Holdinglerin e-ticarete koyduğu mesafe kalkıyor

E-ticaretin artan satış hacmi ve tüketici alışveriş alışkanlıklarının internet trendine uymasıyla, holdingler de bu duruma kayıtsız kalmadı.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Holdinglerin e-ticarete koyduğu mesafe kalkıyor


Doğan ve doğuş
Bir başka girişim ise Doğan Holding tarafında oldu. Doğan Online iştiraki hepsiburada.com, perakende sektörünün güçlü isimlerinden Cem Hakko ve yatırımcı Dinç Artman, yeni e-ticaret markası Daybuyday.com'un kuruluşu için bir araya geldi. Daybuyday.com, bu işbirlikleriyle kurulan bir privateshopping sitesi. Bu arada Doğuş Grubu da sanal dünyadaki alışveriş dünyasında yerini alacak. 'Doğuş E-Alışveriş ve Ticaret Anonim Şirketi', 1 milyon TL sermayeyle hayata geçirildi. Şirketin yeni girişiminin ismi EnModa.com. E-ticaret için davetiye talebine başlandı. 'Stil tesadüf değil, seçiminizdir' sloganıyla duyurusu yapılan sitenin; giyimden aksesuara, dekorasyondan seyahat ve eğlence gibi yaşam deneyimlerine kadar pek çok alanda özel ve seçilmiş olanı üyelerine süreli kampanyalarla ulaştıran alışveriş sitesi olacağı duyuruluyor. Moda dergileri ve yayınlarında çalışan editörlerin oluşturduğu seçici kurul, dünyadaki son trendleri ve öne çıkan ürünleri takip edecek ve deneyimli satın alma uzmanları buna uygun olanları seçecek. Geçen yıl İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın da online  alışveriş sitelerinden trendyol.com'a ortak olmuştu. Ayaydın "İpekyol'u 120 mağazaya ulaştırdım. Şimdi bir internet sitesiyle, 120 mağazada yaptığımla aynı satışı yapıyorum" açıklaması yapmıştı.

Tekstilciler de birleşti
Online alışveriş özellikle tekstil konusunda o kadar popüler oldu ve öyle bir satış kanalı oluşturdu ki tekstil perakendecileri de bir araya gelip markalarını internet üzerinden satmayı planlıyor. Abdullah Kiğılı (Kiğılı), Yılmaz Yılmaz (Koton), Ümit Zaim (Derimod), Mehmet Hotiç, Yüksel Başeskioğlu (Zeki Triko), Nejdet Ayaydın (İpekyol), Tekin Acar ve Burak Çelet'in (Desa) aralarında bulunduğu 14 isim; 'Perabayt Bilişim Pazarlama ve Dış Ticaret' adlı bir şirket kurarak satışlarını internete taşımaya hazırlanıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hotiç olan Perabayt Bilişim Pazarlama ve Dış Ticaret A.Ş. isimli şirketin internet sitesine 'Bir varmış bir yokmuş' adı verildi. Siteye www. birvarmisbiryokmus.com veya www.1v1y.com yazarak ulaşılabilecek. Şirketin Genel Müdürü ise Gizem Burteçin. Eylül ayında aktif olacak internet sitesi ile ilgili Gizem Burteçin, şunları söylüyor; "Araştırmalar Türk tüketicisinin zamanının kıymetli olduğunu, tanıdıkları markalara vakit kaybetmeden, kolay bir şekilde fırsatlarla ulaşmak istediğini gösteriyor. Dolayısıyla Türkiye'deki 14 büyük perakendeci olarak bu veriler ve talebi göz önüne alarak markalarımızı tüketicilerimiz ile online pazarda buluşturmak için bir araya geldik. Online pazarda alışveriş yapan tüketiciler için avantaj, indirim, kolaylık, ürün çeşitliliği çok önemli. Biz tüketicilerimize bildikleri, tanıdıkları, kalitesinden emin oldukları ürünleri farklı ve anlık fırsatlar ile sunacağız." Ortakların markalarının sunulacağı sezon ürünlerinin yanı sıra hem kendi markalarından hem de grup dışında anlaşılacak markaların da yer alacağı ve büyük indirimler sunulacak kampanya bölümü de olacak. İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdide bir diğer tekstil projesi olan isimlerden. Osmanbey ve Merter'deki 100 tekstil ihracatçısını e-ticaret sitesinde toplayan Tanrıverdi,kurulacak sanal AVM ile yurtdışındaki butiklere satış yapacak.40 ila 100 arasında üyesi olmasını planlan sanal AVM'nin Aralık ayında faaliyete geçmesi planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz