Yeni bütçe hesapları

2017 bütçe hazırlıkları devam ediyor...

6.01.2017 16:37:460
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni bütçe hesapları
2017 bütçesini Ekimde hazırlamaya başladık. Kasım sonuna kadar bitirmeye çalışıyoruz.” Bu sözler Migros Genel Müdürü Özgür Tort’a ait. Tort, 2017 bütçesinin, bu yılki olağanüstü gelişmelerden dolayı, kasım sonuna sarktığını belirtiyor. Bu yıl sadece Migros’ta değil birçok büyük şirkette bütçe hazırlıkları gecikti. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bütçelerin tamamlanıp yönetim kurulu onayına gitmesi en iyi ihtimalle kasım hatta aralık sonunu bulacak. CEO ve patronların büyük kısmı, 2017 bütçelerinde doğru tahminler yapabilmek için aralık ayını beklemeyi doğru buluyor. Böylece içinde bulunduğumuz yılla ilgili en doğru verileri alıp 2017’yle ilgili daha gerçekçi tahminler yapmayı planlıyorlar. CEO’lara göre artan yurt içi ve yurt dışı belirsizliklerden dolayı 2017 bütçesini hazırlamak her zamankinden çok daha zor olacak. CEO’ların 2017 bütçesinde önceki yıllara göre dikkat ettiği göstergelerin başında likidite, giderler, borçlanma, döviz kurları, büyüme tahminleri, enflasyon, faiz ve tüketici harcamaları bulunuyor. 2017’de borçlanmayı minimumda tutmaya çalışacak CEO’lar mevcut pozisyonu korumaya odaklanacak. Bütçelerin haftalık, aylık ya da 3 aylık periyotlarla revize edilmesi planlanıyor.

ARALIK AYINA SARKTI
2016, yurt içi ve yurt dışı belirsizlikler nedeniyle zor bir yıl oldu. Terör saldırıları, 15 Temmuz darbe girişimi ve komşularla ilgili gelişmeler iş dünyasını olumsuz etkiledi. İş insanları böylesi bir ortamda önlerini görmekte zorlanırken 2017 bütçelerinin hazırlanması gecikti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 17 Ekim’de devletin 2017 bütçesini kamuoyuyla paylaşırken Sanko’dan Torunlar’a, Bim’den Migros’a kadar birçok büyük grup ve şirkette 2017 bütçesi hazır değildi. Örneğin Şok Genel Müdürü Uğur Demirel, 2017 bütçesini henüz hazırlamadıklarını, bütçenin tamamlanmasının aralık sonunu bulacağını söylüyor. Türkiye’nin en büyük tekstil üreticilerinden Sun Grup’un yönetim kurulu başkanı Sabri Ünlütürk de 2017 bütçesinin hazır olmadığını, bütçeyi en erken aralık sonu gibi bitirebileceklerini belirtiyor. Ünlütürk, “İlk kez bu yıl ekim ortasına gelmemize rağmen belirsizlik ortamı nedeniyle bütçe hazırlıklarına başlayamadık” diye konuşuyor. Bazı şirketler ise birkaç yıldır bütçelerini yapmayı yıl sonuna bırakıyor. BİM ve Bimeks bu şirketler arasında yer alıyor. 2017 bütçesini aralığın ilk yarısında yapacaklarını söyleyen Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, “2017 bütçesi büyümeden çok kârlılık hedefinin belirleyici olacağı bir bütçe olacak. Risk ve belirsizlik yönetimi öne çıkacak” diyor.

EN ZOR BÜTÇE OLACAK
2017 için bütçe hazırlıkları yapan CEO ve iş insanlarını bu süreçte en çok zorlayan konu belirsizlik. “Bu yıl, hiç kimse 15 Temmuz darbe girişimini tahmin edemezdi” diyen Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, iş dünyasında öngörü yapmanın zorlaştığını belirtiyor. Meysu Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu da artan belirsizlik ve güvensizlik ortamından dolayı 2017 bütçesine başlayamadıklarını belirterek “2017 bütçesini hazırlamak 2016’ya göre çok daha zor olacak” diyor. Güldüoğlu, 2017 bütçesinin aralık sonunda netleşeceğini belirtiyor. Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman da 2017 bütçesinin fevkalade zor bir bütçe olacağını belirtiyor. Akman, “2017’de tamamen öz kaynaklara güvenerek iş yapmak durumundayız. Bu da kısa vadeli ticaret ve nakit satış anlamına geliyor. 2017’de çok dinamik kararlar vermemiz ve bütçede esnek olmamız lazım” diyor. Sadece başkanlar değil CEO’lar da artan belirsizlik ve riskler nedeniyle 2017 bütçesini hazırlarken zorlanıyor. Bunlardan biri de Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök. 2017 bütçesini hazırlamanın 2016’ya göre çok daha zor olduğunu belirten Özkök, otomotiv sektörünün 2015’i rekorla kapattığını, 2016’ya da bu nedenle iyi bir yıl olacak beklentisiyle girdiklerini ancak tahminlerinde yanıldıklarını söylüyor. Özkök, bu nedenle 2017 bütçesini hazırlarken daha temkinli davranacaklarını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz