Müthiş temizlik

Ekonomik kriz, büyük şirketlerde “temizlik harekatı” başlattı.

25.01.2016 15:59:510
Paylaş Tweet Paylaş
Müthiş temizlik
Yahoo, IBM ve Microsoft… Dünyanın en büyükleri arasında yer alan bu şirketlerin ortak özelliği, bu yılın ikinci çeyreğinde zarar açıklamaları oldu. IBM’in cirosu, beklentinin üzerinde düşerken zarar eden dünya devleri arasında önlem planını ilk Microsoft açıkladı. Bu yılın ilk çeyreğinde kişisel bilgisayar talebin- 122 CAPITAL 11 / 2015 deki zayıflık ve Nokia mobil telefon bölümüyle ilişkili zararların etkisiyle 3,2 milyar dolar zarar eden Microsoft, büyük bir temizlik operasyonu başlattı. Önce 18 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Ardından Nokia’dan almış olduğu Finlandiya’nın Salo kentindeki cep telefonu fabrikasını kapatma kararı aldı. Son dönemde zarar edip büyük temizlik operasyonu başlatan şirketler arasında HP, Panasonic, Shell, HSBC gibi global devler de var. Benzer süreç Türkiye’nin önde gelen gruplarında da yaşandı. Odaklanma stratejisiyle hedef sektörler belirlenirken büyümenin yavaşladığı, zarar eden alanlardan çıkıldı. Verimsiz satış noktaları, ürünler temizlendi. Çalışan maliyetlerini azaltmak için norm kadro uygulaması yapılıp fazlalıklar belirlendi ve bunlara hızla müdahale edildi.
İŞTEN ÇIKARMA 100 BİNİ AŞTI
Dünyanın en büyük kurumlarında bile kurum içi yeniden yapılanma ve verimlilik operasyonları çalışan tarafından başlıyor. Geçen yıl sadece Avrupa’da yeniden yapılanmaya giden bankalar, 80 bin kişinin işine son verdi. Ericsson ve Sony Mobile da toplu işten çıkarma kararı aldı. Ericsson 2 bin 200, Sony Mobile ise 1.000 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. ABD’de de işten çıkarmalar son 4 yılın zirvesine yükseldi. 2011 yılından bu yana ABD’de ilk kez işten çıkarmalar 100 bini aştı.
AMAÇ TASARRUF SAĞLAMAK
Son dönemde tasarruf sağlamak için başlatılan yeniden yapılanma programları kapsamında çareyi işten çıkarmalarda bulan şirketler arasında Shell, Panasonic ve HP de var. HP’de organizasyonun verimliliği artırmak için ikiye ayrılmasıyla birlikte 30 bin kişinin işine son verilecek. HP, bu büyük yeniden yapılanma operasyonu sonrasında 2,7 milyar dolar tasarruf etmeyi hedefliyor. Dünyanın en büyük şirketlerinin arka arkaya açıkladığı işten çıkarma yeniden yapılanma programları bunlarla sınırlı değil. Shell 6 bin 500, İngiliz enerji şirketi Centrica ise 6 bin kişinin işine son verileceğini duyurdu. Maliyetleri kısmak için işten çıkarma yapanlar arasında Coca-Cola ile Hollanda merkezli ING Bank da var. ING, 3 yıl içinde gerçekleştirilecek işten çıkarmalarla yılda 270 milyon Euro tasarruf yapmayı planlıyor. Türkiye’de de kurum içi temizlik ve yeniden yapılanma operasyonları insan kaynaklarından başlıyor. Hammadde ve zorunlu üretim giderlerinde değişikliğe gidemeyen şirketler, çareyi çalışan sayısını azaltmakta buluyor. Mazars İnsan Kaynakları Direktörü Mehmet Eronat geçtiğimiz hazirandan itibaren piyasalardaki tedirginlikten dolayı bankacılıktan perakendeye kadar birçok sektörde kârlı olmayan şube, üretim birimi gibi bölümlerin kapatılmaya başlandığını ve buna bağlı işten çıkarmaların arttığını belirtiyor.
BANKACILIK İLK SIRADA
Son aylarda şirketler maliyetlerini kısmaya odaklanırken en fazla işten çıkarmaların yaşadığı sektörler bankacılık, akaryakıt, finans, turizm ve ilaç oldu. Ekonomide yaşanan durgunluk, ve bankacılık sektöründeki kârların düşmesi bankaları şube kapatmaya ve personel çıkarmaya yöneltti. Bir yılda yüzlerce bankacı işten çıkarıldı. Şube ve personel azaltan bankalar arasında son bir yılda Akbank, Finansbank, HSBC öne çıktı. 2014 Haziran ve 2015 Haziran dönemleri arasında Akbank, 44 şubesini kapatırken bir yılda bin 653 kişiyi işten çıkardı. Aynı dönemde en fazla işten çıkarmalar yabancı sermayeli bankalarda yaşandı. Bir yıl içinde Finansbank 885, HSBC 211, Alternatifbank 185, Societe Generale 146, Denizbank ise 105 bankacıyı işten çıkardı.
ÇIKARMALAR ARTACAK
İşten çıkarmaların en önemli nedenlerinden biri de kuşkusuz Türkiye’de yatırımları bulunan yabancı şirketlerin Türkiye’den çekilme ya da küçülme kararları oldu. Yabancı yatırımcıların bu kararını takiben işten çıkarmalar yaşandı. Mazars İnsan Kaynakları Direktörü Mehmet Eronat da aynı fikirde. Hatta önümüzdeki süreçte işten çıkarmaların artacağını düşünüyor. Şirketlerin sabit maliyetlerini düşürme şanslarının giderek azalması da insan kaynaklarına yönelmelerinde önemli bir etken. Eronat, bu tespite şöyle katılıyor: “Türkiye’deki şirketlerin hammadde, zorunlu üretim maliyetleri, çalışanlar için yapılan vergi, sosyal güvenlik ödemeleri gibi kendilerinden bağımsız birçok değişkene bağlı olan maliyetleri düşürme şansları yok. Bu nedenle şirketler iş gücü maliyetlerine odaklanıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz