Yeni bütçe hesapları

2017 bütçe hazırlıkları devam ediyor...

6.01.2017 16:37:460
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni bütçe hesapları
KUR RİSKİ ÖNE ÇIKACAK 
Kuşkusuz büyüme, dolar ve Euro kurları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2017 bütçe hazırlıklarında CEO’ların en çok dikkat edeceği göstergeler arasında. Bütçeler hazırlanırken yine tüketim harcamalarından enflasyon ve faiz hareketlerine kadar yurt içi ve yurt dışındaki birçok parametre yakından takip ediliyor. 
2017 bütçelerindeki en önemli farklılık ise CEO’ların önceki yıllara göre daha muhafazakar ve risklere karşı daha tedbirli davranması. 2016 bütçelerinde dolar ve Euro kuru tahminlerini düşük tutan ve bu nedenle ciddi zarar eden CEO’lar 2017 bütçelerinde döviz kuru öngörülerinde daha dikkatli davranacak. Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, “2016 bütçesinde büyüme hedefimizi öne çıkarmıştık. Ancak piyasa ve konjonktür şartları, büyüme hedeflerini aşağı yönlü revize etmemize yol açtı. Dolayısıyla bu yıl bütçenin ana belirleyicisi muhafazakar büyüme ve kâr maksimizasyonu olacak” diyor. Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak da 2017 bütçesini hazırlarken dikkat edecekleri temel göstergenin döviz kurları olacağını belirtiyor. “2017’de kurlarda çok büyük oynama beklentisi var. Kurları yüksekten planlamayı düşünüyoruz” diyen Yapıncak, bu değişikliğin nedeni olarak geçtiğimiz yıllarda kur tahminlerinden zarar etmelerini gösteriyor. Yapıncak, “Geçtiğimiz yıllarda planlanan kurla gerçekleşen arasında büyük farklılıklar oldu. Buradan ciddi zarar ettik. 2017 sonu için dolar kurunu 3,60’dan alma ihtimalimiz var” diye konuşuyor.

MALİYETLER ÖNE ÇIKACAK

“Sokaktaki adam hala dolar kuruna bakarak kriz var mı yok mu diye değerlendiriyor” diyen Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök de 2017 bütçesini hazırlarken en çok döviz kurlarına dikkat ettiklerini belirtiyor. Özkök, “Bütçemizi nisanda hazırlıyoruz. Ancak bu yıl 6 ay öncesinden çalışmaya başladık. 2017, 2016’ın biraz daha altında kalacak ve zor bir yıl olacak. Bu nedenle maliyetleri eskiye göre daha fazla kontrol ediyoruz” diyor. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Batısöke ve Batıçim’i bünyesinde bulunduran Batı Anadolu Grubu’nun icra kurulu üyesi Feyyaz Ünal, 2017 bütçesinde dolar ve Euro kuru, enflasyon, üretim, satış ve stok miktarı gibi göstergelerin ön plana çıktığını belirtiyor. Ünal, “Bu göstergeler maliyetleri ve piyasaya olan etkileri nedeniyle önemli” diyor. Yaptığımız araştırma CEO’ların bütçeyi hazırlarken maliyetlere, nakit akışına, stoklara ve pazar büyümesiyle ilgili verilere odaklandığını gösteriyor. Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan kasım sonunda hazır olmasını planladıkları 2017 bütçesini oluştururken öncelikle ülkenin büyüme verilerini, özel tüketim harcamalarının seyrini, kur ve enflasyon hareketlerini dikkate aldıklarını belirtiyor. Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman da 2017 bütçesi hazırlanırken ilk etapta bir önceki yılın performanslarına baktıklarını belirterek “Bütçemizi üretimden çok nakde sıkışan diğer oyuncuların üretimlerini al-sat veya minimum zamanda nakde dönüştürülecek ürünlerin üretimine odaklanmak üzere planlıyoruz” diyor. Migros Genel Müdürü Özgür Tort da 2017 bütçesini hazırlarken kurlara, enflasyon ve faiz seviyelerine dikkat ettiklerini söylüyor. 2017 bütçesini oluştururken pazarının büyümesini doğru tahmin etmenin de önemine değiniyor.

YATIRIMLAR BEKLEYECEK
2017 bütçelerindeki en önemli trendlerden biri de yatırımlar konusunda ihtiyatlı olmak ve mevcut yatırımlara odaklanmak olacak. Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 2017’de stokların ve döviz cinsi borçların azaltılmasına odaklanacaklarını söylüyor ve ekliyor: “2017’de mevcut projeleri bitirmeyi ve yeni projelere başlama konusunda daha ihtiyatlı davranmayı planlıyoruz.” Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu da 2017’nin sakin geçecek bir yıla benzediğini belirterek “Gerekli yatırımları yapmayı hedefliyoruz ancak yatırımlar konusunda konservatif davranacağız” diyor. Migros Genel Müdürü Özgür Tort da 2017 bütçesinin önceki yıllara göre en önemli farkının yatırımlar anlamında olacağını belirtiyor. Tort, “Bu yıl yaşanan son gelişmelerden dolayı 2017’de belki yatırımlar konusunda daha dikkatli olacağız” diyor. Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan da geçtiğimiz 2 yılda pek çok yatırım yaptıklarını 2017’de ise yeni yatırımdan ziyade bu yatırımları daha derinleştirmeye odaklanacaklarını belirtiyor. Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, 2017’in yatırım odaklı bir yıl olmayacağını belirtiyor. Meysu Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu ise 2017 bütçesinde yeni yatırımlar konusunda temkinli olacaklarını belirterek “2017’de yeni yatırım planlamıyoruz. Daha önceki yıllarda yaptığımız mevcut yatırımlara odaklanacağız. 2017 mevcut yatırımlara odaklanma yılı olacak” diye konuşuyor.

ÇOK SENARYOLU OLACAK
Diğer yıllarda olduğu gibi bu yıl da bütçeler bol senaryolu hazırlanıyor. Hatta bazı şirketlerde senaryo sayıları geçmişe göre daha da artabilir. Bu yıl 2 bütçe senaryosunun yetmeyeceğini muhtemelen bütçelerin 3 senaryolu hazırlanacağını belirten İnoksan Satış Pazarlama Genel Müdürü Esra Altay, “Sadece döviz pozisyonlarına göre hazırladığımız ikili senaryo yetmeyebilir. Gelir hedeflerindeki zorlanmalarda, faaliyet gideri kısıntılarını içerecek ek senaryolar gerekli olacak” diyor. Altay, muhtemelen bütçeyi 3 senaryolu olarak hazırlayacaklarını söylüyor. Migros Genel Müdürü Özgür Tort, yatırım, bireysel harcamalar ve masrafların artmasına paralel farklı senaryolara göre 2017 bütçelerini oluşturduklarını belirtiyor. Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, bütçeyi 2 senaryoya göre yapıyor. Bunlardan biri orta diğeri ise kötü senaryo olacak. Özkök, “Orta senaryomuza göre 2017’de otomotiv pazarında toplam satış 930-940 bin seviyesinde gerçekleşir. Kötü senaryoya göre ise satışların 900 binin altına düşmesini bekliyoruz” diyor. Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray da 2017’de muhafazakar ve optimal olmak üzere 2 senaryolu bir bütçe üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Sanko Holding’de ise iyi senaryoya göre A planı, kötü senaryoya göre B planı hazırlanıyor. Sanko Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, “Bütçemizi genellikle A planına göre yapıyoruz. B planını ise çok önemli gelişmeler olursa ani kararla devreye alıyoruz” diyor.

2017 ÖNGÖRÜLERİ
CEO ve yönetim kurulu başkanlarının 2017 bütçe hazırlıklarından 2017’nin yatırım yılı olmayacağı, 2016’ya göre ise daha zor bir yıl olacağı görülüyor. “Belirsizlikler nedeniyle 2017’in 2016’ya göre daha zor olacağını tahmin ediyoruz” diyen Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal da 2017 bütçe planında satış fiyatlarının düşeceğini öngördüklerini belirtiyor. Ünal, “2017 döviz kurlarında yüzde 12’lik bir artış olacağını, enflasyonda yüzde 9,5, sektördeki yakıt maliyetlerinde de yüzde 20 civarında artış olacağını öngörüyoruz” diyor. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, 2017 dolar ve Euro kurlarıyla ilgili tahmin yapmanın kolay olmadığını ancak normal şartlarda dolarda en fazla enflasyon kadar artış öngördüklerini belirtiyor Konukoğlu, “2017 sonu için dolar kurunu 3,25 olarak öngörüyoruz. Faizlerinse yüzde 15,5-16 seviyesinde olacağını görüyoruz. Enflasyonu ise yüzde 3-4 aralığında olmasını arzu ediyoruz. Ancak herhalde biraz daha yukarıda seyredecek” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz