Yatırım atağı

Türkiye’nin 2023 hedefi büyük.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırım atağı
Türkiye'nin 2023 hedeflerinden en iddialısı, 1,1 trilyon dolarlık dış ticaret hedefi. Bu rakama ulaşmak için ise ciddi bir lojistik altyapısı gerekiyor. 2014’e umutlu bakan lojistik şirketlerinin ajandasında da 2023 hedefleri önemli bir yer tutuyor. Zaten bu yüzden son yıllarda giderek artan ciddi yatırımlara şahit oluyoruz. Lojistikçilerin yatırımları, 2014’te de hız kesmeyecek gibi görünüyor. Yatırım alanlarında ilk sırayı ise yeni depolama merkezleri alıyor. Türkiye’de toplam 5 milyon metrekare olan depo alanının, yakın zamanda hem büyüklük hem teknoloji açısından çok daha ileri düzeye ulaşacağı ortada. İşte sektör devlerinin 2014 yatırımları...

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
ALIŞAN, YÜZDE 20 BÜYÜYECEK

Sektörün önemli oyuncularından Alışan Lojistik, 2014’e hızlı girenlerden. 2013’ün sektör açısından hareketli geçtiğini söyleyen Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi Yonca Alışan, “Önümüzdeki dönemin daha da hareketli geçeceğini düşünüyoruz” diyor. Ancak Yonca Alışan’a göre sektörün alacağı daha çok yol var. Verimlilik odaklı çalışmaların sürdüğünü söyleyen Alışan, 2014 planlarını şöyle özetliyor: “Sektördeki etkinliğimizi artıran, hizmet kabiliyetimizi geliştiren modernizasyon ve verimlilik projeleri üzerinde çalışıyoruz. Alternatif taşıma modları, yeni depo yatırımları ve bölgesel büyüme stratejileri, planladığımız projeler arasında sayılabilir. 2014’te demiryolu taşımacılığının önemi artacak. Limanların kapasitesinin artırılmasıyla Türkiye, sadece iç lojistik için değil, bölge lojistiğinde de etkin olacak.”

2012 yılını hedefleri doğrultusunda 270 milyon TL ciroyla tamamlayan şirketin 2013 yılı 9 aylık sonuçları da beklentiler doğrultusunda. İlk yarı hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyleyen Yonca Alışan, “Yıl sonunu yüzde 20 büyümeyle tamamlamayı düşünüyoruz” diyor ve ekliyor: “Depolama faaliyetleri toplam iş hacmimizin yüzde 40’ını oluşturuyor. Tuzla Deri OSB’de 40 bin palet büyüklüğünde depomuzu hizmete açtık. Böylece 120 bin paletlik depo alanımızı 160 bine çıkardık. Toplamda 160 bin paletlik depolama alanı ve 450 birimlik özmal araç filoyla başta Avrupa olmak üzere CIS ülkeleri ve Ortadoğu’ya yönelik lojistik hizmetler sunuyoruz. 2014 ve sonrası depolama yatırımlarımızda öncelikli lokasyon hedefimiz İzmir. İskenderun da bizim için önemli bir yatırım noktası. ”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz