Sınır ötesi harekatı!

Yerli sermayeyi sınır ötesine götüren nedenler...

26.10.2015 14:05:410
Paylaş Tweet Paylaş
Sınır ötesi harekatı!
"İLK TERCİH AVRUPA"
Prof. Dr. Sedat Aybar İstanbul Aydın Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü Başkanı
İNŞAAT ÖNDE

Yerli şirketler için yurtdışında ön planda olan sektör inşaat ve müteahhitlik. Türk firmaları Çin’den sonra küresel ölçekte ikinci büyüklüğü ele geçirmiş durumda. Bunlardan ayrı olarak turizmden eğitime kadar geniş bir yelpazede hizmetler kesimi ciddi bir paya sahip. Gıda, tekstil, enerji ve telekomünikasyon da varlık gösterdikleri alanlar.
NEREYE GİDİLİYOR?
Türkiye yatırımlar için daha çok Avrupa Birliği’ne yöneliyor. Bunun ana nedeni olan pazar payı kapma dürtüsünün yanı sıra endüstriyel ve idari know-how’a ulaşmak arzusu. Türkiye’nin ayrıca giderek artan şekilde Asya ve Afrika’ya yatırım yaptığını izliyoruz. Son 5-6 yıldır Türk şirketlerinin çoğu Ortadoğu’da, Irak’ta, Orta Asya ve Rusya’da yatırım yaptı.

"EN CİDDİ SIKINTI BÜROKRASİDE"
Yüksel Yıldırım Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı
BÜROKRASİ ZORLUYOR

İç pazarda yatırımı zorlaştıran konuların başında bürokrasi geliyor. Eğer hükümetimiz bu yatırımların önündeki problemlerin çözümünde yatırımcıları desteklerse Türkiye’nin büyümesini ve dünyanın sayılı ekonomik gücü olmasını kimse durduramaz.
HEDEFİMİZ BÜYÜK
Yıldırım Holding olarak önümüzdeki dönemde yurtdışındaki yatırımlarımız metal - madencilik, limancılık, gübre - kimya, enerji, denizcilik alanlarında sürecek. 7 yıl içinde yurtdışında yapacağımız satın almalar ve sıfırdan yatırım projelerinin toplam miktarının 15 20 milyar dolar seviyesinde olacağını tahmin ediyorum. İş planlarımızı hazırladık. Bankalarımızla ve potansiyel stratejik iş ortaklarımızla görüşmelerimiz sürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz