"Yeni koruma reçeteleri"

Sektörlerinin önde gelen diğer isimleri bu kapsamda neler yapıyor? Koruma reçeteleri neleri kapsıyor, en çok hangi harcama kalemlerini izliyor, ne tür aksiyonlar alıyorlar?

2 KASIM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni koruma reçeteleri
Bugün artık herkes hemfikir: Sağlıklı büyüme için koruma reçetesi şart. Rekabetin gittikçe yoğunlaştığı, konjonktürün kayganlaştığı bir ortamda birçok şirket işi tesadüfe bırakmıyor, “koruma reçetesi” olmadan faaliyet göstermenin önemli bir risk olduğunu düşünüyor.

Mudo’nun patronu Mustafa Taviloğlu bu nedenle mala ve masrafa daha çok dikkat ettiklerini söylüyor. Index Grup CEO’su Erol Bilecik stok verimliliğine odaklı koruma reçeteleri hazırlıyor. Makromarket  Genel Müdürü Mehmet Songör’ün reçetesinde ise ciroyu artırırken gider artışını düşürme formülleri var.

Kendimize has koruma reçetelerimiz var. Bu dönemde adama, mala ve masrafa daha çok bakıyoruz. Artık oyun sakat, formsuz oyuncuyla oynanmıyor. Koçluk çok önemli hale geldi. Oyuncunun formu düştüğünde biz de hemen değiştiriyoruz. Diğer yandan masrafa, ürüne de daha dikkatli bakıyoruz. İşimizi iyi biliyoruz.”

Bu sözler Mudo’nun yönetim kurulu başkanı Mustafa Taviloğlu’na ait. Taviloğlu iş dünyasında rekabetin arttığı, konjonktürün her an değişime hazır olduğu bu dönemde, bu tür koruma reçeteleri olmadan yola devam etmenin çok sağlıklı olmayacağını düşünüyor. Aslında bunu düşünürken yalnız da değil. Bugün iş dünyasına baktığımızda birçok üst düzey yöneticinin de aynı refleksle hareket ettiğini görüyoruz.

Örneğin Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, karşı karşıya oldukları global rekabet şartlarından dolayı ortaya çıkan sapmalara müdahale için belli uygulamaları olduğunu açıklıyor.

Uluslararası borsada fiyatlandırılan bakırdaki fiyat değişimlerini, anlık olarak izleyip gerekli adımları atmanın, hammadde alımını dolarla yapıp Euro ve Sterlin gibi para birimleri ile satış yaparak kur riskini düşürmeye çalışmanın, finansal yapıları bozulan müşterilere teminatlı satış yapmanın koruma reçetelerinin en önemli maddeleri olduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz