'İş'e dönüşen unutulmaz tavsiyeler

Capital, Türk iş dünyasının başarılı liderlerinden hayatlarının tavsiyesini dinledi.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
'İş'e dönüşen unutulmaz tavsiyeler
Steve Jobs, bundan 4 yıl önce Nike’ın yeni CEO’su Mark Parker’ı arayıp yeni işi için tebrik eder. Parker bu görüşmede Jobs’a teşekkür ettikten sonra kendisine herhangi bir tavsiyesi olup olmadığını sorar. Bunun üzerine Jobs, “Nike dünyanın en güzel ürünlerini yapmanın yanı sıra pek çok yapmaması gereken işe de girdi. Bu yakında Nike’ın başını belaya sokacak. Buna son verirsen iyi olur” der. Parker bugün hala Jobs’un bu öğüdünü dikkate aldığını söylüyor. Parker bu görüşmeden kısa süre sonra Nike’ı ana işine odakladı. Şirket de o noktadan sonra ciro ve kârlılık açısından çok daha iyi bir noktaya geldi. Parker pek çok söyleşisinde Jobs’tan aldığı bu tavsiyenin hayatının tavsiyesi olduğunu anlatıyor.
İş yaşamı öyle tesadüfler içeriyor ki bazen ayaküstü bir sohbet yöneticilerin iş yaşamlarını kökünden değiştiriyor. Capital de bu öyküden yola çıkarak Türk iş dünyasının yetiştirdiği en başarılı liderlere iş yaşamlarında en çok işlerine yarayan, aldıkları en iyi tavsiyeyi sordu. Ortaya bugün hızlı büyümeleri, şirket değerleriyle dikkat çeken pek çok şirketin dönüm noktasının tıpkı Jobs-Parker görüşmesindeki gibi bir tavsiyeyle yön değiştirdiği çıktı. İşte en işe yarayan tavsiyeler ve kahramanları…
SABANCI BULDURGAN’A NE DEDİ?
Temsa CEO’su Mehmet Buldurgan, Sabancı Holding’in çok uzun yıllardır en önemli yöneticilerinden biri. İş yaşamının en iyi tavsiyelerini de eski patronu rahmetli Özdemir Sabancı’dan aldığını söylüyor. Buldurgan, “Rahmetli Özdemir Sabancı Bey'le birçok anım var ama bir tanesi Temsa’nın bugüne gelmesinin nedenidir” diyor. Buldurgan şöyle devam ediyor: “1980'li yılların sonunda otobüs fabrikası ilk kurulduğunda o zamanlar lisanslı bir ürün üretiyorduk. Özdemir Bey ise sürekli bizleri ihracat için teşvik ediyordu. ‘Öncelikle komşu ülkelere satış yapmak, yurtiçinde üretim yapan her sanayicinin en öncelikli işi olmalı’ derdi. Dolayısıyla genç yaşlarda bizlere ihracat aşkını aşılamış oldu. Yıllar geçtikçe üretim kapasitelerimizi artırdık. Bugün Avrupa operasyonlarımızı Temsa Europe adıyla Belçika’dan yürütüyoruz. Belçika'nın yanı sıra Avusturya ve Almanya'da satış sonrası hizmetlere yönelik şirketlerimiz var. İhracatımızın yüzde 80'ini Avrupa ülkelerine yapar hale geldik. Ürettiğimiz otobüslerin yüzde 75'ini ihraç ediyoruz. Bugün Temsa Global, TİM verilerine göre Türkiye'nin ihracatta 51’inci büyük şirketi. Bu başarıya ulaşmamızın asıl nedeni kesinlikle Özdemir Bey’in bizi ihracata yönlendiren tavsiyesidir.”
VASELLA’DAN “OTANTİK OL” ÖĞÜDÜ
Novartis Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman ise en işe yarayan tavsiyeyi Macaristan’ın ardından Türkiye’ye genel müdür olarak atanmasının 2’nci ayında global bir toplantı sırasında o anki Novartis CEO’su Daniel Vasella’dan aldığını söylüyor. Toplantıda Vasella’nın yanında oturan Berkman, Vasella’ya Türkiye gibi oldukça büyük bir ülke organizasyonunu yönetecek, yeni bir genel müdüre ilk tavsiyelerini sorar. Vasella tavsiyelerini şöyle sıralar: “Tamamen güvendiğin ve iyi olduğuna emin olduğun bir ekiple çalış. İlk 6 ayında ciddi vaktini ekibini iyi tanımaya, onlarla birlikte yürümeye ayır ve gelişim ihtiyacı olduğunu düşündüğün takım arkadaşların konusunda mutlaka aksiyon al. Tereddüt ettiğin konular varsa bunlar büyük olasılıkla gerçekten problemdir ve ciddiye alınarak geliştirilmesi gerekir. Ayrıca olduğun gibi yani otantik olmaktan sakın vazgeçme. Yeni sorumluluklar insana yeni roller de biçebilir. Diplomasi kurallarına tabii ki özen göster ama seni bu başarıya götüren köklerinden ve doğru bildiklerinden sakın kopma.” Berkman bu iki tavsiyenin kendisi için çok yol gösterici olduğunu söylüyor ve nasıl faydalandığını anlatıyor: “Ekipteki bir zafiyet bile önemli ve sirayet edebilir. Diğer yandan bir konuya karşı tavır almakta kararsız kaldığımda hemen Vasella’nın ‘otantik ol’ tavsiyesini hatırlarım ve 40 yaşına kadar doğru bildiğim ne ise o şekilde karar almaya, devam etmeye çalışırım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz