Sınır ötesi hız yarışı

Arçelik A.Ş., Şişecam Topluluğu, Anadolu Grubu, Yıldız Holding, Eczacıbaşı , Tosyalı gibi dev gruplar, 2017 ve sonrasında organik ve inorganik fırsatları radarlarına alarak hızlı büyümeye odaklandı...

24.10.2017 12:49:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sınır ötesi hız yarışı


MEHMET OKAY ANT YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“2017’DE CİRO HIZLA ARTACAK”

GERİYE DÖNÜŞ 
2017’DE Şu anda Türkiye, Rusya, Ukrayna, Türkmenistan, İngiltere ve Amerika’da şirketlerimiz var. 2015 yılında 1 milyar dolarlık cirodayken Rusya’yla uçak krizinin ardından 2016’da Rusya’daki işlerimiz yarı yarıya azaldı. Bu yılsa yıllık cironun hızla artmasını ve önümüzdeki yıl içinde yine 1 milyar dolar seviyesine ulaşmasını planlıyoruz.
 İNGİLTERE VE AMERİKA İki yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiğimiz İngiltere Londra’da yeni işler almaya devam ediyoruz. Amerika’da New York ve Miami’de hazırlıklarını sürdürdüğümüz işlere hızla başlamayı planlıyoruz. Özellikle Londra’da taahhüt işlerinin yanı sıra, proje geliştirme yapmak üzere sıcak temaslarımız sürüyor.
HİNDİSTAN VE BATI ATAĞI Doğuda Hindistan konut atağına kalktı. Batıda Amerika ve İngiltere’nin yanında Fransa, Almanya ve Karadağ gibi Avrupa ülkelerini hedefliyoruz. Amerika’da köklü bir inşaat şirketiyle ortaklık çalışmalarımız sürüyor. İngiltere’de ise Rus ortaklarla birtakım işler geliştiriyoruz. Rusya ve Türk Cumhuriyetleri ise pazar payımızı hiçbir zaman bırakmak istemediğimiz bölgelerin başında geliyor.MURAT ÖZYEĞİN FİBA HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ
“YATIRIMLAR SÜRÜYOR” 


MEVCUTLA DEVAM Fiba Grubu’nun yurt dışında faaliyet gösteren 29 şirketi bulunuyor. 2016’da toplam cirosu 2 milyar dolara ulaştı. Bunda yurt dışı şirketlerimizin payı yüzde 51 oldu. Fiba olarak var olan tüm yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yeni bir sektöre girme ya da satın alma planımız bulunmuyor.
DAHA TEMKİNLİYİZ Fiba Grubu’nun öncelikli hedefi şu anda faaliyet gösterdiği coğrafyalarda ve sektörlerde büyümek. 2018 yılında daha temkinli ilerleyeceğiz. Fiba Grubu olarak var olan yatırım planlarımıza devam ediyoruz. Enerjide, finansta, turizmde, gayrimenkulde ve perakende sektöründe ilerlemeyi hedefliyoruz.
PROF. DR. AHMET KIRMAN ŞİŞECAM TOPLULUĞU YKB VEKİLİ VE GENEL MÜDÜRÜ
“DÜNYADA İLK 3’E GİRECEĞİZ”

GLOBAL LİDERLİK 
Topluluğumuz, bugün dünyada cam ev eşyasında üçüncü büyük, cam ambalaj ve düzcamda ise beşinci büyük üretici konumunda. Ayrıca dünyanın en büyük 10 soda üreticisinden biri olmamızın yanı sıra krom kimyasallarında da dünya lideriyiz. Yurt dışında 12 ülkede üretim yapmaktayız. Stratejik hedeflerimize sadece organik büyümeyle ulaşamayız. Bu nedenle yurt dışında inorganik büyümeyi özellikle önemsiyoruz.
DÜZCAMDA LİDERLİK GELDİ Bu kapsamda son yıllarda önemli adımlar attık. Geçen yıl kasım ayında İtalya’da gerçekleştirdiğimiz 84,7 milyon Euro’luk satın alma operasyonuyla yıllık 220 bin ton düzcam ve 5 milyon metrekare lamine cam üretim kapasitesine sahip olan bir tesisi bünyemize kattık. Böylece üretim kapasitesi açısından Avrupa düzcam pazarında bir basamak yükselerek, Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi konumuna geldik.
MISIR’DA YENİ ŞİRKET Geçen mayıs ayında Mısır’da faaliyet gösteren cam ev eşyası üreticisi Pearl for Glass Manufacturing şirketini satın almak üzere çalışmalara başladık. Bu yatırımın gerçekleşmesi durumunda cam ev eşyasında Orta Doğu ve Afrika’daki etkinliğimizi daha da artırma fırsatı yakalayacağız. Şirket satın alma, ortak girişim ve diğer iş birliği olanaklarını içeren potansiyel fırsatlar üzerinde sürekli çalışıyoruz. Ana faaliyet alanlarımızda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olacağız.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz