Hesaplar değişti mi?

Global dalga Türkiye ekonomisine ilk anda bir "soğuma" etkisi yarattı mı? 2011'in ikinci yarısına ve 2012 yılına ilişkin bütçe ve hesaplar değişecek mi?

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hesaplar değişti mi?

Türkiye'de pek çok iş insanı ve şirket lideri geçtiğimiz birkaç hafta boyunca bu sorular üzerinde düşündü. Capital CEO Club üyesi 160 CEO ile bir anket gerçekleştirdik ve onlara bu soruları yönelterek iş dünyasının nabzını tuttuk. Görülen o ki iş liderlerinin morali hala yerinde. Ancak büyüme hesapları ve bütçeler bazı sektörlerde biraz daha temkinli hale getirilmiş durumda. Otomotiv en riskli sektörler arasında görülürken krizin mobil iletişim sektörüne dokunmayacağı yönünde öngörüler yapılıyor. 
TÜRKİYE'DEKİ İŞ DÜNYASININ geleceğe bakışını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirdiğimiz CEO Profil 2010 anketi, CEO'ların 2011 yılına çok olumlu baktıklarını ortaya koyuyordu. Ankete yanıt veren CEO'lardan yüzde 81,1'i "çok iyi", yüzde 7,7'si "iyi" değerlendirmeleriyle 2011 yılına hazırlandıklarını belirtiyordu. Dünya ekonomisinde "ikinci dip olmaz" diyenlerin oranı ise yüzde 86,2'yi buluyordu. Türk iş dünyası bu beklentiyle girdiği 2011 yılının ilk yarısında hızlı büyüyen bir ekonomiyle işlerine devam etti. Ekonomi, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 11 düzeyinde büyüyerek dünyanın en hızlıları arasına girdi. Sonraki aylarda da devam eden hızlı büyüme ekonomi yönetimini "soğutmaya" yöneliK önlemlere yöneltirken, bu sırada AB ve ABD'den olumsuz haberler gelmeye başladı. ABD'nin notunun artırılması da işin tuzu biberi oldu ve dünya ekonomisi büyük bir dalgaya girdi. Eski "ikinci dip" endişesi yeniden raflardan çıktı ve tartışılmaya başlandı. Dünya ekonomisinde büyümeye yönelik endişeler ve artan döviz kurları, Türk iş dünyasında hesapların yeniden yapılmasına neden oluyor. Yatırım planları, bütçeler gözden geçiriliyor. İşte bu nedenle Capital olarak CEO Club üyelerinin katıldığı bir anket düzenledik ve onlara "Global dalga işlerinizi nasıl etkiledi" diye sorduk. Ekonominin karşı karşıya olduğu "soğumanın" düzeyini ölçmeye çalıştık. İş dünyasının değişen hesaplarını ortaya koyduk. Anket sorularımızı 160 CEO yanıtladı. Anket sonuçları global dalganın Türk iş dünyasının da hesaplarını değiştirdiğini, önlemler almaya başladığını gösteriyor.

İş dünyası son dalgadan sonra hangi sorunlarla yüzleşti görmek için görsele tıklayın.

OLUMSUZ ETKİLEDİ Mİ?
Global dalganın üzerinden 1 hafta geçtikten sonra CEO'lara "Global dalga işinizi olumsuz etkiledi mi" diye sorduk. Ankete katılan 160 CEO'nun yarısı bu soruya "Evet" yanıtı vererek global dalganın etkilerinin hemen kendilerineulaştığını belirtti. "Etkilenmedik" diyenlerin oranı yüzde 27,7 olurken, "Etkisini ölçemedik" şeklinde görüş bildirenlerin oranı yüzde 21,7'de kaldı. CEO'ların "Son dalgadan sonra iş dünyası hangi sorunlarla yüzleşti" sorusuna verdiği yanıtlar, iş dünyasının fotoğrafını ve moral durumunu ortaya koyuyor. İş liderlerinin yüzde 23,3'ü dalgadan sonra ilk etapta karşılaştıkları sorunun "Kredi faizlerinin yükselmesi" olduğunu ifade ediyor. CEO'lar arasında şimdilik satış ve sipariş iptalleri konusunda şikayeti olanların oranı da sadece yüzde 23,3. Ancak bu konuya temkinli yaklaşıyorlar. Dalgayla birlikte kıyıya vuran sorunlar arasında üçüncü sırada "tahsilat" konusu var. CEO'ların yüzde 18,5'i tahsilat sorunlarının arttığını söylüyor. Onu yüzde 10,8 ile "Ödeme vadelerinin uzaması" takip ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz