Yeni kuşak CEO geliyor

49 yaş üzerindeki CEO’ların yerini daha gençleri alıyor...

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kuşak CEO geliyor

Yönetim danışmanı Güneş Ufuk da bugün iş hayatında etkili olan baby boomer kuşağının temsilcilerinin, teknolojiye uzak, ancak sadakat duyguları yüksek kişiler olduğunu söylüyor. Ufuk, “Baby boomer kuşağı korku ve belirsizlik içinde büyüdüğü için risk almaktan çok, güvenli ve yavaş adımlarla ilerlemeyi tercih ediyor” diyor.

Baby boomer’lar yetiştirildikleri otokratik ortama paralel olarak disiplinli olmayı, “tek belirleyiciliği” ve emir-komuta zincirini ön planda tutan bir yönetim tarzını temsil ediyor. Mazars Denge’nin CEO’su İzel Levi Coşkun ise baby boomers kuşağına mensup CEO’ları çalışkan ve sadık liderler olarak tanımlıyor. Alarko’nun 65 yaşındaki CEO’su Ayhan Yavrucu, baby boomer’ların en önemli temsilcilerinden biri olarak görülüyor. Yavrucu, tam 36 yıldır aynı grupta çalışıyor ve son 19 yıldır aynı grubu yönetiyor.

Sadece Yavrucu değil, Siemens’in 54 yaşındaki genel müdürü Hüseyin Gelis, Garanti Bankası’nın genel
müdürü Ergun Özen. Koç’un CEO’su Turgay Durak baby boomer’ların tipik özelliklerini taşıyor. Üçü de hala ilk işe girdikleri kurumda çalışmayı sürdürüyor. Durak ve Gelis 37 yıldır, Ergün Özen ise 21 yıldır aynı kurumda görev yapıyor, Mengenli, “Baby Boomer’lar çalışmak için yaşayan bir kuşak, Onlara ihtiyaç olduğunu hissettikleri sürece iş hayatında kalmaya hazırlar” diyor.

BÜYÜK DEĞİŞİM BAŞLIYOR
İş hayatında baby boomer kuşağı etkinliğini korusa da pek çok şirkette yürütülen gençleşme politikaları 34 ila 48 yaş arasındaki X kuşağına mensup liderin sayısını artırdı. Son 3 yılda Türkiye’nin önde gelen 30’dan fazla şirketinde 50-65 yaş grubuna mensup 30 genel müdür ayrıldı. Bunların 25’inden fazlasında ise yeni genel müdürler 37 ila 48 yaş arasındaki X kuşağından atandı. Yeni gelen genel müdürlerin bir öncekilerle arasındaki yaş farkı ise 10 yılın üzerinde oldu.

Son 3 yılda, eskiye göre en önemli farklılıklardan biri de genç CEO’ların daha çok tercih edilmesi oldu. Yaptığımız araştırmaya göre özellikle son 3 yılda gerçekleştirilen yeni CEO ve genel müdür atamalarında 1965 ila 1979 yılları arasında doğan X kuşağı yöneticiler öne geçti.  Son 3 yılda 30’dan fazla yeni CEO ataması X kuşağından yapıldı. Sadece son 3 yılda, Türkiye’nin en büyük ilk 50 şirketinden 13’ü, yeni CEO’sunu 1965 ila 1979 yılları arasında doğan X kuşağından atadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz