Revizyon var mı?

Biz de sektör temsilcilerinin kapısını çalıp, “Yıl sonu hedeflerinizde revizyon var mı” diye sorduk. Ve sizin için güncel tabloyu özetledik...

16.11.2018 10:25:000
Paylaş Tweet Paylaş
Revizyon var mı?


NURULLAH DAL / TÜRKİYE ÖZEL OKULLAR DERNEĞİ (TÖZOK) BAŞKANI
“YÜZDE 20 BÜYÜME HEDEFİMİZİ KORUYORUZ”

ÖĞRENCİ ARTIŞI
Özel okul sektöründe 3 büyüme kriteri vardır. Birincisi öğrenci sayısındaki artış, ikinci olarak okullaşma (yatırım) artışı ve üçüncü olarak da ciro artışı yani finansal artış. Bir farklı konuda yıllık büyüme dikkate alındığında eğitim-öğretim yılını 1 Eylül-31 Ağustos olarak düşünmemiz gerektiğidir. 2017-2018 öğretim yılının sonunda olduğumuzu göz önünde bulundurarak bu öğretim yılını dikkate aldığımızda, bir önceki öğretim yılına göre 1 milyon 128 bin 334 öğrenci sayısı ile yüzde 10’luk bir öğrenci artışı oldu.
OKULLAŞMA İkinci kriter olan yatırım (okullaşma) oranına baktığımızda bu öğretim yılında 1700 özel okul açıldı ve 1000’e yakın okul da kapandı. Okul anlamında yüzde 10 oranında büyüme oldu. Ciro anlamında büyüme ise yüzde 20 civarında oluştu, sektör 15 milyar TL bir ciroya ulaştı. 2018-2019 öğretim yılı için ise gözlemlerimiz sonucu öğrenci sayısında yüzde 15, okullaşma yatırımı anlamında yüzde 10, ciro anlamında ise yüzde 20’lik bir artış tahmin etmiştik. Son 6 ayda oluşan faktörlere göre yıl içinde revize gerekmedi.ALİ SAMİ AYDIN / TÜRKİYE EV TEKSTİLİ SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (TETSİAD) BAŞKANI
“İHRACAT HEDEFİMİZİ KORUYORUZ”

BAVUL TİCARETİ 
Dünya ev tekstili ihracatı yaklaşık 90 ila 95 milyar dolar aralığındadır. Bu pazar içinde Çin, Hindistan ve Pakistan’ın ardından tasarım ve üretim gücüyle Türkiye olarak dünyanın dördüncü büyük ev tekstili üreticisi konumunda yer alıyoruz. Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olmanın yanında, 170’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Rakiplerimizle aramızdaki en büyük fark, komşu ülkelerle yapmış olduğumuz bavul ticareti. Bavul ticaretini de dahil edildiğinde toplam ihracatımız için 5 milyar dolar dememiz mümkün.
PAZARDA BÜYÜME 2017 yılı sonunda yaklaşık 3 milyar dolar ihracat rakamı elde ettik. Bu rakamla dünya ev tekstili ihracatından almış olduğumuz pay yüzde 3,6. 2018 yılı ilk dört ayı ihracat rakamımız ise 1 milyar 21 milyon dolar. Geçtiğimiz yıla oranla, yüzde 10’luk artışla 3,3 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Hedef pazarlarımızda yaşanan olumlu gelişmeler, dünya ev tekstili pazarındaki büyüme eğilimi ve geçtiğimiz nisan ayındaki Evteks Fuarı’nda kurulan yeni bağlantılarla ihracat odaklı büyüme hedefimizi koruyoruz.MİTHAT YENİGÜN / TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ (TMB) BAŞKANI
DIŞARIDA TOPARLANMA BEKLENTİSİ VAR

KAYIP PAZARLAR
Türk müteahhitlik şirketlerinin yurt dışında üstlendiği projeler, 2002-2013 döneminde çok büyük gelişme gösterdi ve 4 milyar dolardan 30 milyar dolar düzeyine çıktı. Ancak Irak ve Libya pazarlarındaki jeopolitik gelişmeler ve bölgesel çatışmaların da etkisiyle alınan proje sayısında azalma gözlendi. Türk şirketlerinin 2016-2017 döneminde yurt dışında üstlendikleri yıllık yeni proje tutarı 14-15 milyar dolara indi.
ALTERNATİF ARAYIŞI Toplam yurt dışı iş hacmimizin yaklaşık yüzde 35’ini oluşturan Libya, Irak ve Rusya pazarlarından doğan kaybı dengeleyebilecek yeni fırsatlar için, Sahra-altı Afrika, Hindistan ve ASEAN bölgesi, Suudi Arabistan, Cezayir ve Türkmenistan’da potansiyel yatırımlar takip ediliyor. Ayrıca Rusya ile ilişkilerde kademeli normalleşme iş hacmini belli oranda artırdı. Tüm bu gelişmeler sonucunda önümüzdeki dönemin, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişiminin 2016-2017 yıllarından daha olumlu olacağı umuluyor.
OLUMLU SİNYALLER Türk müteahhitler, bu yılın ilk çeyreğinde toplam 120 ülkede bedeli 360 milyar dolara ulaşan 9 bin 300’ün üzerinde proje gerçekleştirdi. Yine bu yılın ilk çeyreğinde 16 ülkede 3 milyar dolar tutarında 32 yeni proje üstlendiler. Bu performans, 2017 yılının aynı döneminde 2,9 milyar dolar, 2016 yılının aynı döneminde 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşen proje bedelleriyle karşılaştırıldığında; yurt dışı müteahhitlik hizmetleri segmentine ilişkin toparlanma beklentileri güçlendi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz