Sınır ötesi hız yarışı

Arçelik A.Ş., Şişecam Topluluğu, Anadolu Grubu, Yıldız Holding, Eczacıbaşı , Tosyalı gibi dev gruplar, 2017 ve sonrasında organik ve inorganik fırsatları radarlarına alarak hızlı büyümeye odaklandı...

24.10.2017 12:49:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sınır ötesi hız yarışı

Özlem Aydın Ayvacı

oaydin@capital.com.tr

2016, Fed'in faiz artışlarının etkisiyle gelişmekte olan ekonomilerin büyüme hızlarındaki düşüşün devam ettiği bir yıl oldu. ABD başkanlık seçimleri ve Brexit sonrası AB’nin dağılma riskinin ortaya çıkması, global anlamda 2016 yılına damga vuran gelişmelerdi. Türkiye de bu yaşananlardan önemli ölçüde etkilendi ve 2015’e göre büyüme hızı düşüş gösterdi. Yaşanan terör olayları ve darbe girişimi de ülkedeki ekonomik ortamı sarstı. Öte yandan 2015 sonunda uçak krizi ile bozulan Türkiye-Rusya ilişkilerinin 2016’nın ikinci yarısında normalleşmesi, Türkiye’nin hem ticaret hem turizm gelirleri açısından sevindiriciydi. İşte bu ortamda Türkiye’nin global şirketleri her şeye rağmen özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Uzakdoğu pazarlarında önemli büyümelere ve satın almalara imza attı. Örneğin Arçelik A.Ş., Pakistan beyaz eşya pazarının lider oyuncusu Dawlance’ı satın aldı. Pakistan, 200 milyon kişiyle dünyanın 6’ncı büyük nüfusuna sahip. Ayrıca şirket, Hindistan’da Voltas ile ortak kuracağı fabrikayı da 2018’de üretime geçirmeyi planlıyor.

Capital, bu yıl “Yurt Dışında Kurulu En Büyük Türk Şirketleri” araştırmasının 10’uncusunu hazırladı. Yıllardır bu listede bulunan Arçelik, Yıldız Holding, Anadolu Grubu, TAV, Fiba Grubu, Şişecam, Eczacıbaşı gibi global Türk şirketleri, yurt dışındaki hamleleriyle yine dikkat çekiyor. Onların operasyonları arkadan gelenlerin önünü açıyor. 2016’da pek çok Türk şirketi için Doğu Avrupa’da, Orta Doğu’da, Uzak Doğu’da ve Kuzey Afrika’da önemli büyüme rakamları gözlendi. Türkiye’nin Yurt Dışında Kurulu En Büyük 50 şirketinin 23’ü ciroda büyüme elde etti. 18 tanesi ise ciroda kayıplar yaşadı. Kazanımların ve kayıpların yaşandığı 2016’nın ardından global Türk şirketleri, 2017 ve sonrasında hızlı büyümeye odaklandı. 

YENİ ÜLKE VE İŞ PEŞİNDE 

AE Arma-Elektropanç (AE), Dubai’deki şirketi Arma Alektropanc Electromechanical Co. L.L.C adlı şirketiyle 2016’da yüzde 193 büyüme oranına ulaştı. Bu oranla şirket, “Global 50 Türk Şirketi” içinde yurt dışında en hızlı büyüyen Türk şirketi oldu. Şirketin CEO’su Burak Ç. Kızılhan, 2017 grup cirolarında yüzde 10 oranında büyüme hedeflediklerini söylüyor. AE, yurt dışında 5 şirketi ve 4 şubesi ile 9 ülkede faaliyet gösteriyor. “2017, stratejilerin gözden geçirildiği ve 2018’in planlamasının yapıldığı bir yıl oldu” diyen Kızılhan, hızlı büyüme stratejilerinin detaylarını şöyle açıklıyor: “Global politik gerilimler nedeniyle Türk müteahhitlerinin iş alanları daraldı. Bu çerçevede yeni ülkelere açılacağız. Sahra Altı Afrika, özellikle enerji ve altyapı ihtiyaçları açısından çok ciddi ve büyük bir pazar. Gürcistan, Kazakistan ve özellikle ASEAN bölgesi ve güneydoğu Asya da stratejik pazarlarımız arasında yer alıyor.” Kızılhan, ayrıca farklı iş kollarında çeşitlendirme sağlamak adına global çapta iş birliklerinin de temel stratejileri arasında yer aldığını söylüyor. Petrol ve doğalgaz alanında faaliyet göstermek için uluslararası iş birliği görüşmeleri yürüttüklerini belirten Kızılhan, şöyle devam ediyor: “Tesis yönetimi alanında da orta ve uzun vadeli global ortaklıklar konusunda stratejiler geliştiriyoruz. BAE bizim için çok önemli. Bu pazarda uzun vadeli büyüme hedeflerimiz var. Rusya, 2015 krizinden sonra toparlanmaya başladı. İkili ilişkilerin tekrar güçlenmesi ve Rus ekonomisinin gelişimine bağlı olarak bu önemli pazarda daha da büyüme hedefimiz devam ediyor. Bununla birlikte 2015 yılında adım attığımız İngiltere pazarı da bizler için stratejik öneme sahip.” 

TAV’IN BÜYÜME REKORU

TAV, son 3 yıldır uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR tarafından açıklanan sıralamada havalimanı inşaatı kategorisinde dünyada birinci sırada yer alıyor. TAV Başkan Yardımcısı ve CFO’su Burcu Geriş, 2018’de de bu başarıyı sürdürmek istediklerini söylüyor. 2016 yılında “Global 50 Türk Şirketi” arasında yurt dışında en hızlı büyüyen ikinci Türk şirketi TAV Georgia oldu. Yurtdışındaki en büyük Türk şirketleri arasında ikinci ligin beşincisi olan TAV Katar ise yüzde 314 oranındaki büyümeyle önemli bir başarıya imza attı. Bu büyümenin ardında yatan gerçekleri ve hedeflerini Geriş, şöyle anlatıyor: “TAV Grubu olarak havalimanı tasarımı, finansmanı, yapımı ve işletmeciliğinde uzmanlaştık ve küresel ölçekte tercih edilir hale geldik. Özellikle Afrika, Asya-Pasifik ve Körfez Bölgesi havalimanı özelleştirme potansiyelinin yüksek olduğu bölgeler. İnşaat tarafında da faaliyetlerimizin yüzde 90’ı Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Umman, Katar ve Bahreyn olmak üzere ağırlıklı olarak Orta Doğu’da yer alıyor. Birincil hedef bölgemiz olarak Orta Doğu’da yer almaya devam ediyoruz.” Orta vadede havalimanı inşaatlarının yanında diğer büyük altyapı projelerini de portföye katacaklarını söyleyen Geriş, özellikle Orta Doğu’da diğer bina, üst yapı ve altyapı projelerinde yer almak istediklerini belirtiyor. Geriş, ayrıca inşaat tarafında Suudi Arabistan’daki yeni kamuözel ortaklığı havalimanı projelerine başlayacaklarını açıklıyor ve Doha’da Hamad Havalimanı Genişleme ve Dubai Al Maktoum Havalimanı ihalelerini yakından takip ettiklerine dikkat çekiyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz