde tutuyorlar” diyor. Esnek yan hak paketlerinin bir diğer avantajı da çalışanların farkındalığını artırması. Ayşe Doğruöz, “Çalışanlarımız, kendi ihtiyaç ve tercihlerine göre şekillenen yan hak paketlerini oluşturabiliyor. Böylece çalışanların gözünde yan hakların toplam değer algısı artıyor” diyor. Esnek yan hakların bir başka avantajı ise şirkete ve çalışanlara vergi indirimi sağlaması. Çalışanlar, önceden aldıkları nakit haklarda karşılaştıkları vergi ve benzeri tipteki kesintileri, esnek yan haklar planında sunulan paketlerle en aza indirebiliyor. Böylece harcama miktarlarını daha da artırabiliyor.

BÜTÇEDEKİ PAYI ARTIYOR
Yan haklar için ayrılan bütçeler, şirketten şirkete göre değişiyor. Ancak birçok şirkette yan haklar zaten standart olarak verildiği için ekstra maliyet kalemi oluşturmuyor. Şirketler, genellikle esnek yan haklar paketlerine 4-7 milyon TL arasında bütçe ayırıyor. En fazla esnek yan hak sunan şirketlerde bile bu alana yapılan harcamaların tutarı 10 milyon TL’yi geçmiyor. Pek çok şirket ise esnek yan hak paketleri için ekstra bütçe ayırmadığını belirtiyor. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, “Esnek yan haklar programımızı bütçemizi artırmadan sağladık” diyor. Astra Zeneca İK Direktörü Feyza Aysan da esnek yan haklar programını sıfır maliyetle gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Çalışanın yıllık ücret paketi içinde yan hakların payı ise şimdilik yüzde 20 seviyesinde. Bu payının artmasıyla birlikte yan haklara ayrılan bütçelerin de artması bekleniyor. Akçansa’nın İK’dan sorumlu genel müdür yardımcısı Hakan Timur, “2013 İK bütçemizde çalışan bazında toplam paketimizin yaklaşık 20’lik kısmını yan haklar oluşturuyor” diyor. Pfizer’da ise çalışan maliyetinin yüzde 21’i esnek yan haklar oluşturuyor. Borusan Grubu’nda da pozisyona göre değişmekle birlikte çalışan başına yan haklar için 700 ile 3 bin TL arasında para harcanıyor.

İLGİNÇ HAKLAR
Türkiye’de geçmişi son 6 yıla dayanan esnek yan hak programları, Avrupa ve ABD’de 20 yıldır uygulanıyor. Mercer’ın Avrupa’da 12 ülkede yaptığı Esnek Yan Haklar Araştırması 2012’nin sonuçlarına göre firmaların yüzde 60’ı, esnek yan haklar uygulamasını aktif bir şekilde kullanıyor. Yüzde 30’u ise uygulamaya geçmeyi hedefliyor. Spor salonu üyelikleri, kilo verme programları, yaşam koçluğu hizmetleri ilginç yan haklar arasında. Bazı şirketler pazartesi-perşembe arası 2 saat fazla mesai yapan çalışanlara cuma günü işe gelmeme hakkı tanıyor. Organik besin üreticisi Clif Bar, toplu taşımayı tercih eden çalışanlarına para ödülü veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz