Tamamen açık mı?

Uzmanlar ve CEO’lar, “açık kapı politikasını” yeniden gözden geçiriyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tamamen açık mı?
Aslında hep vardı ama son yıllarda daha sık duyuyoruz. Bazı liderler, “Benim kapım hep açıktır” diye yaklaşımını ortaya koyar. “Benim kapım bazen kapalıdır” diyen Murat Ülker gibi liderler de tam tersini düşünüyor. Onlara göre hem çalışanları motive etmek hem zamanı iyi yönetmek gerekiyor. Peki içinde bulunduğumuz dönemde liderler açısından en doğrusu hangisidir? Uzmanlar ve CEO’lar, “açık kapı politikasını” yeniden gözden geçiriyor, kendi yaklaşımlarını paylaşıyor. Yıldız Holding’in başkanı Murat Ülker, “İyi bir yöneticinin kapısı açık olmalı denir” diye söze başlıyor ve ardından Harvard Business School’dan Prof. Elizabeth Gıace Saundeıs’in makalesindeki şu görüşe dikkat çekiyordu: “İyi bir yönetici zaman zaman kapısını kapalı tutmalı.” Ülker, kendi yaklaşımını ise “Benim kapım da bazen kapalıdır. Hem çalışma arkadaşlarımın motivasyonuna hem zaman yönetimine özen gösteriyorum” sözleriyle ortaya koyuyordu.


Efsane yönetim gurusu Peter Drucker da bu konuyu yıllar önce ele almış ve şu unutulmaz değerlendirmeyi yapmıştı: “Etkili yönetici, takım arkadaşlarının kendisiyle iletişim kurabilmesi için kapısını açık tutar. Ancak, açık kapı yöneticinin engellenmesi anlamına da gelmez. Çünkü, iyi yönetici nasıl engellenmeyeceğini bilir. Örneğin bir liderin her gün 2 saat boyunca kesintisiz çalışması gerekir. Geri kalan zamanda da şirkette neler olup bittiğinden haberdar olmak için kapısını açık tutar...”

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Ünlü yönetim düşünürünün yıllar önce yaptığı bu açıklama bugün de geçerliliğini koruyor. İletişimin önemli araçlarından biri olarak kabul edilen açık kapı politikasında amaç yöneticilerin ulaşılabilir hale gelmesi. Aslına bakılırsa açık kapı yönetimi, liderlerin kendilerini bir köşede izole etmelerine, hesap tabloları ve raporlar arasında sıkışmasına çözüm olarak ortaya çıktı. Böylelikle yöneticilerin şirkette olan bitenden uzak kalmaması da hedefleniyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz