Kişi başına büyük hayal

Önümüzdeki 5 yılda Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 15 bin dolara çıkacağı ön görülüyor.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişi başına büyük hayal


KONSOLİDASYON BEKLİYORUZ"
HALE TUNABOYLU / YAPI KREDİ YATIRIMCI İLİŞKİLERİ VE STRATEJİK PLANLAMA DİREKTÖRÜ
AVRUPA'NIN ÇOK GERİSİNDE

Toplam banka kredilerinin milli gelire oranı. Türkiye'de yüzde 51 iken Avrupa'da yüzde 136, Toplam hanehalkı borcunun milli gelirdeki payı sadece yüzde 17 ve bu pay Avrupa'da yüzde 62, Macaristan ve Polonya'da yüzde 30. Mevduatın milli gelire oranına baktığımızda da yine benzer bir fark görüyoruz; Türkiye yüzde 52, Avrupa'da yüzde 115, Orta ve Doğu Avrupa'da ise yüzde 50 seviyelerinde.
2015'TE ULAŞACAK
Bizim tahminlerimize göre Türkiye'de kişi başına milli gelirin 15 bin dolar seviyesine ulaşması 2015 yılında olacak. Bu yükseliş beklentimiz doğrultusunda bankacılık sektörünün de oldukça olumlu yönde etkileneceğini düşünüyoruz. Beklentimiz, kredilerin milli gelir içindeki payının 2015'te yüzde 65 seviyelerine ulaşması yönünde.
KÂRLILIK BASKISI
Özellikle hanehalkına verilen kredilerin payının yüzde 17'den yüzde 25'lere çıkacağını öngörüyoruz. Sektörde rekabetin yoğunlaştığı ve kârlılık üzerinde baskının giderek arttığını ve sermayenin gittikçe daha değerli hale geldiğini görüyoruz. Böyle bir ortamda, ölçek ekonomisinin önemi artıyor ve kısa vadede olmasa bile orta vadede sektörde konsolidasyon bekliyoruz.

MOBİLYA VE HALI NE BEKLİYOR?

Mobilya ve halı sektörleri de kişi başı milli gelir artışından yüksek pay almayı hedefliyor. Bugün Türkiye'de kişi başı mobilya tüketimi 56 dolar. Bu rakamın yüzde 50 artışla 84 dolara çıkacağı hesaplanıyor. Tüketici davranışlarında da değişim bekleniyor. Boydak Holding yetkilileri bu konuda, "Gelirin artması tüketicilerin daha seçici olmasına yol açıyor. Müşteri beklentileri iş yapış şekillerini değiştiriyor. Çevre dostu ürünler öne çıkacak. İş yapış şeklini beklentilere göre değiştirebilenler pazar paylarını artıracak" diyor. Pazar büyüklüğü 1,5 milyar dolar olan halı sektörünün de 2,1 milyar dolarlık hacme ulaşacağı tahmin ediliyor. Sektördeki büyümenin kaliteyi ve markalaşmayı öne çıkarması bekleniyor. Halı sektöründe 140 şirketin faaliyet gösterdiğini belirten Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, sektörün beklenen büyümeyi yakalamasıyla yatırımcılar için de cazibesinin artacağını söylüyor ve ekliyor: "Rekabetin artacak. Böyle bir rekabet ortamında inovasyona ve tasarıma önem veren başarılı olacak." Royal Halı ve Pierre Cardin Halı Yurt İçi Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aydoğan Yıldır, sektörün üretim hacmi ve markalaşmasının artışıyla uluslararası pazarda yer bulan marka sayısının çoğalacağını ifade ediyor.

ABONE BAŞI GELİR ARTACAK

GSM sektörünün Türkiye'de pazar penetrasyonu yüzde 88'i yakaladı. Türkiye'de yaş dolayısıyla mobil telefon kullanmayan nüfus düşünüldüğünde, bu oran neredeyse yüzde 100'lere ulaşıyor. Bu nedenle kişi başına milli gelir artışının pazara etkisinin abone başına gelir üzerinden olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz