İlk öğretmenim

Capital, Türkiye’nin en önemli aile şirketlerinin babadan çocuğa devir hikayelerini araştırdı.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk öğretmenim

Sarar, şöyle devam ediyor: “Babam, hayatım boyunca bana fikirleri ve davranışları ile yol gösteren kişi oldu. Bu nedenle iş hayatımda da yönetim, finans ve planlama başta olmak üzere birçok konu hakkında hep ona danıştım. Babamdan öğrendiklerimin başında büyük düşünmek, hep daha iyisi için çalışmak ve büyük hedeflere ulaşmak için azmetmek geliyor.”

ZEYNEP BODUR OKYAY / KALE GRUBU BAŞKANI
"ALDIĞIM KARARLARDA BABAMIN İZİ VARDIR"
BABAMDAN ÇOK ETKİLENDİM
Kale Grubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur ile baba-kız olarak 14 yıl çalıştık. 2007 yılında grubun başkanlığına geldim, İbrahim Bey'in, farklı liderlik ve girişimcilik özelliklerinin tümünü kişiliğinde çok net ve oldukça güçlü bir vurgu ile hissettim ve kendisinden çok etkilendim. Babam beni sık sık toplantılara ve iş yemeklerine götürürdü, Böylece hem birbirimizi görme süremizi artırır hem işi sahiplenme ve işi anlama algımı güçlendirirdi.
İŞİN MUTFAĞINDA PİŞTİM
Benden beklentisi yüksekti, Bu nedenle her işin içine beni dahil ederek gelişmemi ve başarılı olmamı sağladı, Kısaca işin mutfağında piştim ve iyi bir yönetici olma yolunda ilerledim. Zaman içinde iş hayatına ilişkin aldığım kararlarda babamın bu yönlendirmeleri yadsınamaz. İbrahim Bey'in iki önemli özelliği benim vizyonumun gelişimi için halen önemini koruyor. Birincisi insan sevgisi, Parayı amaç olarak görmedi, araç olarak gördü. Topluma nasıl katkı yaparım diye baktı, beni de bu doğrultuda yetiştirdi.
BATI’YI ÖRNEK ALDI
İbrahim Bey'in ikinci önemli özelliği ise eğitimi ve yurtdışı vizyonu. Kendisi Robert Kolej'de okudu ve Batı'da eğitim gördü, Batı'nın bilimini kendi kültürüyle iyi harmanlayarak iş hayatında dışa dönük ve başarılı bir profil çizdi, Dengeleri her zaman korudu, Batı'yı örnek aldı ama kendi kültürüne de sahip çıktı. Babamdan aldığım en önemli vizyonun bu olduğunu düşünüyorum.

MEHMET KARAKURT / PWC AİLE ŞİRKETİ HİZMETLERİ LİDERİ
KUSAK DEVRİ NASIL OLMALI?
YENİ KUŞAĞIN HAYATI PLANLANMALI

Kuşak devri nasıl olmalı? En önemlisi yeni nesile devredilecek en önemli konular ne? Bu soruları PwC Aile Şirketi Hizmetleri Lideri Mehmet Karakurt, şöyle yanıtlıyor: "Yeni kuşağın işe hazırlıklı girmesi için neredeyse ortaöğretimin başından itibaren başlayan bir kişilik analizi yapıyoruz. Bununla yeni kuşağın yeteneklerinin, eğilimlerinin neler olduğunu anlayıp ona göre bir eğitim ve iş hayatı planı yapılmasını öneriyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz