"Hizmette büyük hız"

Türkiye'nin dünya ortalamasını yakalamasına 2,AB ortalamasını yakalamasına ise 11 puan kaldı. Hizmetteki büyümeyse devam

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Hizmette büyük hız


SON YILLARDA
hizmet sektörü oldukça cazip hale geldi. Bunda gelişen ve kişi başına düşen milli gelirin artış gösterdiği ülkemizde daha çeşitli hizmetleri almak isteyen tüketicinin talebinin artması çok önemliydi. Hizmet sektörü toplumun tüm sınıflarının işsizlik sorununa cevap vernde de son derece önemli bir görev yaptı. Düşük vasıflı iş gücüne fırsat sağladı. Toplumun her kesimini ekominin içine dahil etti. Orta ve alt sınıfın ekonomi ile olan ilişkileri giderek arttı." Bu sözler, gelirlerinin büyük kısmını liman işletmeciliği, havaalanı yapımı ve işletmeciliği, otelcilik, müteahhitlik gibi hizmet sektörlerinden elde eden Hamdi Akın'a ait. Aslında Hamdi Akın hizmet sektörüyle doğdu. Önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirdi, zamanın ruhuna uygun hareket etti.Tüm hizmet sektörleri içinde büyüme şampiyonu olan havacılık sektörüne en doğru zamanda girdi. Bugün 1 milyar TL'lik cirosunun büyük kısmını hizmet sektörlerinde kazanarak Türkiye'nin en önemli başarı öykülerinden birini yazdı. Hizmet sektörü Hamdi Akın'la birlikte Türkiye'de pek çok başarı öyküsü yarattı. Sağlıkta Medline, Acıbadem, Memorial, Medical Park, Dünya Göz Hastanesi; havacılıkta TAV, Çelebi, Pegasus, AtlasJet, Onur Air; turizmde Rixos, ETS Group; perakendede BİM, A101, Koton, Boyner, LCW; inşaatta Rönesans, Ağaoğlu; telekomda Turkcell gibi şirketler son 10 yılda altın çağlarını yaşadı. Capital yeni sektörler yaratan, başarılı pek çok şirket doğuran, binlerce istihdam sağlayan hizmet sektörünün son 5 yılda Türkiye'de aldığı yolu araştırdı.

GELİR ARTTI, HİZMET YÜKSELDİ
İkinci Dünya Savaşı'nda tahrip olan Avrupa ekonomileri savaşın hemen sonrasında yeni oluşturulan uluslararası kuruluşların da desteğiyle hızla toparlanırken 1960 yılına doğru iktisat literatürüne yeni bir terim girdi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Alkin'in "sanayi ötesi toplum'' olarak tercüme ettiği bu yeni kavram, zengin ülkelerde sanayinin GSYİH içindeki payının giderek azalacağını ve hizmet sektörünün payının artacağını öngörüyordu. Gidiş tam tahmin edildiği gibi oldu ve hizmet sektörünün GSYİH içindeki payı birçok ülkede kısa sürede yüzde 50'yi geçti.

En hızlı büyüyen alanları görmek için görsele tıklayın
Türkiye'de de bu trende uygun biçimde hizmet sektörünün GSYİH içindeki payı son 10 yılda yüzde 62'ye yaklaştı. Alkin, bu gelişimin evreleri hakkında şunları söylüyor: "Liberal açık ekonomi anlayışının uygulamaya geçtiği 1983 sonrası dönemde uygulanan teşvik yöntemleri hizmet sektörünün belli başlı alt sektörlerini de kapsadı. Bu da hizmet sektöründeki gelişmeyi hızlandırdı." TOBB ETÜ'den Prof. Dr. Ramazan Aktaş, hizmet sektörünün son 10 yılda hızlı büyümesinin ekonomik gelişimle birlikte gerçekleştirdiğine dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor: "Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin artması, hizmet sektörüne olan talebi artırdı ve perakende, havacılık, telekomünikasyon gibi sektörler böylece gelişti. Gelirdeki artışa bağlı hizmetin GSYİH'den aldığı pay da yükselir. ABD, Fransa ve İngiltere'de hizmet sektörünün GSYİH'den aldığı pay yüzde 80'lere yaklaştı. Bu oran ülkelerin gelişmişlik düzeyi arttıkça artıyor." Gerçekten 2002 yılında 3 bin 492 dolar olan kişi başına GSYİH, 2010 yılında 10 bin 79 dolara ulaştı. 2002 yılında yüzde 59,2 olan hizmetlerin GSYİH'den aldığı pay da 2010 yılında yüzde 62'ye yaklaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz